Facebook “Shop” ile Ne Planlıyor?

Facebook-Shops-Tanıtıldı

Facebook ‘ un Kurucusu ve CEO’ su Mark Zuckerberg geçtiğimiz haftalarda Girişimciler yada Ufak işletmeler için çok güzel bir ürün tanıtımı yaptı.Aslında “Ürün” Olarak tanımlanabilir mi pek bilemiyorum ama, ürünün Adı “ Facebook Shop” .

Bu ürün ile beraber Girişimciler ve Küçük işletmeler için internet üzerinde hayatlarını devam ettirmek daha da kolaylaşacak ve ciddi bir kesime hitap etme olacağı çıkacak, Çünkü Facebook ilk defa “E-Ticaret” ‘ e adım atmaya karar verdi.Hedef kitle olarak Girişimciler ve Küçük işletmeler olarak daralmamak de gerekiyor Aslında kullanıcı kitlesine KOBİ ‘ leride dahil etmemiz önemli.

Mark Zuckerberg kendi yaptığı “Facebook Shop” sunumunda “ bu yeni bir alışveriş deneyimi” diye bahsetti. Sunumun devamında ise; Covid 19 Sürecinde bunun yarattığı ekonomik güçlüklere karşı olarak Küçük işletmeler için çıkarttıkları bir “ÜRÜN” olarak lanse ediyor. COVİD 19 ‘ un Ekonomiye vurduğu darbelere bakıldığında özellikle ABD ‘de İşletmelerin 3/1 ‘inin faaliyetlerini durdurduğunu göz önüne aldığımız zaman Online olarak Varlığını devam ettirmek ciddi oranda bir karlılık göstergesi olarak gözükebilir.

Facebook 160 Milyonun üzerinde küçük işletlemeler ile çalışıyor, bu ciddi rakam artık KOBİ’ lerinde katılmasıyla daha da büyüyecektir. Facebook Gelirinin %98 ‘ i reklam üzerinden almaktadır ve Facebook Shop ile bu geliri daha dengelemek istemektedir.

Facebook Shop Nedir ?

Facebook ‘un tüm ürün ailesini içine kapsayacak şekildeki ürün ailesini   ( WhatsApp – Instagram ve Facebook ) ücretsiz kullanabilcekleri bir ürün olarak tanımlanıyor. Facebook ‘un  “Marketplace” ürününden ciddi dersler aldıklarını düşünüyorum. Çünkü satışa çıkan ürünlerde Ciddi bilgiler yok, Fiyat ürün ve bir kaç tane de ürün fotoğrafı mevcut.

Z6wO6uPieiQAAAABJRU5ErkJggg==

Facebook Shop ‘da ise kendi mağazanızı Özelleştirmeler olucak, Mağaza gittiğinizde diğer mağazalardan ayıran tüm özellikleri Facebook Shop üzerinde de yapabileceksiniz.

Aslında detaylar hala belli değilken, Facebook Shop ile alakalı söylemek istediğim 3 kocu var ;

  • Facebook Shop ‘un Başında Mark Zuckerberg var ve kendisi bizzat takip ediyor.
  • Facebook Shop Tamamiyle Ücretsiz.
  • Kullanımı Çok Basit Olucak.

facebook_Shop_1

Kobilere Kendi mağazalarını özelleştirme fırsatı veriyor ve Marka Hikayelerini anlatabilecekleri bir fırsat yer alacak.

Bu süreçte cevabını beklediğimiz bir soru var. Hepsiburada, N11, Amazon ve Trendyol gibi firmaların en büyük kolaylıkları ödeme altyapısı ve ödeme güvencesi.Ürün eline gelmediğinde ödemeni direk olarak bu firmalardan alabiliyorsun.”Facebook bunu sağlayacak mı ?”  Diğer platformalardan ayrılıp buraya gelmek için iyi bir sebep aslında.

Facebook-Shops-Tanıtıldı

Vereceği en önemli Hizmetler Artırılmış gerçeklik ile Bir Tshirt aldığınız zaman Üzerinizde görebilceksiniz, yada Salona Mobilya aldığınız zaman Onu salonunuza koyabileceksiniz.Bu vb süreç ile beraberinde ciddi bir entegrasyon ile daha aktif olabilcekler.

Umarım Bu Facebook Shop diğer başarısız Facebook ürünleri gibi başarısız olmaz.

Facebook Shop ile alakalı yeni haberler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Sevgiler, Faruk G.

Faruk Gönendik avatarı
Uzun yıllardır Cep Telefonu Yazılımları ve Uygulamaları konusunda deneyim sahibiyim, Apple Ekosistemi Konusunda uzun süre deneyimlerim bulunmaktadır. Artık Dijitalportal.com' da sizler için güzel içerikler yayınlayacağım.