Shift Tuşu Hangisidir? Ne İşe Yarar?

Shift Tuşu
Shift Tuşu

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte Shift tuşu hakkında kapsmalı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz. Klavyelerde sıklık ile kullandığımız tuş biçimlerinden bir tanesidir. Birçok farklı işlev için kullanılabilir. Günümüz aracı programlarında dahi işlevsel tuş seçenekleri arasında net şekilde kendisini gösterir.

Photoshop, İllustrator, Excel gibi programların tamamında işlevsel olarak önem arz eden bir tuştur. Aynı zamanda Windows yapışkan tuşlar özelliği açısından da yine önemlidir. Dolayısı ile bu tuş ile alakalı olarak bilinmesi gereken birçok önemli seçenek var. Shift tuşu hangisi sorularının sıklık ile sorulduğunu biliyoruz.

Shift Tuşu Hangisidir?
Shift Tuşu Hangisidir?

Shift Tuşu Hangisidir?

Shift tuşu, klavye üzerinde genellikle sol ve sağ kısımda olmak üzere iki adet bulunur. Shift tuşlarının üzerinde resimde de görebileceğiniz üzere YUKARI OK ibaresi bulunur. Bu yukarı ok ibaresi bulunan iki adet tuş, klavye üzerinde Shift olarak bilinir.

Bilgisayarda shift tuşu sayesinde birçok işlemi yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Amacımız, makalemizde bu konuya dair olarak da sizleri en ince ayrıntısına varana kadar bilgilendirmek olacak. İki ayrı tuş da birbiri ile aynı işlevi görmektedir. Ancak el alışkanlığı nedeni ile genellikle sol kısımdaki tercih edilir. Sağdaki tuşa nazaran boyutu biraz daha küçüktür. Sol serçe parmak ile kullanımı gayet kolaydır.

Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift, klavye üzerinde iki ayrı şekilde kendisini gösterir. Caps Lock tuşunun altında ve Enter tuşunun altında olmak üzere konumlanmaktadır. İşlevleri ise son derece önemlidir.

Klavyeyi kullanarak noktalama ve ikincil işaretleri kullanmanıza imkan tanır. Örneğin klavye soru işareti (?), yüzde işareti (%) ya da toplama işareti (+) gibi imgelerüst kısımdaki numerik alana sıralanmıştır. Bu imleçleri kullanabilmek için Shift kombinasyonunu kullanmak gerekir.

Parantez açmak için dahi shift sekmeleri kullanılır. Aynı zamanda yukarı ok imgesinin anlamına da değinelim. Örnek veriyorum ki satış başındaki harfi büyük yazmak istiyorsunuz. Bunun için sürekli olarak Caps Lock açıp kapamaya gerek yok. Shift tuşuna basılı tutarak istediğiniz harfi büyük yazabilir sonrasında bırakarak küçük harf şeklinde devam edebilirsiniz. Dolayısı ile birçok farklı şekilde kullanabildiğimiz işlevsel tuşlar arasında kendisini göstermektedir.

shift

Klavyemizin en önemli tuş kombinasyonlarından birisidir. Olmazsa olmazdır ancak geliştiriciler bu önemli tuşu yedekli halde bizlere sunarak fark yaratmıştır. Dolayısı ile üzerinde durulması gereken bir seçenek olduğunu da net şekilde söyleyebiliriz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.