Bağlantınız Gizli Değil Hatası

baglanti-gizli-degil.hatasi

Birçok kullanıcı Google Chrome internet tarayıcılarını kullanırken bağlantınız gizli değil hatası ile karşılaşıyor. Sanılanın aksine bu ciddi bir hata mesajı değil ve birkaç basit ipucu uygulayarak çözülebilir. Siz de bağlantınız gizli değil şeklinde tarayıcı mesajlarıyla karşılaşıyorsanız, yazının kalanını okumaya devam edin.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Neden Oluşur?

Google Chrome tarayıcısının bu hatayı vermesinin belli başlı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

– Hatalı tarih ve saat

– SSL bağlantısını engelleyen antivirüs yazılımı

– Geçersiz Google Chrome önbellek ve kurabiye dosyaları

– Süresi bitmiş SSL sertifikası

– Güvenlik duvarı hatası

– Tarayıcıda hata meydana gelmesi

baglantiniz-gizli-degil

Bağlantınız Gizli Değil Hatası ve Çözümü

Eğer bağlantınız gizli değil mesajıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki çözüm yollarını uygulamanız hâlinde büyük ihtimalle herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Hatalı Tarih ve Saat: Eğer bilgisayar ya da mevcut cihazınızın tarih – saat ayarları doğru değilse, bu web tarayıcınızın SSL sertifikasını tanımlayamamasına sebep olur. Sorunu çözmek için tarih & saat ayarlarinizi tekrar kontrol edin ve doğru olduklarına emin olun. Problem varsa bir an önce düzeltip tekrar deneyin.

Antirüsün SSL Bağlantısını Engellemesi: Hatalı tarih ve saat diliminin yanında, aynı zamanda antivirüs yazılımınız da bütün SSL bağlantılarını engelleyebilir. Bu durumda geçici olarak kapatıp sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Geçersiz Google Chrome Önbellek ve Cookie Dosyaları: Cache ve kurabiyeler de bu rahatsız edici hataya sebep olabilir. Kullanıcı raporlarına baktığımız zaman görüyoruz ki, kurabiye ve önbellek dosyalarını Google Chrome’dan temizlemek sorunu düzeltiyor.

baglanti-gizliligi

Süresi Bitmiş SSL Sertifikaları: Bazı durumlarda web site sahibi SSL sertifikasını yenilemeyi unutabilir ve ziyaret ettiğinizde siz de bu hatayı alırsınız. Bu tip durumlarda yapacağınız bir şey yok çünkü sorun sizden kaynaklı değil. Tek yapabileceğiniz ise site sahibini duruma dair uyarmak ya da SSL koruması olmadan siteyi gezmeye devam etmek.

Geçersiz SSL Sertifikası Kurulumu: Bazı web sitelerinde bağlantınız gizli değil hatası bu sebeple de çıkar. Eğer site sahibi yanlış şekilde kurulum yaptıysa, HTTPS sürümüne doğru şekilde erişim imkanı olmaz. Dolayısıyla her girmeyi denediğinizde karşınıza bu hata çıkacaktır.

Güvenlik Duvarı Hatası: Windows Güvenlik Duvarı bazı web sitelerini otomatik olarak engeller. Bunun sebebi de hatalı veya geçersiz sertifika kullanmalarıdır. Bu durumlarda o siteye girmemenizi öneririz fakat eğer mecbursanız, güvenlik duvarınızı kapatarak sayfayı açabilirsiniz.

Tarayıcı Hatası: Bazı özellikler belli tarayıcılarda çalışmaz. Örneğin Google Chrome artık Java desteğini kaldırdı. Dolayısıyla Java kullanan siteler de otomatik olarak açılmıyor. Bu gibi durumlarda farklı tarayıcı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak bağlantınız gizli değil mesajı karşınıza sık sık çıksa da, çoğu durumda kolayca sorunu çözebiliyorsunuz fakat site gerçekten güvenli değilse, bu konuda endişeleriniz varsa yine de girmemenizi tavsiye ederiz.