Macbook Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Şarj ederek kullandığımız cihazlarımız için şüphesiz en önem verdiğimiz konulardan biriside pil ömrü ve kullanım sürelerinin ilk günkü gibi kalmasını sağlamak. Apple dizüstü bilgisayarlardan birine sahip olmak için onlarca benzersiz özellik var, uzun pil ömürlerine ve döngüye sahip olmalarıda da bunlardan birisi.

Macbook’umuzun pil kalibrasyonunu yaparak, pil ömrünün uzun süre ilk aldığımız gün gibi kalmasını sağlayabiliriz. Macbookların pil ömürleri kullanıma göre değişmekle beraber  yaklaşık 9-12 saat aralığında diyebiliriz. Pil kullanım süreleri ise 1000 döngüye kadar çıkabiliyor. 1 döngünün tamamlanabilmesi için pilin tamamen şarj ve deşarj olması gerekiyor.

Macbook Pil Kalibrasyonu

Macbook’umuzun pil ömrünü arttırmak için pil kalibrasyonunu nasıl ve ne sıklıkla yapmalıyızı anlatmadan önce genel olarak pil performansımızı arttıracak konulardan bahsetmek istiyorum. Birçoğu zaten bildiğinizi düşündüğümüz konular ancak üzerinde durmakta fayda var.

Pil Ömrünü Arttırmak için Tavsiyeler

  • En güncel yazılımı kullandığınızdan emin olun, yazılım güncellemeleri ile birlikte pil ömrünü iyileştirmeyi sağlayan yeni teknolojiler gelebiliyor.
  • En iyi performansı alabilmek için kullanılam ortam sıcaklığının uygun olması gerekiyor. Macbookunuz için en ideal ortam 10°-33° santigrat derece aralığında olmalı. Daha düşük sıcaklıklarda pil ömrünüzde bir azalma olacağı gibi daha yüksek sıcaklıklarda ise piliniz şarj olurken zarar görebilir ve yüksek sıcaklıklarda cihazınızı saklamak pile geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.
  • Macbook’unuzu bir süre kullanmadan saklamayı düşünüyorsanız şarj durumunu %50 olarak ayarlamanız, pilinizin performansını koruması için son derece önemli. Eğer sıfır şarj ile saklarsanız tamamen deşarj olup bataryayı doldurmanız imkansız olabileceği gibi, full şarj ile saklarsanız da pil ömrü ile ilgili azalma yaşamanız mümkün.
  • Pil performansını etkileyen bir diğer husus da cihazı sürekli şarjda kullanmak ile ilgili, cihazınızı sürekli şarja bağlı olarak kullanmanız da istediğimiz birşey değil. Bataryamız dolunca şarjdan çıkarıp kullanabiliriz.
  • Bunların yanı sıra ekran parlaklığı, klavye aydınlatması gibi tercihleri ayarlayarak da pil ömrüne katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca Sistem tercihlerinde, “Güç Tasarrufu” sekmesinde de düzenlemeler yaparak iyileştirme sağlayabilirsiniz.
  • Kullanmadığınız süre boyunca “Wi-Fi” ve “Bluetooth” bağlantılarını kapalı tutabilirsiniz. Etkinlik mönitörü izlencesi ile kullandığınız programların güç tüketimlerini inceleyerek bir tasarruf sağlamanız mümkün.

Pil ömrünü arttırmak için alabileceğiniz önlemler elbette bunlarla sınırlı değil ,ilk akla gelenler bunlar diyebilirim. Şimdi ise pil kalibrasyonunu nasıl yapabiliriz, onu anlatalım.

iPhone pil kalibrasyonu için tıklayınız.

Macbook Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Pil kalibrasyonunu düzenli olarak yaptığımızda 1000 şarj döngüsüne kadar olan süre içerisinde pil ömrünü %80 seviyelerine kadar korumak mümkün. Apple’ın bize tavsiyesi Macbook’umuz için pil kalibrasyonunu ayda 1 kez yapmamız. Kullandığınız cihazın şu ana kadar kaç döngüye girdiğini görmek istiyorsanız, herhangi bir ek program kullanmadan bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken adımlar oldukça basit, öncelikle “” tıklayarak burada açılan tercihlerden “Bu Mac Hakkında” yazan yerene tıklıyoruz ve karşımıza çıkan sekmede “Sistem Raporu” nu çalıştırarak “Güç” hakkında bilgi alıyoruz.

Macbook Pil Kalibrasyonu

Yukarda gördüğünüz gibi kalan şarj kapasitesini, full şarj kapasitesini , bataryanın kaç kez döngüye girdiğini ve pilin durumunu görebiliyorsunuz. Dizayn kapasitesini ve Macbookunuza bağladığınız iOS cihazlarınızın da durumunu görmek istiyorsanız çok sevdiğim bir uygulamayı tavsiye ederim. CoconutBattery uygulaması ile bu bilgilere ulaşmanız mümkün. Uygulamayı çalıştırdığınız da aşağıda ki gibi bir pencere açılıyor.

Coconut Battery

Gördüğünüz  gibi Macbook’unuzun model numarasını, üretim tarihini, mevcut şarj durumunu, döngü sayısını ve dizayn kapasitesini görmeniz mümkün. Diğer seçeneklerde ise geçmişe göz atabiliyorsunuz ve yukarıda belirttiğim gibi bağlı bulunan iOS  cihazlarıda inceleyebilirsiniz. Ayrıca Macbook ve batarya hakkında daha fazla bilgiye de ulaşmak mümkün.

Peki şimdi gelelim “Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır” kısmına. Aşağıda ki adımları izleyerek pilinizi kolayca kalibre edebilirsiniz.

  1.  Macbook’umuzun pilini %100 tam kapasite şarj olana kadar dolduruyoruz. Magsafe üzerinde yer alan ışık yeşile döndüğünde 2-3 saat kadar daha bu şekilde kalmasını sağlıyoruz.
  2. Macbook’umuzu şarjdan çıkarıyoruz ve pili tamamen bitene kadar kullanıyoruz.
  3. Uyku moduna geçen cihazımızı bir iki saat kadar o şekilde bırakıyoruz.
  4. Son adım olarak cihazımızı tekrar şarj etmeye başlıyoruz ve batarya tamamen dolana kadar bekliyoruz. Magsafe üzerinde yer alan ışık yeşil renge döndüğünde kalibrasyon işlemini tamamlamış oluyoruz.

Macbook’umuzun pilini sonsuza kadar en iyi seviyede kullanmak mümkün değil ancak pil kalibrasyonuna ve bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz durumunda pilinizi uzun süre boyunca performanslı bir şekilde kullanmanız mümkün.

iPhone ve Android cihazınız için pil kalibrasyonu yapmayı unutmayın : )