Bios Ekranı Nasıl Açılır?

Bios Ekranı Nasıl Açılır?
Bios Ekranı Nasıl Açılır?

Bilgisayarımızın sistemsel olarak en önemli alanlarından birisi olan Bios ekranı nasıl açılır sorularına elimizden geldiğince bilgi sunacağız. Biosa girmek, aslında bilgisayarımızın anakart sisteminin ayar paneline giriş yapmak demektir. Dolayısı ile bu ekranda önem arz eden bazı seçenekler söz konusudur. Destek alacağınız sitelerinizde de BIOS ekranına dair çok fazla seçenek görebilirsiniz.

Bios ekranı, birçok farklı açıdan çok çok önemli olan seçeneklerden birisidir. Ancak anakart modeline göre Bios ekranına giriş aşamaları ve tuş kombinasyonları ciddi anlamda farklılık gösterir. Bios ekranı açma konusunda birkaç farklı seçenek söz konusudur. Ancak genellikle tuş kombinasyonları bellidir.

bios-press

Bios Ekranına Nasıl Girilir?

Yukarıdaki resim aslında bu noktada en önemli örneklerden birisi olarak dikkat çeker. Bilgisayar açılışında ilk olarak sizleri ana kart ekranı karşılar. Genellikle BİOS ekranına girme konusunda da hangi tuşa basmanısı söyler. SETUP kısmı, aslında Bios olarak tabir edilir. Bu aşamada bilgileri maddeler halinde sunacak olursak;

A-) Bilgisayar açılırken birçok anakart modelinde yukarıdaki gibi “Press <F1> to continue, DEL to enter SETUP” gibi uyarılar yer alır.

B-) Bu ekranı gördüğünüz anda SETUP ekranını yüklemek için DELETE tuşuna basın anlamına gelmektedir.

C-) Press <F2> to enter BIOS setup gibi uyarılarda ise F1 tuşuna basarak Bios menüsü açma mümkün hale gelebilir.

Bilgisayarın açılışı itibari ile bu tuş kombinasyonlarına basmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Windows yükleme ekranına gelirseniz Bios yükleme aşamasını geçmiş olursunuz ve yeniden başlatmak zorunda kalırsınız.

Yeni Bilgisayarlarda Bios Açma Tuşları

Yeni bilgisayar modellerinde genellikle yeni nesil anakart sistemleri kullanılır. Anakart modellerinin genelinde Bios yükleme ekranı DEL tuşu ile sağlanır. Ancak F8 tuşu ile sağlanan Bios tuş kombinasyonları söz konusudur. Bu kombinasyonlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

 • F1
 • F2
 • Del
 • ESC
 • F10

Eski Bilgisayarlarda Bios Açma Tuşları

Eski bilgisayar modellerinde eski anakart sistemleri kullanılır. Eski anakart modellerinde Bios ekranını açabilmek için çok daha karmaşık tuş kombinasyonları söz konusudur. Bu kombinasyonlar, klavye üzerinde sizlere biraz karmaşık gelebilir. Ancak hepsini denemenizde fayda olacaktır. Başlıca kombinasyonlar şu şekilde;

 • Ctrl + Alt + Esc
 • Ctrl + Alt + Ins
 • Ctrl + Alt + Enter
 • Ctrl + Alt + S
 • Page Up Tuşu
 • Page Down Tuşu
Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.