Cinema Plus Kaldırma

cinemap-kaldirma

Cinemap virüsü bilgisayarınıza ücretsiz yazılımlar aracılığıyla Cinema Plus adlı bir uzantı eklemektedir. Bu yaygın bir metod olarak karşımıza çıkarken, çoğu zaman maalesef farkına dahi varamıyoruz. Genelde cinemaplus.dll şeklinde bilgisayarınızın sabit diskine dosyalar kopyalarken, fazlasıyla rahatsız edici oluyor ve kullanıcılar da Cinema Plus kaldırma metodlarını arıyorlar. Bu yazıda da Cinemap kaldırma nasıl yapılır sorunuza yanıt vereceğiz.

Cinema Plus Kaldırma – Cinemap Nedir?

Cinemap kaldırma işlemine geçmeden önce bu rahatsız edici yazılımın profilini inceleyelim;

Tehdit Adı: Cinema-Plus

Komut ya da Dosya Adı: CinemaPlus.dll

Tehdit Tipi: Adware – reklam virüsü

Etkilenen İşletim Sistemleri: Win32 (Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 ve Windows 10)

Etkilenen Tarayıcılar: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Safari

cinema-plus-nedir

Virüs bilgisayara yukarıda görüldüğü şekilde girmektedir. Başka bir program kurarken insanlar hızlı şekilde Next tuşlarına bastığı için, bundan faydalanılır ve siz fark etmeden adware yazılımlar sisteminize girmiş olur.

Cinemap Kaldırma – Manuel Yöntem

Bütün kayıt defteri anahtarlarını ve Cinema-Plus’la ilişkili dosyaları silerek de problemi manuel şekilde çözebilirsiniz. Aynı zamanda başlangıç listesinden de kaldırmanız gerekiyor. Bunun için şu adımları izleyin;

  1. Görev Yöneticisi’nden Cinema-Plus’ı durdurun ve bilgisayarınızdaki CinemaPlus.dll dosyalarını silin.
  2. C:/Program Files/Cinema-Plus klasörünü tamamen silin.

Aynı zamanda ilişkili programları da Denetim Masası üzerinden kaldırmanız gerekiyor. Cinemap virüsü ile bilgisayarınıza çeşitli zararlı yazılımlar eklenmiş olabilir. Bunun için şu adımları izleyin;

– Denetim Masası’ndan Program Ekle Kaldır’a girin.

– Burada Cinema-Plus ve onunla beraber yüklenen programları bulun.

– Tek tek hepsini kaldırın.

Kimi durumlarda Cinema Plus kullandığınız internet tarayıcılarına da uzantı olarak yerleşir. Bunun için tarayıcınızın uzantılar – eklentiler ayarına girmeli, buradan Cinema-Plus ve onunla ilgili tüm uzantıları devre dışı bırakmalısınız.

hitman-pro-cinemap-virusu

HitmanPro ile Cinema Plus Kaldırma

Eğer manuel yöntem virüsten kurtulmanızı sağlamadıysa, çeşitli programlar aracılığıyla da bilgisayarınızı temizlemeniz mümkün. Bunun için ilk tavsiye olarak Hitman Pro yazılımını tavsiye edebiliriz.

Ücretsiz olarak 30 gün boyunca kullanabileceğiniz Hitman Pro pek çok adware ve malware zararlı yazılımı tarayarak bulur. Programı kurduktan sonra taramayı başlatın ve bir süre bekleyin. Bilgisayarınızın sabit disk doluluk oranına göre tarama süresi uzun da sürebilir. Tarama tamamlandığında karşınıza muhtemelen uzun bir liste çıkacak ve tüm zararlı yazılımlar gösterilecektir. Tavsiyemiz sisteminizdeki bütün tehditleri silmenizdir. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Eğer Hitman Pro ile çözüm bulamadıysanız, Adw Cleaner ve Malwarebytes adlı yine ücretsiz olan adware temizleme programlarını da tavsiye edebiliriz. Bunlar da benzer işlev görecektir.

Hitman Pro İndir

Sonuç

Yukarıdaki adımları uyguladığınız takdirde büyük ihtimalle bu rahatsız edici virüs bilgisayarınızdan tamamen silinecektir. Maalesef Adware tipi yazılımları kaldırmak pek de kolay olmuyor. Dolayısıyla manuel yöntemleri denedikten sonra başarılı olamazsanız, mutlaka Hitman Pro, Adw Cleaner ya da Malwarebytes kullanmayı deneyin.

Eğer hâlâ sorun yaşarsanız, merak ettiklerinizi bize sormaktan çekinmeyin.