AirDrop Nedir?

Airdrop
Airdrop

Bugün ki makalemizde Apple kullanıcılarının ciddi anlamda merak ettiği AirDrop nedir sorusuna en derin kapsamlı şekilde yanıt vereceğiz. Apple şirketi, kendi ürettiği cihazlar arasında dosya alışverişi konusunda yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistem, hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde dosya alışverişi yapma imkanına da sahip olabilmekteyiz.

Tabi ki bu sistem, gelişmiş bir uzaktan paylaşım sistemidir. Diğer cihazlarda Bluetooth ile mümkün olan paylaşım, Apple cihazlar arasında AirDrop ile mümkün hale gelir.

AirDrop Nedir?

AirDrop, Apple cihazlarla fotoğraf, video, web sayfası, konum ve bunun gibi daha birçok içeriği kablosuz olarak paylaşmanızı sağlayan bir özelliktir. Android cihazlarda ki Bluetooth uygulamasını düşünebilirsiniz. Apple şirketinde işler biraz daha farklı bir şekilde işler ve bu neden dolayısı AirDrop kullanımını bilmek çok çok önemlidir.

AirDrop ne işe yarıyor sorusuna dair de yukarıda elimizden geldiğince geniş kapsamlı bilgileri sizlere sunduk. Apple şirketinin ülkemizde de satış rakamlarını yükseltmesi ile birlikte sınırlar tamamen değişti. Dolayısı ile sizlere yine birkaç öneri sunacağız.

AirDrop Nasıl Açılır?

Apple şirketinin geliştirmiş olduğu AirDrop paylaşım sistemi, zaman içerisinde çok geniş kitlelerce benimsenen seçeneklerden birisi oldu. iOS 7 ve üzeri işletim sistemine sahip Apple cihazlarında gördüğümüz bir özelliktir. iOS 11 ile birlikte yeni DOCK panelinde de bu özelliğe dair butonlar yer alıyor. Bu anlamda aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

  • Öncelikle AirDrop özelliğini kullanabilmek için Wifi ve Bluetooth bağlantılarını aktif ediniz.
  • Telefonun AYARLAR kısmına giriş yapın.
  • Ayarlar menüsü içerisinde GENEL sekmesine girin ve içerisinde AİRDROP sekmesine tıklayın.
  • Buradan HERKES seçeneğine tıkladığınız an itibari ile AirDrop özelliği hazır hale gelecektir. Dilerseniz rehberinizde bulunan kişiler ile paylaşım için SADECE KİŞİLER seçeneğini de seçebilirsiniz.

AirDrop ile Dosya Gönderme

AirDrop ile fotoğraf, video, konum, web adresi gibi detayları göndermek çok daha kolay bir hale geliyor. Üstelik gönderme işlemi için yukarıdaki basamakları uygulayarak AirDrop paylaşımını açmanız yeterli. Aşağıdaki aşamaları takip ederek de AirDrop ile dosya gönderme işlemini yapabilirsiniz.

  • AirDrop özelliğini yukarıdaki aşamaları uygulayarak açınız.
  • Sonrasında göndermek istediğiniz dosyanın üzerine basılı tutun ve sağ üst köşedeki MAVİ YUKARI DOĞRU OK sekmesine tıklayın.
  • Sonrasında burada dosya önizlemesinin hemen altında AirDrop paneli görünecektir.
  • AirDrop panelinde paylaşım yapacağınız kullanıcının telefonu listelenir. Telefonun üzerine dokunun.
  • Dokunduktan sonra karşı tarafa dosya transfer onay sorusu gidecektir. Karşı taraf onay verdiği an itibari ile dosya transferi hızlı bir şekilde tamamlanır.

AirDrop ile birden fazla dosya gönderimi yapabileceğinizi de kesinlikle unutmayın. Apple cihazlar için mükemmel bir etkileşim sistemi diyebiliriz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.