Apple WWDC 2015 Etkinlik İçeriği

Apple WWDC 2015

Merhabalar,

Hepimiz Apple‘ın bizlere neler sunacağını beklerken,tahminlerin dışında büyük bir sürpriz gerçekleşmedi diyebilirim.Daha doğrusu benim için biraz hayal kırıklığı oldu.Apple TV,iPad Pro gibi yeni bir donanımın en azından sinyallerinin verilmesini bekliyordum.Bir geliştirici konferansı olduğunu düşünerek kendimi teselli ediyor ve izninizle değinilen 5 farklı konuyu özet notları ile aşağıda paylaşıyorum.

Yeni OS X: El Capitan

Apple , Mac OS X sürümün ilk versiyonunu ,kedigil ler ailesinden çita (cheetah) ile başlayıp , OS X 10.8 sürümü dağ aslanı ( mountain lion ) ile bitirmişti.Artık kedi ismi mi kalmadı yoksa farklı bir neden mi bilinmez :) OS X 10.9 ile birlikte başlayan California sevdası şimdilik devam ediyor.El Capitan,Yeni Mac OS X,

El Capitan ismi nerden geliyor ? El Capitan , son sürümün ( OS X 10.10-Yosemite) isminin yer aldığı Yosemite Ulusak Parkı’nda bulunan bir kaya formasyonudur.Dünya’nın dört bir yanından,tırmanıcılar tarafından ziyaret edilen 900m yüksekliğinde ki monolit granitten oluşan formasyon 1851 yılında keşfinden sonra El Capitan ismini aldı.

Apple bu işletim sistemi ile birlikte, deneyim ve performansa odaklanmış.Windows kullanıcılarının alışık olduğu ve beğenilen bazı kullanımların daha gelişmişini , Mac için uyarlamış olmaları ,Mac’e geçecek olan kullanıcılar için de kolaylık sağlayacak.

Ayrıca “Metal” sayesinde, gerek oyun sever gerekse profesyonel grafik ve animasyon işleriyle uğraşan kullanıcılar için performans artışı sağlanmış olması sevindirici gelişmelerden.

Metal,WWDC 2015, Metal for Mac

 iOS 9

Söz konusu bir geliştirici konferansı olunca,kullanır sayısı bakımından kuşkusuz en çok merak edilenlerden biri de yeni mobil işletim sistemiydi.

iOS 9 ile birlikte akıllı ve proaktif bir işletim sistemi üretmeye odaklanılmış. Özellikle iPad kullanımını kolaylaştıran ve hızlandıran klavye kısayolları, çoklu parmak hareketleri (multitasking) , iki uygulamayı aynı anda yan yana kullanma imkanı vermesi v.b. oldukça pratik.iPad’e olan ilginin azaldığı dönemlerde bu gelişme bakalım Apple’a ne sağlayacak.Ayrıca türkçe olması ile birlikte hepimizin en iyi sırdaşı olan ,yeni Siri daha zeki oluyor :)

iOS 9,Yeni siri, Pip, Multitasking
Ülkemizde henüz olmasa da (kısa sürede bu uygulamanın da hayata geçmesini temenni ediyoruz ), Harita uygulaması içerisinde aktarma yapılabilecek toplu taşıma bilgilerinin de ekleniyor olması, yeni News uygulaması ile birlikte Apple’ın günlük hayatın içerisinde daha fazla yer almak istediğini gösteriyor.
Hafıza arttıramadığımız ve herkesinde 128 gb iPhone sahibi olmadığı bir dünyada  güncellemelerin daha az yer kaplayacak olması bizleri mutlu etti :)
Swift’in açık kaynak kodlu hale getirilmesi yazılım geliştiriciler için konferanstaki en önemli haberlerden biriydi.

Apple Pay

Henüz ülkemiz için kullanımı mümkün olmayan bir uygulama olsada Amerika’da gittikçe popüler olmaya devam ediyor.Önümüzdeki ay ile birlikte Amerika’da 1 milyondan fazla noktada Apple Pay sistemi ile ödeme yapılabilecek.
Yakın zamanda İngiltere’de toplu taşama araçlarında bile kullanılabiliyor olması beklenen Apple Pay ın ülkemize de bir an önce gelmesini temenni ediyoruz.

Apple Pay,Londra toplu taşıma

Watch OS 2

Henüz Apple Watch ile resmi olarak tanışma fırsatımızın olmadığı bir ortamda , işletim sisteminin 2. neslinin Beta sürümü duyuruldu.

Watch OS2

Watch OS 2’nin en temel farkı,”native” Watch uygulamalarının geliştirilebiliyor olmasını sağlaması.Daha önceden uygulamalar, iPhone üzerinde çalışıyor,gerekli kararlar burda alınıyor ve saatin ekranına yansıtılıyordu.Artık doğrudan bir iPhone a bağlı olmadan, kendi üzerindeki donanımları kullanarak daha akıcı ve fonksiyonel çalışabiliyor.

Şu an beta olarak erişime sunulan Watch OS 2 , büyük bir ihtimal ile iOS 9 ile birlikte hazır hale gelecek.Umarım bizler Apple Watch a , Watch OS 2 çıkmadan önce ulaşırız :)

Apple Music

“One more thing…” ile birlikte bu sefer karşımıza Apple Music çıktı.Apple’ın Beats’i satın almasından sonra, ses ve müzik konusunda farklı adımlar atmasını bekliyorduk.Beklenmeyen bir şey olmasa da işin arkasında Apple olunca bu servisin bizlere nasıl bir deneyim yaşatacağını merak ediyoruz :)Apple Music,Streaming,Apple Müzik,Beats

30 Haziran’da ülkemizin de içinde bulunduğu 100 ülkede,iOS 8.4 sürümü ile birlikte hayata geçecek.Apple’ın “Müzik ile ilgili sevdiğiniz herşey,şimdi tek bir yerde” dediği servis, iTunes,Windows,iOS ve Android üzerinden kullanılabilecek.

Apple’ın en çok üzerinde durduğu 3 temel özellik şu şekilde ;

  • Yeni nesil streaming müzik servisi.
  • 7/24 yayın yapan,küresel bir radyo istasyonu.
  • Müzikseverlerin,sevdikleri sanatçılarla iletişim kurabileceği yeni bir sosyal ortam.

3 aylık ücretsiz deneme üyeliği müjdesini de verelim.

Evet etkinlikte bizlere tanıtılan 5 farklı konuyu,çok fazla detaya girmeden sizlere anlatmaya çalıştık.Apple’ın yeni işletim sistemleri ve uygulamalarıyla, günlük hayatımızı daha pratik bir hale getirmeye çalıştığını söyleyebiliriz.Yeni uygulamaları kullandıkça daha iyi bir değerlendirme yapabiliyor olacağız.

Açılış sunumunu ve etkinliği  Apple WWDC 2015  linkten izleyebilirsiniz.