iPhone 12 ve yeni Airpods geliyor!

iphone 12 pro

iPhone 12 serisi ile ilgili kalan her ayrıntı John Prosser tarafından sızdırıldı. Şimdi gerçek adı, depolama, tüm modeller arasındaki farkları, fiyatlandırma, somut farklılıklar, modeller arasındaki 5G farklılıklarını biliyoruz. Evet, daha ucuz modellerde 5G özellikleri kırpılmış olacak. 10bit renk teknolojisine sahip olacak 120 hertz ekran ile ilgili ayrıntılar da geldi. Airpods Studio ayrıntıları, 14 inç Macbook Pro ve daha fazlası.

iOS 13.5 ne zaman yayınlanacak?

Pekala, iOS 13.5 ile başlamak istiyorum. 4 tane 13.5 betası gördük ve şimdi Apple’ın önümüzdeki hafta Salı günü iOS 13.5’i piyasaya süreceği anlaşılıyor. The Guardian Twitter adresi tarafından tespit edilen bir diğer özellikte ise, Apple kontak izleme özelliğini önümüzdeki Salı günü yayınlamak istiyor. Apple’ın 13.4.1 ile bıraktığı bir sürü hatayı tamamlayacağı için de heyecanlıyız.

iOS 13.5 çıkış zamanı

John Prosser, bu çılgın delikanlı, iPhone 12 ile ilgili her ayrıntıyı en ince ayrıntısına kadar sundu. Apple şimdi yeni iPhone 12 serisiyle Samsung’u silmeyi planlıyor. Özellikle fiyatlandırmayla birlikte özelliklere baktığımızda buna katılabilirim. Prosser bize tüm modellerin nasıl farklı fiyatlandırmaya sahip olacağı, depolama, ekran özellikleri, kameralar gibi bildiğimiz birçok şeye dair ayrıntılar vermişti ancak daha fazla yeni bilgi sızdırıldı. Bu yüzden önce yeni iPhone adının ne olacağı ile başlayalım.

iPhone 12 özellikleri neler? Ne zaman çıkacak, fiyatı ne olacak?

5.4 inçlik model sadece iPhone 12 olarak adlandırılacak. 5.4 inç boyutlandırma ile ilgili bazı yorumları görüyoruz. İnsanlar olması gerektiği kadar küçük görünmediğini söylüyorlar ve bunun nedeni, sızdırılan bazı görüntülerin çizim olması ve ona göre de ayarlanması. Ama aslında 5.4” lik bu cihaz oldukça küçük ve iPhone 11 gibi çok popüler olacak diye tahmin ediyorum.

iPhone 12, Pro ve Pro Max Ekranı ve Fiyatı

Aynı zamanda Prosser, bu modelin Çinli şirket B.O.E. tarafından yapılmış, süper retina organik LED ekrana (OLED) sahip olacağını söylüyor. Fiyatlandırmanın düşük olmasının da nedeni aslında bu çinli üreticiden kaynaklanıyor. Artık 64 GB ‘lık depolama seçeneği yok, 128 gigabayttan başlıyor fiyatı ise 649 dolar, ikinci seçenek ise 749 dolara 256GB olacak. iPhone 11 ‘de de olmadığı gibi, 512 GB seçeneği şu anda yeni iPhone için de düşünülmüyor.

Yeni cihazın 4 GB ram ve alüminyum gövdesi olacak, bu yüzden iPhone SE ve iPhone 11 modelleri gibi dokulu olacağından eminim. Ayrıca 5G ve çift kamera kapasitesine sahip olacak.

iPhone 12 fiyatlarıBundan bir adım ileride iPhone 12 Max ‘e bakıyoruz. Daha önce bazı analistler ve uzmanlar iPhone 12 Plus olarak adlandırılacağını tahmin etti ancak boyutlara baktığımızda “Max” takısı daha anlamlı geliyor. Ayrıca Çinli B.O.E. şirketi tarafından yapılan bir süper retina ekran organik LED ekran, 4 GB ram, çift lense sahip kamera, alüminyum gövde ile birlikte hemen hemen aynı, fakat biraz daha büyük bir cihaz olarak karşımıza çıkacak.

iPhone 12’de 5G olacak mı?

128 gigabayt tabanlı yapılandırma için fiyat etiketi 100 dolar daha fazla olarak 749$’dan, 256GB için ise 100 dolar daha eklenerek, fiyatı 849 dolara çıkaracak. Apple’ın bu iki temel model cihazda fiyattan tasarruf etmesinin ana nedenlerinden biri, 5G ‘de “mm-wave” teknolojisini koymamasıdır. Tahmin edilen bazı söylentiler arasında, giriş seviyesi modelleri ve Pro modelleri arasında sadece bir fark olacağı ve bu farkın da 5G teknolojilerinden kaynaklanacağı yer almakta. Teknik olarak cihazlar hala 5G özellikli olacak, ancak sadece 150 ila 300 megabit indirme hızına sahip olabilecek. Oysa mm-wave teknolojisine sahip Pro modellerinde bu hız 1 Gbit + ‘a kadar çıkabilir.

iphone 12 5g5G telefonların çok pahalı olmasının en büyük nedenlerinden biri anten modülüdür. Bütün para Ar-Ge ‘ye ve elbette Qualcomm ‘dan gelen özel modeme gitmek zorunda olduğundan fiyat artıyor. Apple ’da bunun ucuz olmadığını belirtiyor. Bu yüzden 12 Pro modelinin aslında bu kadar ucuz fiyattan gelecek olması şaşırtıcı. Aslında bizim için ucuz değil ancak mevcut çıkan 5G cihazlara göre ucuz kalıp, eski iPhone serileri ile aynı fiyattan gelecekler.

iPhone 12 pro max

Bir sonraki cihazımız ise iPhone 12 Pro olarak geçiyor. Bu, iPhone 11 Pro’nun şu an sahip olduğu Süper Retina XTR ekranlı 6.1 inç modelidir. Bu ekran Samsung tarafından üretilecek bu da iyi bir şey ancak pahalı. Samsung, burada en iyi ekranları yapmak için harika bir geçmişe sahip. İlk defa bir iPhone 10 bit renk derinliğine sahip olacak. Bugüne kadar bir iPhone’da en fazla 8 bit ekran görebildik, bu yüzden renk derinliği ve doğruluğu açısından büyük bir sıçrama olacak.

iphone 12 pro maxPro Max modelinde ise 6 GB RAM görmekteyiz. Hem Pro hem de Pro Max modelinde depolama alanı 128 GB ‘tan, fiyatı ise 999 $ ‘dan başlayacak. 256 gigabayt 1099$ ve 512 gigabyte için ise 200$ daha fazla ödemeniz gerekecek. Bu Pro modelleri paslanmaz çelik gövdeye, Apple A14 çipine ve daha iyi sensörle ayarlanan üçlü kameraya sahip olacak. Tabii ki bu Pro modelleri 6 gigahertz bant genişliğine ve mm-wave 5G teknolojisine sahip olacak.

iPhone 12 pro max renkleri

Apple’ın 5G uyumluluğunu bu yıl iPhone modelleri arasında farklılaştırdığını görüyoruz. 5G ‘de daha yüksek hız sunacak olan mm-wave teknolojisini giriş cihazlarına bu yıl getirmeyeceği kesin, fakat gelecek sene için tüm cihazlarda standart olabilir. Pro Max modelinde Pro’ya göre, tüm depolama seçeneklerinde 100$ daha pahalı olduğu ortaya çıkıyor. Daha büyük ekrana ile birlikte, tam kesin olmayan bilgiye göre ekran içinde touch ID özelliğine sahip olabilirsiniz. Prosser muhtemelen gelecek yıl gerçekleşecek olan bu konuda hiçbir şey söylemiyor, ancak 120 Hertz ‘de ayrıntıya giriyor.

120 Hz, 10 bit renk derinliğine sahip OLED Ekran

120hz ekran
Eğer Apple 120 Hz ekranı teknolojisini mükemmel hale getirebilirse, Pro modellerinde bu ekranları görebileceğiz. Max Weinbach‘e göre Apple, çalışmasını tam olarak optimize edemezse bu özelliği eklemeyecek. 10 bit renk teknolojisine sahip daha gelişmiş ekrana sahip oldukları için, burada ana endişe pil ömrü, ikinci olarak ise renk kalibrasyonu. Apple bunları tam oturtmadan, mükemmelleştirmeden bu teknolojiyi sunmak istemiyor. Bu sonuçlandırmanın Haziran başında gerçekleşmesi için çok az bir zaman kaldı. Tasarımlar son halini alıyor, bu yüzden Apple bunu çözebiliyorsa, Pro Motion özelliği geliyor. Bir başka sorun ise, Twitter’da bir ekran analisti, bu yıl bir iPhone’da bir L.T.P.O. yani Always On Display ekranı olmayacağını söyleyerek endişelerini dile getirdi. Apple Watch ‘da her zaman ekranın açık kalmasını mümkün kılan bu teknoloji, 2021’e kadar iPhone ‘lara gelmiyor.

Sürekli Açık Ekran olacak mı?

Apple iPhone’a Pro Motion ekleyecek olsaydı nasıl yapardı? Max Weinbach aslında 60 ila 120 hertz yenileme hız modları arasında geçiş olacağını söylüyor. Yani 1 ‘den 120 ‘ye değil de, 60 hz ile 120 hz arasında, sadece bu iki modda, geçiş yapacağı için çok değişken olmayacağını belirtiyor. Apple’ın bunu kusursuz bir deneyime nasıl dönüştürebileceği onlara bağlı, ancak bu teknolojinin gerçekleşmesi çok mümkün. Yani Samsung S20 serisinde bile bu teknoloji yok. Pil ömrü LTPO ‘ya sahip olamayacağı için düşük olabilir, ancak yine de bu teknoloji gelecek gibi gözüküyor. Bazı analistlere göre Sürekli Açık Ekran (Always on Display) 2021 yılında tüm iPhone modellerinde yer alacak. Bu teknoloji için 120 hz ekrana ihtiyaç duyulmuyor. Hali hazırda iPad Pro’nun 120 hz ekrana sahip olduğunu ve AOD olmadığını biliyoruz.

120hz iphone 12

Airpods 3 ve Yeni Airpods Modeli mi geliyor?

Airpods ‘un yeni versiyonu ile ilgili haberlerde isminin büyük olasılıkla “Airpods 3” olacağı belirtiliyor. Nikki Asian Review, Apple’ın salgından dolayı bunu geciktireceğini ve muhtemelen 2021’in başlarında bunu göreceğimizi bildirdi. Ming-Chi Kuo’da daha önce benzer şeyi söylemişti. Airpods ‘ların bu yıl yenilenmesinin pek mümkün olmadığını, ancak muhtemelen Airpods X adında, Airpods ‘un spora yönelik versiyonunu göreceğimizi belirtmişti. Bunların muhtemelen Airpods 3 ya da Airpods Pro 2 olarak değil de, yeni bir ürün gamı olarak çıkacağı belirtiliyor. John Prosser tarafından Apple’ın bu yıl içinde çıkacak kulak üstü kulaklıklarla ilgili bir başka özel raporunda ise bu ürünlerin Airpods Studio olarak adlandırılacağını söylüyor.

airpods studio

Yeni Airpods fiyatları nasıl olacak?

Apple, podların sadece müzik anlamına geldiğini söylüyor dolayısıyla Airpods adını vermeye devam edeceğini belirtiyor. Airpod Studio ‘lar büyük ihtimal ile 349 dolar fiyata sahip olarak karşımıza çıkacak.

9to5mac.com, bu kulaklıklara gelen bazı özelliklerin ayrıntılarını içeren özel bir rapor yayınladı. Boyun tespiti özelliğine sahip olacak, yani kulaklığı kulaklarınızdan çekip boynunuza taktığınız anda müziği geçici olarak duraklatacaklar. Ancak bir Airpods kulaklığı çıkardığınızda olduğu gibi kulaklıklar kapanmayacak sadece duraklatılacak. Otomatik kulak algılama sensörleri ile, direk kulağınıza takıp müziğinize anında erişebileceksiniz. Bu cihaz da Airpods Pro daki gibi Aktif Gürültü Önleme ve şeffaflık modu yer alacak. Böylece Apple en iyi ve tüm hoparlör teknolojilerini bu kulaklıklarla birleştirmiş olacak. Airpods Studio, ekolayzır ayarlarını çeşitli ayarlarla düşük, orta ve yüksek frekans olarak değiştirebileceğimiz, iPhone Pro Max’i hedefleyen profesyonel bir moda da sahip olacak.

Yeni geliştirilmiş Apple TV 4K

Ayrı bir raporda Prosser, söylentilerden duyduğumuz Apple TV 4K yenilemesinden de bahsediyor. Cihaz Apple A12X işlemciye sahip olacak. Bu hamle ile Apple TV ‘yi daha yetenekli bir oyun konsolu haline getirilmesi amaçlanıyor. 64 ve 128 gigabayt depolama seçenekleriyle birlikte geleceği öngörülüyor.

Mini LED ekranlara sahip yeni Macbook Pro

Oldukça doğru bir geçmiş sızıntı performansına sahip olan Twitter kullanıcısı “love to dream”, artık Macbook Pro 14 inç’in 2021’in başlarında gelebileceğini tahmin ediyor. Muhtemelen 13 inç modelinde gördüğümüz yenileme biraz geri çekildi. 14 inçlik bir modele geçmeden önce 13 inç modeline son güncelleme gelebilir deniyor. Bu yıl 6 adet cihaza gelmesi beklenen mini LED teknolojisinin hafifçe geri çekilmesiyle, bu yılın sonlarına doğru ve önümüzdeki yılın başlarında kademeli bir lansman görebiliriz.

yeni arm işlemcili macbook proKuo, bu cihazlardan bir tanesinin, 14.1 inç lik mini LED ekrana sahip bir olacağına inanıyor. Raporunda bir de 16 inç Macbook Pro raporunda bahsediyor, ancak daha önce duyduğumuz gibi bir mini LED ekran alıp almayacağı belirsiz.

Mac bilgisayara kalem mi geliyor?

çizim yapılabilen macbook

Mac bilgisayarlara çok yakında kalem desteği gelebilir. Apple, Apple Pencil ile çalışacak ve kablosuz şarjın yerleşik olacağı bir izleme dörtgeni patentini aldı. Müthiş çift işleve sahip bir cihaz olacak. Hem kalem hem de trackpad olarak kullanılabilecek.

Max Weinbach’den birkaç bilgi daha verelim. Yeni bir Mac OS sürümü belki bu yıl Mac OS Redwood olarak adlandırılabilir. iOS 14, standart bir renk seçici API ‘si alıyor.

Şimdilik haberler bizden bu kadar. Sanırım şimdiye kadar sızdırılan en net özellikler bunlar. Sizlerin yorumu nedir? Aşağıda yorumlarınızı yapabilir, sorularınız var ise sorabilir, anında cevaplarız.

Fotoğraflar EverythingApplePro kanalından alınmıştır.

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...