Xerox Silinebilir Kağıt İcat Etti

silinebilir kağıt görsel

Xerox firması önceden duyurusunu yapmış olduğu silinebilir kağıt projesini gerçekleştirip ABD’de tanıtımını yaptı.

Silinebilir kağıt, printerdan çıktı aldıktan sonra artık o kağıtların 16 ile 24 saat arasında silinmesi özelliğini içinde barındırıyor.

Xerox’un kendi içinde yaptığı araştırmalara göre ise bir iş gününde kullanılan kağıtların %50 si çöpe atılıyor. Şirket özellikle buna nazaran böyle bir projenin duyurusunu çok önceden yapıp fazlaca merak uyandırmıştı.

silinebilir kağıt 2. görseli

Bu mükemmel buluş şirketin Kanada’daki AR-GE merkezi ve Palo Alto’daki AR-GE merkezinin ortak çalışmasının bir sonucu olarak açıklandı.

Şirketin diğer açıklamalarında is şu ifadelere yer verildi;

“İleriki zamanlarda ki kağıt tüketim anlayışını değiştirebileceği gözüyle bakılan bu teknoloji geçici olarak var olacak görüntüler bulmanın yöntemlerini ararken ortaya çıkarıldı. Çalışmalar devam ederken (tamam şimdi oldu) denilen zamanda, belli miktar dalga boylarında ışık alan parçaların renk değiştirdikleri ve belli bir zamandan  sonra kendiliğinden ortadan kayboldukları an oldu. İnsanoğlu bu noktadan hareket ederek, kendisini 16–24 saat arasında silen, defalarca tekrar kullanılabilen silinebilir kağıt buluşu ile tanışmış oldu.“

Cem Akman avatarı
Teknolojinin aykırı araştırmacısı, gezgin, sorgulayan