Delete ve Backspace Tuşları Nedir ?

delete ve backspace

Bilgisayarımızda çalışırken en fazla ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız tuşlar arasında yer alan Del ve Backspace tuşlarının ne işe yaradığına yakından bakalım. Del tuşu , “delete” olarak geçmektedir. İngilizce kelime karşılığı olan silmek komutudur. Backspace tuşuda benzer bir şekilde silme fonksiyonu için kullanılır. Aralarında ki temel fark ise , imlecin sağ veya sol tarafındaki karakterleri silmek için kullanılmasıdır.

Delete Tuşu Nerededir?

Numpad dediğimiz rakamların yan yana ve üst üste bulunduğu alana sahip bir standart bilgisayar klavyesiniz var ise Del tuşu genellikle klavye üzerinde yer alan yön tuşlarının üstünde bulunur. Eğer bir notebook klavyesinde arıyorsanız genellikle shift tuşunun soluna bakmanız yeterlidir.

Delete Tuşu Ne İşe Yarar?

Delete tuşunun silme görevi yaptığından bahsetmiştik. Del tuşu imlecin sağ tarafında kalan karakterleri silmemizi sağlar. Örneğin , Arkadaşım yazmak istediniz ama yanlışlıkla Arkaddaşım yazdınız, tekrar eden d harfini silmek için imleci iki dd arasına getirmeniz ve Del tuşuna basmanız yeterlidir.

Backspace Tuşu Nerdedir?

Nerdeyse tüm klavyelerin için benzer yerde diyebiliriz, klavyemizde yer alan en büyük 2. tuş olan Enter tuşunun hemen üstünde , üzerinde sola doğru bir ok işareti olan tuş, backspace tuşudur.

Backspace Tuşu Ne İşe Yarar ?

Üzerinde yer alan işaretten de anlayacağınız gibi bu tuş ile, Del tuşunun tam tersine , sola doğru karakterleri silebilirsiniz. Birden fazla karakteri silmek için basılı tutabilir yada tek tek silebileceğiniz gibi , imleç ile birden fazla karakteri işaretleyerek tek bir dokunma ile istediğiniz alanıda silebilirsiniz.

Macbook Del Tuşu

macbook del tuşu

Apple marka bir bilgisayara sahip iseniz, klavyeniz üzerinde Enter tuşunun hemen üzerinde “Backspace” tuşunu görebilirsiniz. Bu tuş tıpkı Windows bilgisayarlarda ki gibi aynı fonksiyona sahiptir. Del Tuşu fonksiyonunda kullanmak için ise yine klavyeniz üzerinde yer alan “fn” klavye komutunu kullanarak , istediğiniz karakterleri sağa doğruda da silebilirsiniz.