Print Screen (PrtScr) Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Print Screen (PrtScr) Tuşu
Print Screen (PrtScr) Tuşu

Bugün ki makalemizde işlevini bilmeyen okuyucularımız için print screen (prtscr) tuşu hakkında tüm merak edilenleri sizlere sunacağız. Bu tuş, aslında günümüzde özellikle çok fazla tercih edilen seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Kullanımı ile alakalı olarak merak ettikleriniz olduğunu biliyoruz. Elimizden geldiğince sizleri bilgilendireceğiz.

Bu tuş, klavyelerde birçok farklı isimle kendisini gösterebilir. Prtscr, Prtscn, Prt ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok seçenekten birisi olarak dikkat çekiyor. PrtScn nasıl kullanılır sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz.

Print Screen (PrtScr) Tuşu Nedir?

Print Screen (PrtScn) tuşu, bilgisayarımızda ekran görüntüsü alabilmek ve bunu resim olarak kaydedebilmek için pratik olarak kullanılam tuş modelidir.

Bu tuş ile birlikte çok kısa süre dilimi içerisinde beklentilerimizi karşılama yoluna gidiyoruz. Ekran görüntüsü almamız gerektiğinde, bu tuşa basarak kolay bir şekilde ekran görüntüsü alabilme şansına sahip oluyoruz. Ancak yine de kullanımı ile alakalı olarak bilgi sahibi değilsiniz. PrtSc nasıl kullanılır sorusuna elimizden geldiğince yanıt vereceğiz.

print-screen-prtscn-tusu

Print Screen (PrtScr) Tuşu Nasıl Kullanılır?

Bu tuş ile birlikte ekran görüntüsünün resmini çekip kaydetmek mümkün hale geliyor. Günümüzde özellikle tarayıcı eklentilerini kullanarak yenilikçi seçenekleri değerlendirebiliyoruz. Elimizden geldiğince bu seçeneklere dair daha fazla bilgiyi sizlere sunmak amacındayız. Aşağıdaki aşamaları sırası ile uygulayarak ekran görüntüsünü kolayca alabileceğinizi de söyleyebiliriz. Daha fazla merak ettiğiniz varsa sizlere bu anlamda bazı bilgiler sunacağız.

A-) Bilgisayarınızda ekran görüntüsünü almak istediğiniz ekrana gelin. İstediğiniz düzeni de bizzat kendiniz oluşturabilirsiniz.

B-) Sonrasında ekran görüntüsünü almak için ekranınız hazır olduğunda klavyenizde yer alan Print Screen (PrtScn) tuşuna basın. Birkaç kere de basabilirsiniz. Ekran görüntüsünü kilitleyerek anında alacaktır.

C-) Ekran görüntüsünü tuşa bastıktan sonra herhangi bir yere kaydetmez. Bu işlemi de yine sizin yapmanız gerekecektir.

D-) Ekran görüntüsünü kaydedebilmek için bilgisayarınızda Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Paint programını açmalısınız. Yeni işletim sistemlerinde arama kutusuna paint yazmanız yeterlidir. Program çıkar çıkmaz üzerine tıklayarak açın.

E-) Paint açıldıktan sonra boş bir çalışma sayfasının olduğunu göreceksiniz. Burada klavyenizde CTRL + V tuşuna basarak çektiğiniz ekran görüntüsünü yapıştırıyorsunuz. Ekran görüntünüz artık kaydedilmeye hazır bir hale geldi.

F-) Sonrasında yukarı menüde yer alan DOSYA sekmesine tıklayarak FARKLI KAYDET sekmesine tıklıyorsunuz. Masaüstü kısmına istediğiniz isim ile ve istediğiniz uzantı ile ekran görüntünüzü kaydedebilme şansına sahipsiniz. Bu sayede tuşu tam işlevsellikte kullanabilme şansına erişiyorsunuz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.