Com.android.systemui Hatası ve Çözümü

sistem ui hatası

Android işletimin en can sıkıcı hatalarından birisi de “com.android.systemui işlemi durduruldu” şeklinde karşımıza çıkan mesaj oluyor. “systemui durduruldu” hatası olarak da karşımıza çıkan bu uyarı, bütün kullanıcı arayüzünü etkilerken aynı zamanda cihazın da yanıt vermesini engelliyor ve bazen bu bir saat dahi sürebiliyor.

Bu problem genellikle hatalı ROM yüklemelerinden, silinen işletim sistemi dosyalarından ya da üçüncü parti uygulamalardan kaynaklanmakta. Birçok durumda ise bu üçüncü parti uygulamalar yüzünden meydana geliyor, hatta bazı kullanıcılar Firefox’un sebep olduğunu söylüyor.

Sistem UI durduruldu hatası Nasıl Çözülür?

  1. Görüyoruz ki birçok kullanıcı CM Security kullanarak bu sorunu çözmüş durumda.
  2. İlk olarak Google Play Store’a girin ve CM Security şeklinde aratarak antivirüsü yükleyin.
  3. CM Security’i çalıştırın ve sonrasında cep telefonunuzu virüslere karşı taramaya başlayın. Temizlik işlemi sonrası büyük ihtimalle Com.android.systemui işlemi durduruldu mesajını bir daha görmeyeceksiniz.

com.android.systemui hatası

Recovery Moda Girin

Bir diğer alternatiften daha bahsedeceğiz. Öncelikle telefonunuzu tamamen kapatın ve recovery modunda tekrar açın. Birçok cihazda bu işlemi yapmak için güç, ses yükseltme ve home tuşlarına aynı anda basılı tutmak gerekiyor.

Rcovery moduna girdiğinizde buradaki ‘Wipe  Cache Partition’ seçeneğini bulun. Güç tuşuna basarak işleme onay verin ve cihazın önbellek dosyalarını tamamen temizlemesi için bekleyin, ardından telefonu tekrar başlatın.

Üçüncü Parti Uygulamalardan Kurtulun

Dediğimiz gibi bu durum en çok da üçüncü parti uygulamalar yüzünden meydana geliyor ve önlem almanız şart. Bunu anlamak için de uygulamalar arasında gezinin ve hangisinde hatanın meydana geldiğini anlayın. Fark ettiğiniz anda mutlaka bu uygulamadan kurtulun ve ardından gerekliyse diğer uygulamaları tekrar yükleyin.

systemui durduruldu

ROM Değişikliği ya da Yeniden Yükleme

Eğer cihazınızda root yapıldıysa ve özel bir ROM yüklüyse, problem bundan da kaynaklanabilir. ROM yüklemesi sonrasında cihazın verileri ve önbelleği düzgün şekilde silinmemiş olabilir.

Eğer ROM yükledikten sonra hatayı almaya başladıysanız yapmanız gereken tek şey ROM’u tekrar yüklemek veya tamamen yeni bir tanesine geçmek olacaktır. Ayrıca cihazın verilerini ve cache partition işlemini yapmayı mutlaka unutmayın.

Kısacası, Com.android.systemui birden fazla sebeple karşımıza çıkabiliyor fakat çözümü sanıldığı kadar zor değil. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak artık telefonunuzun akıcı biçimde çalışmasını sağlayabilirsiniz.