Bu Siteye Ulaşılamıyor, Bağlantı Sıfırlandı Hatası Nasıl Çözülür?

Bağlantı Sıfırlandı Hatası
Bağlantı Sıfırlandı Hatası

Son dönemde sıklık ile gördüğümüz Bu Siteye Ulaşılamıyor, Bağlantı Sıfırlandı hatası nasıl çözülür sorusuna yanıt vereceğiz. Zaman içerisinde ülkemizde internet sandürü ya da bu gibi nedenlere bağlı olarak bu uyarıyı sıklık ile alıyoruz. Google Chrome, Firefox, Opera, Microsoft Edge ya da Safari. Tüm tarayıcılarda bu hata, insanların canını ciddi anlamda sıkan seçeneklerden birisidir.

Bağlantı sıfırlandı hatası çözümü ile alakalı olarak aslında dolaylı yollardan çözümler mevcut. Bu sorunun esas nedenini bulmak ve buna yönelik olarak hareket etmek önemlidir. Kapatılan web sitelerinde de bu sorunu alabilirsiniz. Ancak yine de alternatif çözüm yöntemlerine eğilim göstermek çok önemlidir.

bu-siteye-ulasilamiyor-baglanti-sifirlandi-hatasi

DNS Değiştirme

Önceliğimiz bilgisayarımızın DNS adresini değiştiremek olacaktır. Bu site, devlet tarafından engellenmiş bir site olabilir. Nitekim günümüzde VİKİPEDİ gibi sitelere girdiğinizde bu sorunu görme durumu ortaya çıkar. DNS değiştirme hakkında bilgi makalemiz mevcuttu. Kullanabileceğiniz alternatif DNS adresleri de aşağıdaki gibidir;

  • Google DNS: 8.8.8.8 – 8.8.8.4
  • Open DNS: 208.67.220.220 – 208.67.222.222
  • Comodo: 8.26.56.26 – 8.20.247.20
  • Yandex: 77.88.8.8 – 77.88.8.1

Bu DNS’ler, evresel DNS adresleridir. Dünya genelinden web sitelerine erişim konusunda en ideal seçenekleri sizlere sunar. Dolayısı ile avantajlı bir sistem olduğunu da net olarak söyleyebiliriz.

Modem Resetleme

İkinci alternatif yöntem olarak dikkatleri çekiyor. Modemimiz zaman içerisinde cache biriktirir. Biriktirilen bu cache, zaman içerisinde web sitelerini açmaya çalışırken hata olarak sizlere döner. Dolayısı ile modemin güç fişini 5 dakikalık bir zaman içerisinde çıkarın ve yeniden takın.

Sorun düzelmez ise her modemin üzerinde nokta gibi bir resetleme alanı vardır. İğne ya da sivri uçlu bir cisim yardımı ile modemi doğrudan resetlemek gerekir.

Virüs Programı ve Windows Güvenlik Duvarını Kapatın

Günümüz güvenlik yazılımlarının tamamında WEB SİTE DENETİMİ söz konusudur. Bu denetim, zaman içerisinde güvenlik sorunu algılanan siteleri açmaz hale geldi. Girmek istediğiniz site için Windows güvenlik duvarı ve virüs programları tamamen kapatılmalıdır. Sonrasında siteye girmeyi denediğinizde açıldığını görebilme şansına sahip olacaksınız.  Dolayısı ile yine en etkin yöntemleren birisi olarak dikkat çeker.

VPN Programlarını Deneyin

VPN, kısa bir zaman dilimi içerisinde dünya genelinde popüler hale geldi. Bu programlar, DNS değiştirmeden doğrudan sizlere en pratik şekilde web sitelerine girmenize yardımcı olur. Dünya genelinde tüm web sitelerine girebilme şansına erişirsiniz. Tarayıcı eklentisi olarak da yine bu programları kullanabilme şansınız olur.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.