Google’dan Güvenilir Kişiler Uygulaması

googledan-android-icin-yeni-kisisel-guvenlik-uygulamasi-guvenilir-kisiler87762_0

Google’nin Güvenilir uygulama oluşturacağını birçok kişi daha önceden haberdardı. Google geliştirdiği yazılım sayesinde acil durumlarda kendinizi risk altında hissettiğinizde sevdiklerinizle daha doğrusu ailenizle konumunuzu paylaşabilme imkanınız olacak. Hemde internet olmasa ve piliniz bitse bile.

Google’nin kısa süre önce pilot ülkelerde kullanıma sunmuş olduğu bu uygulama projesi yeni yeni hayata geçiyor ve gün gittikçe geliştiriciler tarafında yazılımsal destekler ile ayakta tutulmaya çalışılıyor. Bu uygulama bildiklerimizin aksine alışılmış bir güvenlik uygulaması değil. Sadece hedeflenen kullanıcılarda, telefon, tablet gibi android tabanlı cihazlarda hırsızlık, cinayet, soygun ve gasp gibi olayların gözetmeni niteliğinde; kullanması kolay ve sade bir uygulama cinsinden.

Geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden bu uygulama sevdiklerinize; bulunduğu konumu, ses dosyanızı, isterseniz fotoğraf ve detaylarını ulaştırabiliyor. Her zaman, her yerde Google’nin güvenilir uygulaması; özellikle de acil durumlarınız ortaya çıktığı anda paylaşımlarını sağlayan, kişisel bir güvenlik uygulaması olarak ifade ediliyor. İnternete erişememekte veya pilinizin bitmesi gibi olumsuzluklarda bile çalışabilir konumda her zaman çalışır konumunda bırakıyor. Geliştiriciler ve uygulama yayınlama şirketleri tarafından yüksek oyla en faydalı teknolojik uygulamalar arasında yerini aldı bile.

Uygulamayı cihazınıza kurup açtığınızda size yardım edebilecek kişileri en baştan seçiyorsunuz ve bu seçmiş olduğunuz kişiler sizin acil durumunuzda sizinle ilgili her türlü bilgiyi görebiliyorlar ve erişebilme imkanına sahip oluyorlar. Kendinizi risk altında hissederseniz google’nin güvenilir uygulaması konumunuzu algılar ve gerekli birimlere ulaştırarak depolar. Seçtiğiniz güvenilir kişiler sizin için endişe hissedebiliyorsa, bulunduğunuz yeri görmek işin istekte bulunuyorlar. Eğer bulunduğunuz konumda güvenilir hissediyorsanız bu isteği reddedebilirsiniz. Ancak yanıt verebilecek durumda değilseniz konumunuz otomatik olarak kişiler ile paylaşılıyor. Bu uygulama artık Google’ın kendi sanal uygulama mağazasında ücretsiz olarak indirmeye sunuldu.

Android 4.1 ve sonraki sürümlerde sorunsuz denebilecek seviyede çalışan bu uygulama; yeni çıkacak cihazlarda ön yüklü olarak gelecek. Ayrıca adını pazarlarda az duyduğumuz farklı modüler yapıda olan cihazlarla da uyumlu. Bu cihazlar için her yıl güvenlik güncellemesi başta olmak üzere sürüm güncellemeleri de dağıtılacak. Uygulamanın yakında yeni bir güncelleme alıp almayacağı meçhul.