Mutfaktaki en iyi yardımcım: Xiaomi Smart Kettle (Akıllı su ısıtıcısı)

Xiaomi-Mi smart kettle incelemesi

Kendisiyle 2017 yılında kızımın doğumu ile tanıştım, geçen gün bozulduğunu düşünüp çok üzüldüğüm, kıymetini bir kez daha çok iyi anladığım mutfakta ki en büyük yardımcım olur kendileri.

Tasarımıyla olduğu kadar kullanımı ile de benim gönlümü kazanmış, sade şık, minimal ve beyaz renk olarak üretilen cihazın dış kaplaması plastik olup, iç yüzeyi tamamen paslanmaz çelik kaplamadır.

xiaomi kettle incelemesi

Cihazın su alma kapasitesi en az 0.5 yani yarım lt, en fazla 1.5 lt’dir. Yarım litre altı su koyup kullandığımda herhangi bir sıkıntı yaşamamış olmakla birlikte, 1.5 lt lik kapasiteyi geçtiğimde su kaynadığı esnada taşma olayını deneyimlemiş bulunmaktayım.

Xiaomi akıllı su ısıtıcısı inceleme. jpg

Telefon ile Kontrol Edilebilen Akıllı Çelik Kettle

Cihazın üzerinde 3 adet tuş bulunmaktadır. 1 tanesi kapağı açmaya yarayan, hemen kapak bitim hizası sap kısmın üzerinde yer alan mekanik tuştur. Diğer 2 tuş ise dokunmatik olup, kettle alt kısmına denk gelen yerde sap kısmın iç yüzeyinde yer almaktadır.

Bu 2 tuşun bir tanesi, kettle ın gövdesine yakın olan tuş, ( 煮沸 : Kaynatma )su ısıtmaya yarayan tuştur, basıldığı anda turuncu bir ışık yanıp, su ısındığı zaman sönen ve rahatsızlık vermeyecek düzeyde su ısındığını belirten kısık sesli bir uyarı vermektedir. Bu tuşun hemen yanında bulunan diğer tuş, cihazın sap kısmına yakın olan tuş ise,( 保温: Isıyı koruma tuşu) sizin yazılım üzerinden belirlediğiniz ısı seviyesinde suyun sıcaklığını korumayı sağlayan tuştur. Bu tuş, cihaza akıllı kettle olma özelliğini kazandırmaktadır ve beni böyle bir cihaz almaya yönlendiren özelliktir.

xiaomi kettle incelemesi

Bu özellik sayesinde, yeni doğan kızıma sağdığım sütleri ısıtmak için, poposunu ve sabahları uyandığında yüzünü temizlemek için lazım olan sıcak suyu bana her daim sağlamıştır.

Bu tuşu kullandığınız an ayarladığınız ısıdaki su siz su ısıtıcıyı yerinden kaldırıp alana kadar aynı sıcaklığını korumaktadır. Kettledaki suyu kullandıktan sonra suyun yine aynı sıcaklıkta kalmasını istediğinizde bu tuşa yeniden basmanız gerekmektedir. Eğer su size hemen lazım olmayacak 3-4 saat sonra lazım olacaksa tuşa basıp çok kısa bir süre beklemeniz yeterli olmaktadır. Cihaz size ayarladığınız ısıda ki suyunuzu kısacık süre de sunmaktadır. Eğer suyu kullandınız yarım saat sonra yeniden kullanacaksınız kettle haznesine oturtur oturtmaz ayarlı sıcaklığı koruma tuşuna tekrar basmalısınız. Çünkü kettle yuvasından kalktığı anda güvenlik gereği ısı koruma tuşu de aktif olmaktadır.

Bu basma işlemini tekrar tekrar yapmak istemiyorsanız, akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz mi Home uygulaması üzerinde yer alan “Extented warm up” özelliğini aktif ederek sürekliliği sağlayabilirsiniz.

Bu tuşun özelliğini devamlı kullanmayı düşündüğünüzde tek ve en önemli dikkat edilmesi gereken kural ise akıllı su ısıtıcınızdaki su miktarını her daim kontrol etmenizdir.

Örneğin; ben yeni doğum yaptığım dönemde su sıcaklık seviyesini korumayı sağlayan akıllı tuşu sürekli aktif olarak kullanmaktaydım. Her daim ayarladığım 50 derecelik sıcak suyum hazırdı. Evim doğal gazlı olsa da çeşmeden sıcak suyun akması uzun zaman almakta ve altı açılacak ya da karnı acıkmış bir bebeğin ağlaması elimi ayağıma dolaştırmaktaydı. Kızımın en az şekilde ağlamasını tercih ettim. Isı koruma tuşu, bebeğine mama yapacaklar için çok daha fazla gerekli olacak bir özelliktir. Çünkü mama hazırlamak için kullanılacak suyun önce kaynatılıp sonra 40 dereceye kadar soğutularak kullanılması gerekmektedir. Ya da her daim kaynamış temiz bir su bulundurulup mama hazırlanacağı zaman tekrar 40 derece civarına kadar ısıtılması gerekmektedir. Xiaomi Mi Smart akıllı su ısıtıcınızın ısı koruma tuşu sayesinde bu dertten tamamen kurtulup her daim, aç bebeğinizi keyifle doyurabilirsiniz.

Ayrıca bir de benim gibi bazen arka arkaya birkaç bardak kahve içen kullanıcılarda bu tuşun özelliğini çok sevecektir.

Cihazın orijinal fiş girişi, Çin de kullanılan üçlü elektrik fişine sahiptir. Akıllı su ısıtıcınızı Türkiye de kullanabilmeniz için buradaki prizlere uygun bir dönüştürücüye ihtiyaç vardır. Ben cihazı aliexpress üzerinden satın aldım ve aldığım kutu içeriğinde bu dönüştürücü aparat bulunmadığından ayrıca bir dönüştürücü aparatı satın aldım. Bu dönüştürücü aparatını çok uygun fiyata bulabilirsiniz. Benim ilk aldığım dönüştürücü aparatım tam bizim prizlere uygun olmaması nedeni ile su ısıtıcımın kablosuyla temassızlık yapıp, yanmış ( bu aparatı ortalama 26 aylık bir süre ile sorunsuz kullandım) ve benim geçen günlerde cihazın bozulduğunu düşünmeme sebep olmuştu. Ortalama bir haftalık süreçte akıllı su ısıtıcımı kullanamadım, bu yüzden mutfakta çok büyük eksikliğini yaşadım ve çok severek içtiğim kahve keyfim sıkıntılı bir hal aldı. Yemek yaparken kullandığım sıcak su yerine soğuk kullanmayı seçmek yemek lezzetlerimi etkiledi. Bu arada kesinlikle kuru bakliyat yemeği yapacağınızda benim gibi suısıtıcınızın yasını tutup, soğuk su koymayın sonra doğalgaz faturasından siz sorumlu olursunuz.

çin fişi çevirme aparatı

Tam bir tamirci arayışına girişmiştim ki, hatta bir fiş ucu alıp elektrik tamirciliğine soyunmayı düşünürken Xiaomi Mi Smart kettle Akıllı su ısıtıcımın değil de, aparatın bozulduğunu evime yeni satın aldığım Deerma elektrik süpürgesi içinden çıkan dönüştürücü aparatı, denemekle çözdüm. Çok uygun fiyata bulup aldığım priz dönüştürücü aparatım sayesinde mutfaktaki en büyük yardımcıma kavuşmuş oldum.

Xiaomi Mi Smart Kettle (Akıllı su ısıtıcısı) Yazılımı

Cihazınıza ait yazılımı (Mi Home), akıllı her marka ve model telefona App Store ve Google Play üzerinden yükleyebilirsiniz. Mi Home yazılımı ile cihazınızı Bluetooth 4.0 üzerinden eşleştirmeniz gerekmektedir.

xiaomi-mi-smart-incelemesi 2

Android olan versiyonunu buradan, iPhone ve iPad’ler için olan iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Yazılım ara yüzünü kısaca incelemek gerekirse;

akıllı su ısıtıcısı ayarları 5

Kettle daki su sıcaklığını gerçek zamanlı olarak gösteriyor, alt kısımda ise kettle ın anlık durumunu gösteriyor. Şu an boşta, su ısınıyor, kaynadı, ısı korunuyor gibi ifadeler yer alıyor.

akıllı kettle ayarları

Sıcaklık koruma fonksiyonunun kaç saat süreceğini seçiyorsunuz. En az 1 saate, en fazla 12 saate izin veriliyor.

akıllı su ısıtıcısı ayarları

Suyu hangi sıcaklıkta korumasını istediğiniz hazır ayarlar bu bölümde. İsterseniz 90C: Kahve, 80C: çay gibi hazır ayarları kullanabilir ya da custom istediğiniz sıcaklığı (40-90 arası) seçebilirsiniz.

bluetooth kettle ayarları 1

Bu bölümde; Sıcaklığın sabit tutulma işleminin hangi metotla yapılacağını seçiyorsunuz.

Cool down to the set temperature: Su önce kaynatılıyor, ardından belirlediğiniz sıcaklığa soğuduğunda orada sabit tutuluyor.

Warm up to the set temperature : seçeneğinde ise su kaynatılmadan direkt belirlediğiniz sıcaklıkta sabit tutuluyor.

Do not boil again : Bu fonksiyon sadece Cool down to the set temperature seçeneğini seçtiyseniz aktif oluyor. Bu özellik seçilirse su sadece bir defa kaynatılıyor, tekrar tekrar kaynatılmıyor.

Extended warm up : Isı koruma işlemi için; bunu sağlayan ısı koruma tuşuna akıllı su ısıtıcınızı her kullanımdan sonra tekrar basmak gerekiyor, ısı koruma tuşuna tekrar tekrar basmak istemiyorsanız bu seçeneği aktif hale getirip, süreklilik sağlayabilirsiniz. Ancak bu durumda haznedeki su biterse güvenlik riski oluşturacaktır. Bunu unutmamak gerekir.

Xiaomi Mi Smart Kattle ( Akıllı su ısıtıcısı) Dezavantajları

  • Cihazın dış yüzeyinde içerisindeki su seviyesini görmeyi sağlayan herhangi bir göstergenin olmaması, su miktarını görebilmek için sürekli kapağın açılarak kontrol edilmesi,
  • Çin tipi elektrik fişi olması sebebi ile ayrı bir aparat kullanıyor olmak,
  • Cihazı Wi-Fi ile değil Bluetooth ile kullanabiliyor olması, bu özellik akıllı su ısıtıcısına uzaktan müdahaleleri kısıtlamaktadır.

Xiaomi Mi Smart Kettle ( Akıllı su ısıtıcısı) Avantajları

  • Sade, şık ve kaliteli malzeme kullanılmış olması,

  • İstediğiniz sıcaklıkta suyu tutabilme, (bu özellikte su önce kaynıyor ve sonra istenilen sıcaklıkta sabit kalıyor)

  • İç tasarımının paslanmaz çelik ve termostatın gizli olması,

  • Kettle fiyatı benzerlerine göre avantajlı olması.

Xiaomi Mi Smart Kettle Geliştirilmesi Gerekenler

Kettle ın tuşuna basılı olmazsa yazılımla uzaktan ısıtma, ılıtma, açma kapama gibi işlemleri yapamıyorsunuz.

Peki bu Akıllı Su Isıtıcısı Nasıl Temizlenir?

Şimdi cihaz akıllı olunca ve standart kettlelar gibi mekanik gözükmeyince, insan temizleyemeye de çekiniyor. 🙂 Ancak korkmaya gerek yok, aynı diğer su ısıtıcılarında olduğu gibi, içine sirke koyup, kaynatarak temizleyebilirsiniz.

İç kısmında kireçlenmeler meydana geldiğinde, içine göz kararı, çok olmayacak şekilde, bir miktar sirke koyup, isteğe göre üstüne su ilave edip kaynamaya bırakın, sonra soğuk su ile durulayım. Tertemiz olacaktır. Eğer geçmez ise bir kez daha yapabilir veya bir dahakine daha fazla sirke koyup deneyebilirsiniz.

Nereden ne kadara aldım? Fiyatı nedir?

Ürünü Türkiye’den Hepsiburada üzerinden 2 sene önce 180 TL gibi bir fiyata almıştım. O dönemde normal çelik su ısıtıcıları ile aynı fiyatta yer almaktaydı ki, Xiaomi’nin kullandığı parçalarının menşeilerine kadar yazması beni ikna etmişti.

Sanırım şu an için 300 – 400 TL arasında bir fiyatı var ki, açıkçası yine de iyi bir fiyat. Ürünü Aliexpress üzerinden almak isterseniz yaklaşık olarak fiyatı 50$ yani, 300 TL civarında. Gümrük ile birlikte 350 TL civarına gelecektir.

Aliexpress üzerinden incelemek ve satın almak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Elimden geldiğince, severek kullandığım, şık Xiaomi Smart Kettle ürününü sizlere anlatmaya çalıştım. Sizlerinde yorumları, soruları, görüşleri olursa aşağıda yorum yapabilirsiniz, en kısa sürede dönüş sağlarım.

Ayrıca bu tarz cihazlar olup, incelemek isteyenler bize ulaşabilir, yazılarını kendi hesapları üzerinden yayınlamalarına olanak sağlayabiliriz.

Elif avatarı
Teknoloji ile yakından ilgilenen, tüketici elektroniği perakende sektöründe yıllarca çalışmış bir yönetici.