Faydalı Mac Klavye Kısayolları ve İşaretleri

Mac Klavye Kısayolları

Mac‘e ilk geçen yeni arkadaşlarımızın  zorlandığı bir diğer konuda , yine windowstan kalma alışkanlıklardan biri olan klavye kısayolları oluyor. Mac klavyesi , windows klavyesinden farklı olduğu ve kendine özel bir takım sembolleri olan tuşlara sahip olduğu için alışmak biraz zaman alabiliyor ve bu süre içerisinde sık kullandığımız sembol ve komutları bulmakta zorlanabiliyoruz.

Mac Q , klavye düzeninde aşağıda gördüğünüz özel tuşlar bulunmaktadır.Bu tuşlardan en önemlileri ⇧ “Shift”, function “fn”, ⌃ “kntrl,control”, ⌥ “alt, option” ve ⌘ “command”, tuşlarıdır. Bu tuşlardan bazıları windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda da bulunabilir, biz bu yazımıza mac için en önemli olan tuşlardan biri olan ⌘ “command” tuşunu ele alacağız. Mac klavye kısayolları içerisinde günlük hayatta kullandığımız bir çok işlevi bu tuşla yapmak mümkün.

Mac klavye kısayolları, macbook klavye kısayolları, mac kısa yollar, Mac klavye kestirmeleri

Kes (Cut) , Kopyala (Copy), Yapıştır (Paste) Komutu

Klavyenizin boşluk “space” tuşunun sağ ve solunda bulunan  ⌘ “command” tuşunu 1 numaralı komut ile  “command+x” bir öğeyi kesme, 2 numaralı komut ile “command+c” kopyalama, 3 numaralı komut ile “command+v” yapıştırma kısayolu olarak kullanabilirsiniz.

kopyalama kısayolu, kesme kısayolu, yapıştırma kısayolu Mac klavye kısayolları, macbook klavye kısayolları, mac kısa yollar,Mac klavye kestirmeleri

Bul (Find), Tekrar Bul (Find Again),Tümünü Seç (Select All) Komutu

1 numaralı komut ile  “command+a” tüm öğeleri seçme, 2 numaralı komut ile “command+f” bir belgede bul penceresi açma, 3 numaralı komut ile “command+v” tekrar bulma kısayolu olarak kullanabilirsiniz.

Bul kısayolu, hepsini seç kısayolu, tekrar bul kısayolu

Yazdır (Print), Kaydet (Save), Kapat (Close), Çık (Quit) Komutu

1 numaralı komut ile  “command+q” seçili olan uygulamadan çıkma, 2 numaralı komut ile “command+w” blr pencereyi kapatma, 3 numaralı komut ile “command+s” seçili olan belgeyi kaydetme, 4 numaralı komut ile “command+p” geçerli belgeyi yazdırma kısayolu olarak kullanabilirsiniz.

Mac yazdır kısayolu, mac kaydet kısayolu, mac kapat kısayolu, mac çık kısayolu

Gizle (Hide), Simge Durumuna Küçült(Minimize) Komutu

1 numaralı komut ile  “command+h” seçili olan uygulamayı, pencereyi gizleme, 2 numaralı komut ile “command+m”seçili olan bir pencereyi dockta simge duruma küçültüme kısayolu olarak kullanabilirsiniz.

Mac klavye kısayolları, macbook klavye kısayollar, mac kısa yolla

⌘ “command” tuşunu kullanarak yapabilecekleriniz elbette bununla sınırlı değil, ancak temel olarak mac te kullanabileceğiniz kısayollardan en pratik ve kullanışlı olanları diyebilirim.Bonus olarak klavyede dolar işareti “$”, klavyede türk lirasi işareti “₺” , “@” ve çok sevdiğimiz mac elma logosu“” logosunu nasıl yaparız onlarıda sizinle paylaşıyoruz :)

Bonus 1

Klavye işaretleri: “$” , “₺” ve “@” işareti Nasıl Yapılır ?

⌘ “command” tuşunun fonksiyonlarından bazılarına değindik, bir diğer özel tuşumuz olan  “⌥ “alt, option” tuş kombinasyonlarını kullanarak bu ve daha fazla işaretleri yapmak mümkün.

Klavyenizin boşluk “space” tuşunun sağ ve  solunda bulunan  ⌘ “command” tuşunun sağ ve solunda yer alan “⌥ alt, option” tuşunu 1 numaralı komut ile  “alt+q”  “@” işareti yapma, 2 numaralı komut ile “alt+4” dolar işareti yapma “$” , 3 numaralı komut ile “alt+t” türk lirası, çipa işareti “₺” yapma kısayolu olarak kullanabilirsiniz.

Mac klavye kısayolları, macbook klavye kısayollar, mac kısa yollar

Bonus 2

Mac Elma Logusu Yapma “”

Çok sevdiğimiz ısırılmış elma logomuzu da pratik bir şekilde yapmak mümkün. Bunun için “⌥ alt, option” özel tuşumuz ile birlikte “⇧ Shift “, tuşumuzu da devreye sokuyoruz ve “alt+shift+k” tuş kombinasyonunu kullanarak mac elma logosu “” işaretini yapabiliyoruz.

Mac elma logosu yapma,  logosu yapma

Evet, artık temel mac klavye kısayolları hakkında bir çok şey biliyorsunuz. Mac inizi kullanmak her zamankinden daha eğlenceli ve daha pratik olacak.Mac elma logosu yapma  en eğlencelilerden bir tanesi :)

Mac klavye kısayolları oldukça geniş bir konu olduğu için, ilerleyen günlerde daha farklı tuş kombinasyonlarını farklı yazılar ile sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Mac’inizi kullanırken daha usta olmak istiyorsanız Mac Klavye Kısayolları – II yazımızı da mutlaka okuyun :)