Microsoft Excel’de Çarpma ve Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Microsoft Excel'de Çarpma ve Bölme İşlemi
Microsoft Excel'de Çarpma ve Bölme İşlemi

Okuyucularımız tarafından en çok araştırılan konulardan birisi olan Microsoft Excel çarpma ve bölme işlemi nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Günümüzde her işi bilgisayar programları sayesinde yapabiliyoruz. Özellikle ofisler için olmazsa olmaz programlardan birisi haline geldi Excel. Web sitemizde daha önceki gün sizlere Excel’de toplama ve çıkarma işlemi ile alakalı bilgiler sunmuştuk.

Şimdi ise yine 4 işlemi tamamlayabilmek adına çarpma ve bölme işlemi konusunda sizlere elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sunacağız. Excel’de çarpma işlemi ile başlayacak ve sonrasında bölme işlemini ele alacağız. Sizleri daha fazla bekletmeden konu üzerine eğilim gösterelim.

Microsoft Excel Çarpma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel programında her türlü matematiksel işlem için formül kullanmamız gerekiyor. Tabi ki Excel Fonksiyon özelliği de mevcut. Ancak formülleri kolay yoldan yazmak çok daha pratiktir. Excel’de çarpma işlemi nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için öncelikle formülümüzü verelim.

Microsoft Excel Çarpma İşlemi Formülü: =(B2*B5)

Microsoft Excel, çarpma işlemi için birçok farklı seçenek sunar. Formüller içerisinde kullanabileceğiniz 3 ayrı matematiksel formül söz konusudur. Excel çarpma türevleri ile alakalı olarak detaylı bilgiyi aşağıdaki resimde bulabilirsiniz. Resim, Microsoft internet sitesinden direk alınarak sitemizde sizlerle paylaşılmıştır.

excel-carpma-turevleri

Yukarıdaki ÇARPIM formülleri ile birden çok hücreyi çarpabilir ve hatta Excel karekök alma işlemi dahi yapabilirsiniz. Tek bir formülde ihtiyacınız olanı alabilirsiniz.

Formül ile Excel’de Çarpma İşlemi Nasıl Yapılır?

A-) Öncelikli olarak liste halinde alt alta Excel üzerinde birkaç rakam yazalım.

B-) Sonuç yazdıracağımız bir hücre belirleyelim.

C-) Sonuç hücresine formülümüzü yazalım. İki hücre arasında çarpma yaptırmak istiyorum. =(B2*B5)

excel-carpma-islemi

D-) Tabi ki bu örnek tablo içerisinde bir de diğer iki türevi kullanalım istiyorum. Örneğin B1 ile B7 aralığında ki bütün sayıları çarpalım. Birde bunların 2 çarpımını alalım.

excel-carpma-islemi-ornek

Microsoft Excel Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yine matematik için en önemli işlemlerden birisi. Excel bölme işlemi nasıl yapılır konusu çokça araştırılıyor. Bizde bu noktada elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Bu işlemi de formül ile yapabilmek mümkündür.

Microsoft Excel Bölme İşlemi Formülü: =(B1/B2)

Bu formül ile birlikte hücreler arasında bölme işlemini sorunsuz bir şekilde yaptırabilir ve yazdırırsınız. Bunun için resimli bir örnek de sunacağız. Bölme işleminin Excel karşılığı ise / işaretidir. Hemen detaylara eğilelim.

Formül ile Excel’de Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

A-) Öncelikle iki alt alta rakam yazalım. Bu rakamlar bölünebilen rakamlar olsun.

B-) Sonrasında sonuç yazdıracağımız ayrı bir hücre belirleyelim.

C-) Sonuç yazdıracağımız hücreye formülümüzü girelim. =(B1/B2)

excel-bolme-islemi

İşte bu kadar basit. Hücreler arasında işlemler yaptırmak için elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunduk. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.