e-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet Miras Sorgulama
e-Devlet Miras Sorgulama

Siz değerli okuyucularımız için bugün ki makalemizde e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz ve detayları sunacağız. Türkiye’nin dijital devlet platformu olarak büyük yenilikler getiren Turkiye.gov.tr. Kısa süre önce birçok yeni hizmeti ardı ardına hizmete alarak insanlar için büyük imkanlar sundu.

Soyağacı sorgulama ile birlikte hemen ardındaki süreçte miras sorgulama hizmeti de yayınlandı. e-Devlet miras sorgusu, insanların internet üzerinde en çok araştırdıkları seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekiyor. Tam da bu noktada elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

e-Devlet veraset ilamı sorgulama olarak da bilinen bu hizmet, ne yazık ki üye girişi yapmadan herhangi bir şekilde yapılamıyor. Yani elinizde e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

e-Devlet Miras Sorgulama

Son derece pratik bir şekilde e-Devlet üye girişi yaparak bu işlemleri yapabilme şansına sahip olacaksınız. Aşama aşama bu anlamda sizlere bilgiler sunacağız.

A-) e-Devlet veraset ilami sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA TIKLAYINIZ.

e-devlet-veraset-ilami-sorgulama

B-) Linke tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekrana geleceksiniz. Bu ekranda yer alan KİMLİĞİMİ ŞİMDİ DOĞRULA butonuna tıklıyorsunuz.

e-devlet-miras-sorgusu

C-) Üyelik bilgilerinizi doldurduktan sonra yukarıdaki gibi SİSTEME GİRİŞ YAP sekmesine tıklamanız gerekiyor. e-Devlet şifreniz yok ise ve ilk defa alacaksanız PTT şubelerini ziyaret etmeniz gerektiğini de unutmayın. Giriş yapma işlemini tamamlayınız.

e-devlet-miras-sorgulama-nasil-yapilir

D-) Sonrasında karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu sistem, sizlere Türkiye genelinde kim miras bırakmış şeklinde bir sistem değildir. Size miras bıraktığını bildiğiniz ya da düşündüğünüz kişinin TC kimlik bilgisini yazarak sorgu yapmalısınız. Yukarıda yer alan alana miras bırakmış olabilecek kişinin kimlik bilgisini girin ve SORGULA sekmesine tıklayın.

E-) Eğer ki bu kişi tarafından size miras bırakıldı ise sistem, etraflıca sizlere bu anlamda en doğru bilgileri sunar. Ancak sorgulama işlemi oldukça uzun sürebilir. Sabırlı bir şekilde beklemeniz gerekiyor.

İşlemler ile alakalı olarak merak ettiğiniz bazı seçenekler söz konusu olabilir. Bu merak ettikleriniz ile alakalı olarak bizlere yorum yaparsanız elimizden geldiğince sizleri bilgilendireceğiz. Yakın zaman içerisinde e-Devlet ile alakalı daha kapsamlı bilgileri de sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.