iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

iphone-silinen-fotograflari-kurtarma

Biliyoruz ki iPhone silinen fotoğraflar pek çok kişi için sorun yaratıyor ve insanlar değer verdikleri anıları bir şekilde elinde tutmak istiyorlar. Aslına bakarsanız telefonunuzdan silinseler dahi bu tip görsel materyalleri geri getirmenin yolları var. iTunes ya da iCloud yedeği alıp almamanız veya hangi cihazı kullandığınız fark etmeksizin, bu yazıda iPhone silinen fotoğrafları geri getirme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme: Son Silinenler Albümü

Apple da zaman zaman hepimizin iPhone’dan fotoğrafları kazara sildiğimizi biliyor. Bu yüzden de iOS 8 ile işletim sistemine yeni bir özellik ekledi. Fotoğraflarımızı sildiğimizde Fotoğraflar uygulamasının içinde Son Silinenler adlı yeni bir albüm oluşuyor ve 30 gün boyunca silinen fotoğraflar burada saklanıyor. Yani eğre bu süreyi geçmediyseniz, iPhone silinen fotoğraflar geri alınabiliyor.

Bu özelliği kullanmadan önce bilmeniz gerekenler ise şöyle;

  1. Son Silinenler albümü sadece sizin tarafınızdan silinen fotoğrafları geri getiriyor. Eğer bunları bu albümden de sildiyseniz geri alamıyorsunuz.
  2. Fotoğraflar sadece 30 gün tutuluyor ve ardından otomatik olarak kalıcı siliniyor.
  3. Bu özellik sadece tek tek veya küçük miktarda silinen fotoğrafları saklıyor. Eğer toplu silme yaptıysanız veya cihazı geri yüklerken kayboldularsa, albümde yer alma şansları yok.

iphone-silinen-fotograflar

Yedekleme ile Geri Getirme

Normalde telefonunuzdan fotoğraf ya da video silip Apple’dan yardım istediğinizde, size soracakları ilk şey iCloud veya iTunes aracılığıyla yedek alıp almadığınız olacaktır. Eğer cevabınız ‘Evet’ olursa, iTunes ile geri yükleme yapmanızı tavsiye ederler.

Eğer daha önce yedekleme yaptıysanız, Phone Rescue adlı programı kullanarak eski fotoğraflarınızı geri getirme şansınız var. Programı açtıktan sonra iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve Recover from iTunes Backup seçeneğini işaretleyerek ilerleyin. Ardından karşınıza çeşitli yedekleme listeleri seçecek ve doğru olanı seçerek devam edin. Son olarak da rehber, mesajlar ve fotoğraflar gibi kategoriler listelenecek. Bu şekilde yedeklediğiniz fotoğrafları geri getirebilirsiniz.

phone-rescue

Yedekleme Olmadan Fotoğrafı Geri Getirme

Son Silinenler albümü, iTunes veya iCloud yedeklemeleri de elinizde bir seçenek değilse iPhone silinen fotoğrafları geri getirme için son bir şansınız daha var.

Phone Rescue benzeri veri kurtarma araçları, yedekleme olmadan da iPhone fotoğraflarınızın geri gelmesini sağlayabilir. Bunun için şu adımları izleyin;

  1. Phone Rescue uygulamasını indirip bilgisayarınıza kurun ve açın.
  2. iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve Recover from an iOS Device seçeneğini işaretleyerek sağ alt köşedeki tarama tuşuna tıklayın.
  3. Varsayılan olarak tüm kategoriler seçilecek. Seletc All seçeneğini kapatın ve ardından Photos’u seçin.
  4. Uygulama tüm silinen fotoğraflar için telefonunuzu taramaya başlayacak. Tarama işlemi bittiğinde son silinenler de dahil sağ tarafta fotoğrafları görebileceksiniz. Ardından kurtarmak istediklerinizi doğrudan telefona veya bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Kısacası, telefonunuzdan silinen fotoğrafları geri getirmek sanıldığı kadar zor değil. Hatta en kötü durumlarda dahi bazı uygulamalar aracılığıyla en azından bu resimlerin bir kısmını kurtarabiliyorsunuz.