Yapay Zeka Tarafından Üretilen Bir Sanat Eseri Eyalet Fuarı Güzel Sanatlar Yarışmasında Birinci Oldu

ai generated image

Pazartesi günü Colorado Eyalet Fuarı’nın güzel sanatlar yarışmasında bir kişi yapay zeka tarafından üretilen bir sanat eseri kullanarak birinci oldu. Sincarnate adını kullanan bir kullanıcı, fuarda asılı olan yapay zeka tarafından üretilen tuvallerin fotoğraflarının üzerinde yer alan Discord gönderisinde “Birinciliği kazandım” dedi.

Sincarnate’in adı Jason Allen, Colorado merkezli masa üstü oyun şirketi Incarnate Games’in başkanı. Eyalet fuarının web sitesine göre, dijital sanat kategorisinde “Théâtre D’opéra Spatial” adlı eseriyle kazandı. Allen’ın başvuru için tuval üzerine bastırdığı resim ise muhteşem. Bir uzay operasından alınmış gibi görünen garip bir sahneyi tasvir etmekle birlikte ustalıkla yapılmış bir tabloya benziyor. Klasik figürlerin yer aldığı Barok bir salon, dairesel bir pencereden güneşle ıslanmış ve ışıltılı bir manzaraya bakıyor.

Ancak “Théâtre D’opéra Spatial “ı Allen değil, Midjourney adlı yapay zeka yazılımı yaptı. Midjourney onun yönlendirmelerini kullandı ama Allen dijital bir fırça kullanmadı. Bu ayrım, çalışan sanatçıların ve meraklıların Allen’ı yaratıcı işlerin ölümünü hızlandırmakla suçladığı Twitter’da tartışmalara neden oldu.

Sanatçı Genel Jumalon, Allen’ın kazanmasıyla ilgili viral bir tweet’te “TL;DR – Birisi yapay zeka tarafından üretilen bir eserle bir sanat yarışmasına katıldı ve birincilik ödülünü kazandı” dedi. “Evet, bu oldukça boktan bir durum.”

OmniMorpho adlı bir Twitter kullanıcısı 2.000’den fazla beğeni alan yanıtında “Sanatın ölümünün gözlerimizin önünde gerçekleşmesini izliyoruz” dedi. “Eğer yaratıcı işler makinelere karşı güvende değilse, o zaman yüksek vasıflı işler bile demode olma tehlikesiyle karşı karşıya. O zaman elimizde ne kalacak?”

Allen Salı günü Midjourney Discord sunucusunda “Bunun tartışmalı olacağını biliyordum,” dedi. “Twitter’da yapay zeka tarafından üretilen sanata karşı olan tüm bu insanların, insan unsurunu itibarsızlaştırarak insanı otobüsün altına ilk atanlar olduğunu görmek ne kadar ilginç! Bu size ikiyüzlü bir davranış gibi geliyor mu?” diye de ekledi.

Motherboard’un ulaştığı Allen, 12 saatlik bir yolculuğa çıktığını ve hemen yorum yapamayacağını söyledi.

Allen’a göre, ödüllü tablonun şekillenmesinde kendi katkısı da etkili oldu. Kazananlar açıklanmadan önce yazdığı bir yazıda Allen, “Daha sonraki bir tarihte yayınlayacağım özel bir ipucunu araştırıyordum, bunu kullanarak 100’lerce resim oluşturdum ve haftalar süren ince ayar ve küratörlüğün ardından en iyi 3’ümü seçtim ve Gigapixel AI ile zincirlerini çözdükten sonra bunları tuvale bastırdım” dedi.

Allen, eleştirmenlerinin sanatı yaratılış yöntemine göre değerlendirdiğini ve eninde sonunda sanat dünyasının yapay zeka tarafından yaratılan sanatı kendi kategorisi olarak tanıyacağını söyledi. “Peki ya diğer uçtan bakarsak, ya bir sanatçı bir eser yaratmak için çılgınca zor ve karmaşık bir dizi kısıtlama yaptıysa, diyelim ki sanatını baş aşağı asılı dururken ve resim yaparken kırbaçlanırken yaptıysa,” dedi. “Bu sanatçının eseri, aynı eseri ‘normal’ bir şekilde yaratan başka bir sanatçıdan farklı mı değerlendirilmelidir? Sonunda bunun ne olacağını biliyorum, bunun gibi şeyler için bir ‘yapay zeka sanatı’ kategorisi yaratacaklarını tahmin ediyorum.”

Sanatçılar yapay zeka tarafından üretilen sanatın yükselişinden endişe duyuyor

Atlantic yazarı Charlie Warzel, derginin bülteninde Alex Jones’un Midjourney tarafından üretilen bir resmini yayınladıktan sonra viral oldu ve şunları yazdı; “Büyük bir yayının sanat için insan yerine yapay zeka kullanması pek çok insanı üzdü.”

Karikatürist Matt Borrs, Warzel’e verdiği demeçte, “Teknoloji giderek daha fazla iş yapmak ve milyarderleri daha da zenginleştirmek için kullanılıyor ve bunların çoğu halka yeterince fayda sağlamıyor gibi görünüyor. Yapay zeka sanatı da bunun bir parçası. Geliştiriciler ve teknik düşünen insanlar için bu harika bir şey, ancak çizerler için çok üzücü çünkü çizer tutma ihtiyacını ortadan kaldırdığınızı hissediyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Allen, eyalet fuarına yaptığı başvuruyu “Jason Allen via Midjourney” olarak açıkça etiketlediğini söyledi ve çalışmayı üretmek için gereken insan unsuruna bir kez daha dikkat çekti. “Görüntüleri MJ ile oluşturuyorum, photoshop ile geçişler yapıyorum ve Gigapixel ile büyütüyorum.” diye ekleme yaptı.

Tartışmalara rağmen, bu galibiyet onu sadece cesaretlendirdiği gözüküyor ve şu sözleri ekliyor; “Artık durmayacağım. Bu galibiyet görevimi daha da cesaretlendirdi.”

Kaynak: https://www.vice.com/

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...