Facebook Marketplace Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Marketplace
Facebook Marketplace

Ülkemizde de resmi olarak kullanılmaya başlanan Facebook Marketplace özelliği ile alakalı olarak sizlere elimizden geldiğince bilgi sunacağız. Facebook, zaman içerisinde birçok yeni hizmeti insanlara sunma yoluna gitti. Marketplace, çok uzun bir süredir yurtdışında hizmette olan bir sistem ve zaman içerisinde Türkiye pazarı için de uyumlu hale getirilerek resmen yayına alındı.

Sahibinden.com gibi ve Letgo gibi uygulamaların dünya genelinde popüler hale gelmesinden sonra ortaya çıkan bir proje. Facebook, her şeyi kendi üzerinde barındırmak istiyor ve bunun sonucunda ortaya çıkmış bir sistem.

Facebook Marketplace Nedir?

Marketplace, Facebook üzerinde satmak istediğiniz ürünlerinizi ilan olarak verebildiğiniz ya da başkalarının ürünlerine talip olabildiğiniz bir sistem.

Kısa süre içerisinde işlevsel olarak da insanlar için pratik bir seçenek oldu. Öyle ki Facebook sisteminin altyapı olarak çığır açtığı şu günlerde bu hizmet çok ciddi bir yenilik. Artık ilanlarınızı dahi reklam verebiliyorsunuz. Aynı zamanda sayfa özellikleri içerisinde de bu özellik aktif edildi. Firmalar, ürünlerini marketlerinde yayınlayıp kendi e-ticaret sitelerinde satabilir hale geldiler. Bu da çok büyük bir imkan, çok büyük bir yenilik olarak dikkatleri çekiyor.

facebook-marketplace-nasil-kullanilir

Facebook Marketplace Nasıl Kullanılır?

Son derece basit bir sistem. Bu sistem kısa zaman içerisinde tüm Facebook sayfalarına da işlevsel olarak getirildi. %100 Türkçe dil seçeneği ile kullanıyorsunuz ve son derece basit. Facebook kullanımını bilen herkes resim yükle, ilan detaylarını gir ve sonrasında yayınla. İstersen Marketplace ürünün için reklam bütçesi ayarla ve herkesin görmesini sağla.

A-) Öncelikli olarak satmak istediğiniz ürünün bir ya da birkaç fotoğrafını çekin. Ancak fotoğrafı elinizden geldiğince kaliteli olarak seçin.

B-) Resminiz hazır ise Facebook’a girin ve üye girişinin ardından sol kısımda yer alan MARKETPLACE sekmesine tıklayın.

facebook-marketplace-acma

C-) Sonrasında insanların tüm ilanlarının bulunduğu bir alana gireceksiniz. Bu alanda ilanları inceleyebiliyorsunuz. Bir şey satmak istiyorsanız sol kısımda yer alan BİRŞEY SAT butonuna tıklayın.

facebook-marketplace-kullanimi

D-) Bu işlemden sonra iş gayet basit. Küçük bir ekranda sizlere ürün fiyatını, özelliklerini ve resmini gireceğiniz bir alan açılır. Ürününüzü tamamen hazırlar ve sistem üzerinde paylaşırsınız ve satışa açarsınız.

facebook-marketplace-satis

İnsanlar ürününüz için sizlere mesaj atmak yolu ile iletişime geçebilir. Aynı şekilde sizlerde ürünlerin üzerine tıklayarak ürünleri inceleyebilir ve satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.