Sar Değeri Nedir ?

Sar değeri nedir

 Merhabalar, bu yazımızda sizlere telefon alırken pek de dikkat etmediğimiz sağlık açısından çok önemli bir unsur olan sar değerinden bahsedeceğiz.

İngilizcesi tam olarak “Specific Absorption Rate”, Türkçe olarak ise “Özgül Emilim Oranı” diye geçen SAR, elektromanyetik enerjinin vücudumuz tarafından emilmesidir. Bu enerji daha sonrasında ısıya dönüşerek vücut üzerinde etkilerini gösterir.

Bu ısıyı elbette bizler de hissedebiliyoruz sebebi ise bu ısının derinin altına kadar gidecek kadar etkili olmasından kaynaklı. Radyo frekans enerjisi dokularda sürekli titreşim ve ısı oluşturduğu için  hücresel bozulmalara neden olur

Sar değerini Türkiye’de bilir kişiler 1 W/kg’ın üstünde olmamasını öneriyor bizde bu öneriyi şiddetle öneriyoruz ama başka ülkelerde de 2 W/kg’ın üstünde de kabul edilip önerildiği de oluyor.

sar değeri nedir

Telefonlarınız da konuşma esnasında veya konuşma bittikten sonra kulakta yanma ve baş ağrısı gibi etmenler meydana gelebilir. Eğer ki bu saydıklarımız sizler de de oluyor ise telefonunuzun sar değeri yüksek olma ihtimali ile karşı karşıya.

Sar değeri yüksek olan telefon ve diğer cihazlar insanlar üzerinde kanser riskinin artmasına, sperm sayısının azalması, kalp rahatsızlıkları, beyin tümörü, görüş alanlarında kısalma, hamile kadınlarda embriyo gelişiminin zarar görmesi ve vücut genetik yapısının bozulması gibi kısaca sayabileceğimiz tehlikelere yol açmakta.

Unutulmamalı telefon alırken özelliklerinin yanı sıra sar değeri gibi etkenlerin de göz önünde bulundurulması tavsiye ediyoruz.

Cem Akman avatarı
Teknolojinin aykırı araştırmacısı, gezgin, sorgulayan