Game of Thrones Haneleri

Game of Thrones Haneler

Game of Thrones‘in derin konusu ve tarihinden bahsettiğimiz bir önceki yazımızda, Game of Thrones haneleri hakkında da bazı bilgiler verdik. Tv serisinde olaylar daha çok 9 Büyük Game of Thrones hanesi arasında geçiyor, bu yazımızda Game of Thrones karakterlerimizin ailelerini ele alıyor olacağız.

Game of Thrones Haneleri’nin kendine özgü karakteristik özellikleri ve sözleri olduğu gibi her bir aileyi temsil eden sembolleri de var. Game of Thrones Haneleri’nin, Westeros kıtasında sahip olduğu toprakları ise aşağıda yer alan haritada görebilirsiniz.

Game of Thrones Haneler Haritası.jpg

Westeros’un 9 Büyük Ailesi…

Game of Thrones Haneleri

Stark Hanesi ( House Stark )

Stark Hanesi, House Stark

9 büyük haneden biri olan  Starklar, Westeros’ta ki en soğuk ve en geniş topraklara sahiptir. Stark Hanesi’nin kuruluşu Kahramanlar Çağı’na dayanıyor. Mimar Brandon, ya da Mimar Bran olarak bilinen efsanevi lider, Stark Hanesi’nin kurucusudur. Soyu ilk insanlara dayanan ve kuzeyin ilk kralı olan Bran Stark, kuzeyde “Wall” olarak bilinen Duvar’ı ve Kış Yarı kalesi olan “Winterfell” i inşa ettirdi. Night’s Watch olarak bilinen Gece Nöbeti’nin de kurulmasını sağladı. Efsaneye göre Duvar’ın yapımında devlerin gücünü ve Orman’ın Çocukları’nın büyülerini kullanmıştır.

Starklar, Andalların istilalarını bile durdurmayı başararak, ataları olan ilk insanların soyunu devam ettirmiştir. Eski tanrılara inanırlar ve kalelerin içerisinde eski bir büvet ağacı bulunur. Binlerce yıl boyunca Kuzey’in Kralları olarak kalan Starklar, Fatih Aegon’un gelmesiyle birlikte diz çökmüşlerdir. Lannister ve Gardener hanelerinin başına gelen ve “Ateş Tarlası” olarak bilinen olayda ejderhaların karşı konulamaz gücünü gören Stark Kralı Torrhen Stark, Winterfell ve insanlarının bağışlanması için tacını Aegon’a sunmuştur. Bu olaydan sonra “Diz Çöken Kral” olarak anılmıştır. Bu alçak gönüllüğünün karşılığı olarak Aegon, Torrhen’ı Kışyarı Lordu ve Kuzey’in Koruyucusu olarak ilan etmiştir.

Starklar, tarihleri ve gelenekleriyle her zaman gurur duymuşlardır. Atalarından kalan “Ice” isminde ki Valyria çeliğinden yapılmış olan uzun kılıç nesilden nesile aktarılır. Stark hanesi aynı zamanda her zaman Gece Nöbeti’nin en büyük destekçisi olmuştur.

Stark hanesinin simgesi beyaz zemin üzerine işlenmiş olan gri kurttur. Sözleri olan “Winter is coming” ise Uzun Gece’nin başlangıcı ve gerçekleşecek olan kötü olaylar için bir uyarıdır. Uzun yüz, siyah saç ve gri gözleri olan Starklar, onurlarıyla gurur duyarlar.

Lannister Hanesi ( House Lannister )

Lannister Hanesi, House Lannister

9 büyük haneden biri olan Lannisterlar, Westeros’un en batısında yer alan Gün Batımı Deniz’ini gören kayalık burnun zirvesinde Lannister Hanesi’nin kadim yerleşkesi olan “Casterly Rock’ ta yaşarlar ve hemen altında yer alan “Lannis” limanını da yönetirler.Batı topraklarının yöneticisi ve muhafızı olan Lannisterlar’ın soyu Andallara dayanır. Anne taraflari ise efsaneye göre “Zeki Lann” olarak bilinen ve sadece zekasını kullanarak, Kahramanlar Çağı’ndaki “Casterly Hanesi” ni onlardan alan kadının soyundan geldiği söylenir.

Batı toprakları zenginliği ve madenleri ile ünlüdür. Westeros’un en zengin toprakları olan bölgede ki en verimli madenlerden biri de “Casterly Rock” un altında bulunur. Bu maden Lannister hanesini diğer soylu ailer arasında en zengini yapar. Bu zenginlik, Kral’ın bile zaman zaman borç aldığı bir büyüklüktedir. “Ice” ismindeki Valyria çeliği Stark kılıcından yapılan iki kılıçtan biri olan, “Dul Feryadı” Tywin Lannister tarafından Joffrey Baratheon’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. “Yeminkar” isminde ki kılıç ise Jamie Lannister tarafından, “Brienne’ye hediye edilmiştir. Lannister hanesinin atalarından kalma olan “Şanlı Kükreyiş” ise Westeros topraklarında bulunmuyor.

Lannisterlar, tıpkı Starklar gibi kendi topraklarının kralları olarak binlerce yıl hüküm sürmüşlerdir. Aegon Targaryen’ın Westeros topraklarına gelmesiyle birlikte krallıkları son buldu. Kaya’nın son kralı, Kral Loren Lannister ve Menzil Kralı, Kral Mern Gardener güçlerini birleştirerek 60.000 kişilik ordu ile bu istilacıya haddini bildirmek istediler. Sayıca kendilerinden beşde bir oranda daha az olan Targaryen güçleri ile karşı karşıya geldiler. Aegon Targaryen’in üç ejderhasını birden kullandığı savaşta, Kral Mern Gardener ve ailesi ile birlikte 4.000 asker yanarak kül oldu. Targaryen ordusunun gücü karşısında, Kral Mern’in akıbetini paylaşmak istemeyen Loren Lannister teslim oldu. Westeros’un geri kalanını birlikte fethettikleri Aegon Targaryen tarafından Batı’nın Muhafızı ve Koruyucusu ilan edildiler.

Tywin Lannister‘in babası olan Tytos Lannister dönemi, pek de parlak değildi. Babasını zayıf ve güçsüz olarak bulan Tywin Lannister, ailenin eski gücüne kavuşması için acımasızca bir çok kan döktü. Bunlardan biriside aldıkları borçları vermemek için direnen “Castemere” madenin sahibi “Reyne” hanesiydi. Tywin, Tytos döneminin zayıflığının geride kaldığını ve diğerlerine karşı büyük bir gözdağı vermek için Reyne hanesine ibretlik bir son hazırladı ve onları tarihten sildi.

Lannister hanesinin simgesi, kırmızı zemin üzerinde olan altın renginde bir aslandır. Sözleri “Hear me Roar” , Beni kükrerken duyun ve ” a lannister always pays his debts” olan bir lannister her zaman borcunu öder dir. Altın saçları, renkli gözleri ve uzun boylarıyla, gösterişli bir dış görünüme sahiptirler.

Targaryen Hanesi ( House Targaryen )

Targaryen Hanesi, House Targaryen

9 büyük haneden bir diğeri olan Targaryen Hanesi, Westeros’ta 300 yıl boyunca hüküm sürmüş ve Yedi Krallığı birleştirmiştir. Soyu kıyametten kaçan “Valyria” halkına dayanan Targaryenlar, ilk olarak “Dragonstone” denen adaya yerleşmişlerdir. Yaklaşık yüzyıl boyunca kalelerini burada yavaş yavaş yükselten Targaryenler, atalarının toprakları olan doğu yerine gözlerini batıya dikmişlerdir. “Aegon the Conqueror” olarak bilinen Aegon I ve kız kardeş eşleri olan Visenya ve Rhaenys, Westeros’un batı kıyısına ayak basmışlardır.

Fatih Aegon ve kız kardeş eşleri, Westeros’ta bulunan krallıkların ordularına nispeten daha az sayıda askere sahip olmalarına rağmen, gizli bir silahları bulunuyordu. “Ejderhalar”…! Yüz yıl sonra himayelerine girecek olan “Dorne” dışında kalan tüm krallıklar, ejdarhaların gücü karşısında boyun eğdiler.

King Aegon, düşmanlarının kılıçlarını, ejderhası “Kara Dehşet Balerion” un alevleriyle eriterek, “Iron Throne” Demir Taht’ı dövmüştür.“Blackfyre” adında Valyria çeliğinden yapılan kılıcı kullanmıştır. Daha sonra bu kılıç “Daemon Blackfyre” a geçmiştir. Yedi Krallığ’ın başkenti, Aegon ve kız kardeşlerinin karaya ilk ayak bastıkları yer olan doğu kıyısına inşa edildi ve Aegon şehrin en yüksek tepesine “Red Keep” olan Kızıl Kale’nin yapılması için emir verdi.

300 yıl boyunca isyanlara ve iç savaşlara karşı ayakta kalan Targaryen hanesi, ejdarhalarından mahrum kaldığı son yüzyılda zayıflamaya başladı. “Mad King” olarak da bilinen II. Aerys yaptığı deliliklerle hem kendisinini hemde ailesinin sonunu hazırlamıştı. Robert’ın İsyanı olarak bilinen isyanda Westeros’tan tamemen silinen Targaryen hanesinin son üyeleri özgür şehirlerde sürgün hayatı yaşamaktadır.

Targaryen hanesinin simgesi olan 3 başlı ejderha, Aegon ve iki kız kardeşini temsil etmektedir. Sözleri ise “Fire and Blood” , “Ateş ve Kan”dır. Gümüş & Altın ve Platin saçlara ve renkli gözlere sahip olan Targaryen hanesi ısıya karşı normal insanlara göre daha dayanıklıdır.

Tyrell Hanesi ( House Tyrell )

Tyrell Hanesi, House Tyrell

9 büyük haneden biri olan Tyrell hanesinin soyu, toprakları çiçeklendiren “Reach” Menzil denilen bölgenin ilk kralı, efsanevi Garth Yeşilel’e dayanır. Garth Yeşilel, birbirinden güzel çiçekler ve bitkilerle bu bölgeyi güzelleştirmiştir. Binlerce yıl boyunca “Garth Yeşilel’in oğulları ve torunları “Gardener” hanesi olarak Menzil’i yönettiler. Kızlarını burada ki bir çok hane ile ( “Tyrell” hariç ) evlendirerek büyüdüler. Tyrell hanesi ise Gardenerlar’ın kahyaları olarak, Menzil’in günlük işleri ile ilgilenmeye devam ettiler.

Aegon Targaryen, Westeros’a ayak bastığında, “Reach” kralı, Kral Mern, Lannisterlar ile birlikte ordularını birleştirerek, istilacılara karşı koymak istediler. İki ordu karşı karşıya geldiğinde, “Ateş Tarlası” olarak anılan bölgede, 4.000 asker ile birlikte Kral Mern ve Gardener hanesi ejderha ateşiyle kül oldu. Gardener hanesinin kahyaları olan “Tyrell” lerin lideri Harlen Tyrell, bölgeye barış ve huzuru getirmek için “Yüksek Bahçe” yi , Highgarden Aegon’a teslim etti. Aegon verimli Menzil topraklarını yakıp, yıkmak istemiyordu. Menzil’i krallığının topraklarına kattı ve yönetimi de “Tyrell” hanesine verdi. Binlerce yıldır kahya olarak görev yaptıkları toprakların lordu olan Tyrellar aynı zamanda Güney’in Koruyucuları ilan edildi. Westeros’ta ki en büyük orduya sahip olan Tyrellar, Mad King’in döneminde bile Targaryenlara olan bağlılıklarını korumuşlardır.

Tyrell hanesinin simgesi yeşil zemin üzerinde açan altın renginde bir güldür. Sözleri ise “Growing Strong” olan “Güçlenerek Büyür” dür. Kahverengi & sarı bukleli saçlar ve kahverengi göz fiziksel özellikleridir.

Greyjoy Hanesi ( House Greyjoy )

Greyjoy Hanesi, House Greyjoy

9 büyük haneden biri olan Greyjoy hanesi, soylarının Kahramanlar Çağı’nda yaşayan efsanevi kralları, “Gri Kral” a dayandırırlar. Bir efsaneye göre, Gri Kral, deniz canavarı “Nagga” yı öldürmüş kendisine kadın olarak ta bir deniz kızını seçmiştir ve 1000 yıl boyunca hem denizlere hem de karaya hükmetmiştir.

Kendilerine “Ironborn”, demirdoğumlular da derler. Andal istilaları sırasında, andallar ile bir çok evlilik yapmış olsalarda, kendi kültür ve inançlarını devam ettirmişlerdir. Aegon’un fetihi başlamadan önce, sınırları daha genişti ve liderleri Kral Kara Harren, Boğaz ile Karasu arasında ki tüm topraklara hükmediyordu. Westeros’un en ihtişamlı ve büyük kalesi olan “Harrenhal” ın inşasını bitirmesi ile birlikte Aegon’da karaya ayak basmıştı. Aegon Targaryen’e karşı koymanın cezasını, ailesi ile birlikte büyüklüğüyle övündüğü kalesinin içinde yanarak can vererek ödedi. Aegon, “Rıverrun” olarak bilinen Nehir Topraklarını Tully ailesinden “Edymn Tully’e verdi ve kaos çıkan “Iron Islands” ı da fethederek, onlara kendi lordlarını seçmelerini için izin verdi. Onlarda Pyke’dan Lord Vickon Greyjoy’u seçtiler.

Robert İsyanı’nda ise, Greyjoylar’ın lideri Lord Balon Greyjoy kendisini Iron Islands kralı ilan etti ve demir almış Lannister donanmasını yakarak krallığa karşı bir isyan başlattı. Robert, Stannis Baratheon ve Nedd Stark tarafından bozguna uğratılan Balon Greyjoy, iki oğlunu savaşta kaybetti ve son varisi olan “Theon Greyjoy” u  Starklar’a esir olarak vermesi karşılığında affedildi.

Her zaman ihanet etmeye karşı meyilli olan Demirdoğumlular’ın simgesi siyah zemin üzerine efsanevi deniz canavarı olan Kraken’dir. Sözler ise “We do not sow” olan “Biz tohum ekmeyiz” dir. Ayrıca yaygın olarak “What is Dead May Never Die” “Ölen bir daha ölmez” i de kullanırlar. Hane üyeleri genellikle koyu renk saçlı, soluk renkli ve gri gözlüdür.

Tully Hanesi ( House Tully )

Tully Hanesi, House Tully

9 büyük haneden bir diğeri olan “Tully” hanesinin soyu “Kahramanlar Çağı’na” dayanan ilk insanlardan gelmektedir. Diğer büyük hanelerin aksine hiç bir zaman krallık tacı giymediler ancak nehir topraklarını binlerce yıl boyunca onlar yönetti.

Kral Kara Harren olarak bilinen Demirdoğumlu Kara Harren’in topraklarını istila etmesiyle birlikte “Rıverrun” ın kontrölü Demirdoğumlulara geçmiş oldu. Fatih Aegon’un ordularıyla gelmesiyle birlikte, kalesinin onu güvende tutacağına inanan Kral Harren’a karşı gelen lordlara önderlik eden Lord Edmyn Tully kazanan tarafta oldu. Aegon hizmetlerinden dolayı “Tully” hanesini Üç Dışlı Mızrak Nehri olarak bilinen “Trident” in Lordu ve Koruyucusu ilan etti.

Yakın tarihte ise Robert İsyanın’da , diğer soylu haneler ile evlilik yoluyla ittifak kurarak kendilerini güvene almışlardır. Lord Hoster Tully, Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı’nın kahramanı Sör Brynden Tully‘i evlendirmek ister ancak bu teklif kardeşi tarafından reddedilir. Bu olaydan sonra Brynden Tully, Karabalık ünvanını alır. Lord Hoster aynı zamanda “Fingers” ın küçük lordu Petyr Baelish’i vesayeti altına alır. Petyr ise Hoster’ın kızı Catelyn ( Stark )’a aşık olur. Petyr’i kardeşi gibi gören ve birlikte büyüyen Catelyn, Brandon Stark ile nişanlanır, Petyr Brandon’a duello teklif eder ve yenilir, canını ise Catelyn kurtarır ( sonradan çok pişman olacağı bir can ).  Brandon, Mad King tarafından öldürülünce, Catelyn, Brandon’un küçük kardeşi Lord Eddard Stark ile, kız kardeşi Lysa Tully ile Kartal Yuvası Lordu John Arryn ile evlenir.

Kaleleri olan “Nehirova” nehirin üzerine kuruludur ve savunma olarak oldukça stratejik bir konumu vardır. Tully ailesinin simgesi mavi kırmızı zemin üzerinde gümüş alabalıktır. Sözler ise “Family, Duty, Honor” olan “Aile, Görev ve Onur” dur. Tully’ler kestane rengi tonlarında saçlı, elmacık kemikleri belirgin ve mavi gözlüdür.

Arryn Hanesi ( House Arryn )

Arryn Hanesi, House Arryn

9 büyük haneden biri olan Arryn hanesinin soyları asil Andallara dayanır. Karlarla kaplı olan Ay Dağları’nın yüksek tepelerinde “Eyrie” bulunur. Doğal olarak korunaklı ve ele geçirilmesi imkansız olan kalenin Kahramanlar Çağı’nda ki efsanevi dağ kralları tarafından yapıldığı söylenir. “Kartal Yuvası” olarakta bilinen bu kale Westeros’ta ki en eski ve asil hanelerden biri Arryn’lere ev sahipliği yapar.

Efsaneye göre “Kanatlı Şövalye” olarak bilinen Sör Artys Arryn dev bir şahinin üzerinde uçarak, en yüksek dağın zirvesinde bulunan Griffin Kralı’nı savaşta mağlup etmiştir. Bu Andalların , İlk İnsanlar’a karşı elde ettiği ilk büyük zaferdi. Sör Artys, bu zafer ile Dağın ve Vadi’nin kralı ilan edildi. Bölgenin adı ise “Vale of Arryn” oldu.

Binlerce yıl sonra Fatih Aegon’un bölgeye gelmesiyle birlikte , Arryn ailesi , Aegon ve ejderhalarına karşı diz çökmek zorunda kaldı. Visenya Targaryen, ejderhası Vhagarı kullanarak zapt edilemez kalenin avlusuna kadar uçtu ve vekil kraliçe Sharra Arryn’in oğlu Kral Ronnel Arryn’i ejderha ile Vadi’nin çevresinde uçurmak karşılığın da kalenin kontrölünü eline aldı. Ne çocuk ama… Aegon tarafında Vadi’nin Muhafız Lordları ve Koruyucuları ilan edildiler. Yüzyıllar boyunca da Targaryen’lere sadık olarak kaldılar, ta ki Mad King’in Vadi’nin Lordu John Arryn’den ,kendi öz oğulları gibi yetiştirdiği Nedd Stark ve Robert Baratheon’un tutuklanmalarını isteyene kadar.Robert İsyanı’nın başarıyla sonuçlanmasıyla, John Arryn Kral’ın Eli olarak atandı, görevini gizemli ölümüne kadar başarıyla sürdürdü.

Arryn hanesinin simgesi, gök mavisi zemin üzerine hilale doğru uçan bir şahindir. Sözleri ise “As High as Honor” olan “Onur kadar Yüksek” tir.

Baratheon Hanesi ( House Baratheon )

Baretheon Hanesi, House Baretheon

Westeros’ta ki 9 büyük haneden bir diğeri olan Baratheon’lar geçmişi en kısa olan aile diyebiliriz. Baratheon hanesi, Aegon’un Westeros’u fethettiği Fetih Savaşı’nda doğdu. Aegon kumandanı Orys Baratheon’u , “Fırtına Burnu” nu alması için göndermişti. Son Fırtına Kralı olan “Argilac Durandon” diğer adıyla “Küstah Argilac”, kibirlice bir hareket yaparak kalesini terk etti, ve açık alanda Baratheon kumandanıyla savaştı. Argilac ağır bir yenilgi aldı  ve Orys, Argilac’ın topraklarını ve kızını ele geçirdi. Orys’in, Aegon’un üvey kardeşi olduğu söylenmektedir. Bu kan bağı ilerde isyan çıkaracak olan Robert’ın tahtta hak iddaa etme nedenidir.

 “Stormlands” olarak bilinen bölgenin yöneticileri olan Fırtına Lordlarının evi, Kahramanlar Çağı’nda inşa edilen efsanevi kale olan “Fırtına Burnu” dur. Efsaneye göre Durran isminde büyük bir savaşçı, deniz kızı “Elenei” ye aşık olur. “Elenei” nin babası bir deniz tanrısı ve annesi ise rüzgar tanrıçasıymış. Elenei ölümlü hayatı seçerek, Durran ile evlenir. Bu evliliğe karşı çıkan Elnei’nin ailesi, Durran’ın kalesini dalgalar ve rüzgarla yıkmışlar. Durran ise kaleyi yeniden inşa etmiştir ancak her defasında daha sağlam yapılan kale yeniden yıkılmış, ta ki 7. kaleye kadar. 7. kale ayakta durabilmeyi başarmış ve Durran bu olaydan sonra “Durran Tanrıkederi” olarak anılmıştır. Bir başka efsaneye göre de bu son kalenin yapımında “Mimar Brandon Starkt’ tan yardım aldığı söylenir ve bu olay Starklar ile Baratheon hanelerini kadim bir dost yapmıştır.

Aegon’un Westeros’u fethinden sonra, Mad King dönemine kadar Baratheonlar, krallığa sadık kalmışlardır. Ama sadakatında bir sınırları vardı, Mad King Aerys ve Rhaegar’ın yaptıklarından sonra Roberth Baratheon’un, Targaryen hanedanlığına son verecek olan isyanı başlamıştı.

Baratheon hanesinin simgesi, altın zemin üstünde taç giymiş olan erkek bir geyiktir. Hanenin sözleri ise “Our is the Fury” olan “Öfke Bizim’dir”. Baratheon ailesi üyeleri genellikle, siyah saçlı ve mavi gözlüdür.

Martell Hanesi ( House Martell )

Martell Hanesi, House Martell

9 büyük hane arasında yer alan “Martell” hanesi, “Dorne” u yöneten hanedir. Yedi Krallığın kontröl etmekte en çok zorlandığı hanelerinden birisi diyebiliriz. “Martell” ailesinin soyu, da Andallara dayanmaktadır. Andallar tarafından kurulan bir aile olan Marteller uzun süre Dorne’u yönettiler.

Rhoynar Savaşları sonrasında, “Essos” u  terk eden Kraliçe Nymeria’a Dorne’a gelir. Burada Martell hanesinden Mors Martell ile bir evlilik yaparlar ve tüm Dorne’u yönetecek ve birleştirecek olan ittifakı kurarlar. Birleşme sonrasında Marteller bir çok Andal geleneğini bırakıp, doğudan gelen Rhoynar geleneklerini uygulamaya başlarlar. Dorne’da krallık yerine , prenslik ve prensesliğe dayanan bir yönetim anlayışı vardır. Varisler cinsiyete bakılmaksızın, yaş sırasına göre hak edilir. Bu nedenle Dorne’u kimi zaman prensler kimi zaman prensesler yönetmiştir.

Fetih döneminde ise Aegon tarafından tek fethedilemeyen bölge Dorne’du. Aegon burayı fethetmenin kendisine çok pahalıya mal olacağını anladı ve bu fetihi erteledi. Daha sonra kız kardeşi Rhaenys Targaryen’e bu görevi verdi ancak büyük bir mızrağın ejderhası Meraxes’in gözüne girmesiyle ejderha ve binicisi yere düşerek öldüler. Bu denemenin de başarız olmasıyla Dorne iki yüzyıl boyunca özgür olarak kaldı. Başarısız olan bu denemelerden sonra Dorne ancak iki taraf arasında gerçekleşen karşılıklı evlilikler ile Yedi Krallığa katılmış oldu.

Robert’ın İsyanı döneminde ise Mad King’in oğlu Rhaegar’ın , Prenses Elia Martell” ile evli olmasından dolayı Kraliyet Ordusu’nun tarafında savaştılar ancak savaşın kaybedilmesiyle birlikte topraklarına geri döndüler. Savaşın sonunda Elia Martell,  Tywin Lannister’in emriyle Gregor Clegane” tarafından tecavüze uğrayıp, çocuklarıyla birlikte katledildi.

Kavurucu sıcağıyla, zehirli yılanlara ve akreplere ev sahipliği yapan Dorne tehlikeli bir yerdir. Martell Hanesi’nin simgesi, turuncu zeminin üzerinde yer alan kırmızı güneşi delip geçen altın renginde bir mızraktır. Nymeria mızrağı, Martell hanesi ise güneşi simgeler. Sözleri ise, “Unbowed, Unbent, Unbroken” olan, “Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz” olarak geçer. Görünüş olarak, koyu tenli, bukleli koyu saçları ve koyu renk gözleri vardır.

En büyük 9 Game of Thrones hanesi hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Artık Game of Thrones hanedanları hakkında daha fazla bilgiye sahipsiniz.