Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği artık tamamen faaliyette

wind farm

Danimarkalı enerji firması Orsted tarafından “dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği” olarak tanımlanan tesis, 165 türbini ile 1,4 milyondan fazla Birleşik Krallık evinin enerjisine yardımcı olacak şekilde tamamen faaliyete geçti.

İngiltere’nin Yorkshire kıyılarının yaklaşık 89 kilometre (yaklaşık 55 mil) açığında yer alan Hornsea 2’nin büyüklüğü oldukça dikkate değer.

Orsted’e göre, 1,3 gigawatt’tan fazla bir kapasiteye sahip ve 462 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumda – New York’un yarısından daha büyük. Hornsea 2’de 81 metre ya da 265 fitten daha uzun kanatlara sahip Siemens Gamesa türbinleri kullanılıyor.

hornsea zone

Şirket, “Rüzgar türbini kanatlarının bir dönüşü, İngiltere’deki ortalama bir eve 24 saat boyunca enerji sağlayabilir” diyor.

Bu, ilk enerjisini Aralık 2021’de üreten Hornsea 2 projesi için atılan en son aşama olarak belirtiliyor.

Bu gelişme, Kremlin’in Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa ülkelerinin doğalgaz da dahil olmak üzere Rus fosil yakıtlarından vazgeçmeye çalıştığı bir dönemde gündeme geldi.

Orsted Birleşik Krallık Bölge Başkanı Duncan Clark, “Güncel küresel olaylar, Hornsea 2 gibi dönüm noktası niteliğindeki yenilenebilir enerji projelerinin önemini her zamankinden daha fazla vurguluyor ve Birleşik Krallık’ın enerji arzının güvenliğini ve esnekliğini artırmasına ve pahalı fosil yakıtlara bağımlılığı azaltarak tüketiciler için maliyetleri düşürmesine yardımcı oluyor” dedi.

Birleşik Krallık, 2030 yılına kadar 50 GW’a kadar kapasite hedefleyen yetkililerle birlikte, önümüzdeki yıllarda genişleyecek gibi görünen olgun bir açık deniz rüzgar sektörüne ev sahipliği yapıyor. Ocak 2020’de ise ayrıldığı Avrupa Birliği, daha önce bu yüzyılın ortasına kadar açık deniz rüzgarı için 300 GW’lık bir hedef belirlemişti.

Atlantik’in öte yakasında, ABD’nin Avrupa’ya yetişmek için önünde uzun bir yol var. Amerika’nın ilk açık deniz rüzgâr tesisi olan 30 megavatlık Block Island Rüzgâr Çiftliği ancak 2016’nın sonlarında ticari faaliyetlerine başlamıştı.

Ancak bu konuda değişim yaklaşıyor ve Kasım 2021’de ABD’nin “ilk ticari ölçekli açık deniz rüzgar çiftliği” olarak adlandırılan projenin temeli atılmış oldu.

Kaynak: https://www.cnbc.com/

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...