Telefon Rehberini Gmail’e Yedekleme Nasıl Yapılır?

Telefon Rehberini Gmail'e Yedekleme
Telefon Rehberini Gmail'e Yedekleme

Bugün ki makalemizde özellikle Android kullanıcılarının araştırdığı telefon rehberini Gmail’e yedekleme ile alakalı bilgiler sunacağız. Bulut sunucu sistemlerinin gelişmesi ile birlikte artık yedekleme konusunda da alternatifler geliştirildi. Android, bildiğimiz gibi Google şirketi tarafından geliştirilen bir sistem.

Gmail rehber yedekleme konusu ise günümüzde son derece popüler. Hem de rehberinizi güvence altına alabilmeniz i,çin son derece ideal sistemlerden birisi oldığunu net olarak söyleyebiliriz. İşte tam da bu noktada sizlere alternatif seçenekler sunmak istiyoruz.

Telefon Rehberi Gmail’e Nasıl Yedeklenir?

Android işletim sisteminin SENKRONİZASYON özelliği günümüzde son derece ideal seçenekleri bizlere sağlıyor. Senkronizasyon özelliği sayesinde otomatik olarak tüm verileriniz yedeklenir. Rehber, resimler, müzikler ya da videolar. Aklınıza gelebilecek her şey. Ancak bu yedekleme işlemlerinin tamamı için telefonunuza GMAİL hesabı tanımlamış olmanız gerekir. Buradaki esas odak noktamız ise numaraları gmaile yedekleme konusu olacak. Aşağıdaki detayları aşama aşama sonuna kadar uygulayınız.

A-) İlk olarak Android cihazımızın anamenüsüne geliyoruz ve AYARLAR butonuna tıklıyoruz. Ayarlar butonuna tıkladıktan sonra ise HESAPLAR sekmesini buluyoruz ve tıklıyoruz.

telefon-rehberini-gmaile-yedekle

B-) Hesaplar sekmesine girdikten sonra karşınıza birçok farklı seçenek listelenebilir. Tam da bu noktada GOOGLE seçeneğini göreceksiniz. Google hesabı zaten telefonunuzda tanımlıdır. Yani GMAİL hesabı. Google sekmesine girdiğinizde hesaplar kısmındaki ayarları açacaksınız. Eğer hesabınız yok ise aşağısında yer alan HESAP EKLE sekmesine tıklayarak GMAİL hesabınızı tanımlayın.

numaralari-gmaile-yedekleme

C-) Sonrasında karşınıza birçok farklı seçenek çıkacaktır. İlk olarak VERİLERİMİ YEDEKLE sekmesine tıklayarak bu özelliği aktif hale getiriyoruz. Sonrasında ise gelecek seçenekler içerisinde OTOMATİK OLARAK GERİ YÜKLE sekmesini de aktif hale getirerek yedeklemeyi aktif ediyoruz. Wifi açık iken özellikle yedekleme işlemini yapar ve kesinlikle mobil veriden yemez.

android-gmail-hesabi-ekleme

D-) Evet telefondan yedekleme verilerini artık sorunsuz bir şekilde açmış bulunuyoruz. Yedeklenen tüm seçenekleri görme şansına sahipsiniz. Rehberin yedeklenen kısmını görmek için bilgisayarınızdan GMAİL’e girin. Sol üst köşede logonun altında GMAİL sekmesine tıkladığınızda aşağı doğru açılan seçenekler göreceksiniz. İkinci sırada yer alan REHBER sekmesine tıklayın.

android-gmail-hesabi-yedek

Rehber sekmesine tıkladıktan sonra telefonunuzdan Gmail hesabınıza yedeklemiş olduğunuz kişilerinizi görebilirsiniz. Hatta bu kişilerin yedeğini dahi alabilme şansına sahip olursunuz. Dolayısı ile ilgi çekici seçeneller söz konusudur. Yedekleme işlemi ile tüm verileriniz güvende olacaktır.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.