Chrome Reklam Virüsü

chrome-virus-temizligi

Eğer Google Chrome tarayıcınız devamlı istemediğiniz sitelere yönleniyorsa ya da rahatsız edici reklamlar ekranın çeşitli köşelerinden fırlıyorsa, Chrome reklam virüsü ile mücadele ettiğinizi düşünüyoruz. Bu genellikle bilgisayara yüklenen çeşitli ‘adware’ yazılımlardan kaynaklanırken, ücretsiz programlarla birlikte inerler ve bir anlık dikkatsizliğini kullanarak başınıza bela açarlar. Fakat yine de çaresiz değilsiniz ve reklam virüsü temizleme için çeşitli metodlar bulunuyor. Bu yazıda da Chrome üzerinden reklam virüsü silme işlemi nasıl yapılır sorunuza yanıt vereceğiz.

Chrome Reklam Virüsü Nasıl Silinir?

Chrome Cleanup Tool adlı yazılım doğrudan Google’ın kendisi tarafından geliştirildi ve amaç Chrome tarayıcı üzerindeki çökmeleri, rahatsız edici sayfa ve araçları, istenmeyen reklamları ve virüsleri kaldırmak. Fakat unutmamak gerekiyor ki bu program bir antivirüs değil, yani bütün sisteminiz yerine sadece Google Chrome ile ilgileniyor.

Peki Chrome Cleanup Tool nasıl kullanılır? İlk olarak programı indirin ve ardından ‘chrome_cleanup_tool’ yazılı ikona tıklayarak açın. Temizleme aracı Chrome tarayıcınızı adware ve diğer yazılımlara karşı taramaya başlayacaktır. Genellikle 1 dakikadan kısa sürer ve sonrasında da Chrome reklam virüsü bulursa bunu size bildirir. Ardından da virüsleri tek tuşla silebilirsiniz.

Eğer Chrome Cleanup Tool herhangi bir şüpheli aktivite bulamazsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Burada yeni bir Chrome sekmesi açılacak ve tarayıcıyı varsayılan ayarlarına çevirmeyi teklif edecek. Bunu onaylamanızı tavsiye ederiz.

chrome-cleanup-tool-indir

AdwCleaner Kullanın

Eğer Google’ın kendi aracı işinize yaramadıysa, biraz daha derinlemesine taramaya girebilirsiniz. Reklam virüsü temizleme programı olarak da bilinen AdwCleaner, bilgisayarınıza habersiz giren reklam yazılımları için tarama yapar. Programı açtıktan sonra basitçe taramayı başlatın.

Süre diskinizin doluluğuna göre değişebilir ve bulunan zararlı yazılımlar aşağıda listelenir. Tarama bittikten sonra da Clean – Temizle ikonuna tıklayarak tamamını kaldırabilir veya sadece seçtiğiniz şüpheli dosyaları silebilirsiniz.

Bu işlem sırasında Adwcleaner sizden açık dosyalarınızı kaydetmenizi isteyecek çünkü temizliğin ardından bilgisayarın yeniden başlatılması gerekiyor. Dolayısıyla açık programları kapatın ve onaylayarak bilgisayarı yeniden başlatın.

adwcleaner-indir

Malwarebytes Kullanın

Aynı firma tarafından üretilen Malwarebytes da reklam virüsü silme için oldukça başarılı bir araç. Tıpkı Adwcleaner gibi bir çalışma mantığına sahipken, indirip kurduktan sonra tek tuşla tarama işlemini başlatabilirsiniz.

Program bilgisayarınızı baştan sona tarayacağı için bir süre devam edebilir. Dolayısıyla arada bir kontrol etmeyi ve sonuçlara bakmayı unutmayın. Tarama bittiğinde ise karşınıza çıkan ekranda bütün zararlı yazılımlar listelenecek. Bunları kaldırmak için ‘Quarentine Selected’ ikonuna tıklayın, yani karantinaya alın.

Adwcleaner’da olduğu gibi Malwarebytes’ın da temizlik işlemini tamamlaması için bilgisayarınızı yeniden başlatması gerekecek.

Sonuç olarak, bu üç programı kullanarak rahatsızlık veren reklam yazılım ve virüslerini kolaylıkla bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Özellikle Adwcleaner ile Malwarebytes sektörde bilinen en etkili çözümler fakat işe yaramamaları durumunda son çare olarak HitmanPro’yu da tercih edebilirsiniz.