Game of Thrones Konusu ve Tarihi

Game of Thrones Konusu

Game of Thrones, şüphesiz tüm zamanların en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden biri oldu. Game of Thrones konusu ve oyuncularının performansı ile de büyük beğeni topluyor, özellikle Khaleesi ve John Snow bölümlere damga vuran oyuncular arasında öne çıkıyor. Game of Thrones karakterlerinin iyi ve kötü yanlarının, siyah ve beyaz gibi  keskin sınırlarla çizilmemiş olması da olayları daha gerçekçi kılıyor. Game of Thrones son sezon olan, 7. sezonun final bölümüne geldiğimiz dizide, Game of Thrones konusu bir çok kişi için oldukça karışık bir hal alabiliyor.

Diziyi şimdiye kadar izleyenlerin bile kafasında bazı soru işaretleri bulunmuyor değil. Çünkü Tv serisi “Robert Dönemi” ile başlıyor ve daha önceki olaylara ayrıntılı olarak değinilmiyor. Bu yazımızda merak uyandıran Game of Thrones tarihini, 7 Krallığa bağlı olan büyük haneleri ve yaşanan önemli olayları kronolojik olarak ele alıyor olacağız. Game of Thrones hanelerine geçmeden önce bu dünyanın geçmişine ve yaşanan olaylara hep birlikte bir bakalım. Game of Thrones dizisini izlemeden önce bu yazıyı okumanız olayları daha doğru anlamanız için size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bilinen ( 12500 yıl Fatih Aegon öncesi ve 300 yıl Fatih Aegon sonrası olmak üzere ) 12.800 yıllık tarihin önemli olaylarını ve dizide geçen Game of Thrones karakterlerinin başından geçen tüm olaylara hakim olmak isteyenlerin severek okuyacağı keyifli ve uzun soluklu bir yazıyı sizlerle baş başa bırakıyoruz.

Game of  Thrones Haritası

Game of Thrones Haritası

Bildiğimiz dünyadan farklı bir evrende geçen Game of Thrones dünyasının mevsimlerinin de belirgin tarihleri yok. Yukarıda gördüğünüz Game of Thrones haritası olan evren, 3 anakaradan oluşuyor. Bunlar isimleri ingilizce karşılıklarından uyarlanan, Westeros ( West ), Essos ( East ) ve Sothoryos ( South ). Bildiğiniz gibi dizideki olaylar daha çok Westeros’ta geçiyor. Yani Seven Kingdom olarak bilinen, “Yedi Krallık” ta.

Tıpkı bizim dünyamızdaki gibi, Westeros yani batı, doğuya göre oldukça gelişmiş ve medeniyeti oldukça ilerlemiş, ancak buraya insanlar doğu uygarlıklarından gelmişler. Yani insanların hayatı ilk başta doğuda başlıyor, sonra Westeros keşfediliyor. Sothoryos’a ise çok fazla değinilmiyor. Bu kıta oldukça büyük ve sık ormanlara sahip, veba salgınlarından dolayı çok fazla araştırılmamış ve tehlikeli hayvanlara ev sahipliği ediyor.

Game of Thrones Haneleri

Game of  Thrones Konusu ve Tarihi

Westeros ve Essos tarihinin önemli olaylarına dair ulaşabilen kaynaklarda yer alan bilgiler 12500 yıl öncesine kadar dayanıyor. Andallar tarafından yazılan tarihi, ( ilk insanlar okuma-yazma bilmiyor ve sembolleri kullanıyordu ) Şafak Çağı ( The Dawn Age ),  Kahramanlar Çağı ( Age of Heroes ), Andal İstilası , Valyria Çağı, Yedi Krallık , Fatih Aegon ve Robert İsyanı olarak ele alacağız.

Bildiğiniz gibi dizi, Robert Baretheon’un isyanından sonrası, yani “King Robert” dönemi ile başlıyor. Fatih Aegon’un Westeros topraklarına çıkmadan önce ki dönem “BAL” olarak ( Before Aegon’s Landing ) sonraki dönem ise AL” ( Aegon’s Landing ) olarak ifade edilmektedir. Bunu MÖ / MS olarak düşünebilirsiniz. Yani Aegon döneminin başlangıcı milat olarak kabul ediliyor.

Şafak Çağı

Game of Thrones, Ormanın Çocukları

Tarih Öncesi

Westeros’ta insan olmayan ırklar yaşar: “Ormanın Çocukları” denen küçük boylu, büyülü yaratıklar ve devler. “Ormanın Çocukları” doğanın tanrılarına ibadet ederler ve yüzlerini Büvet ağaçlarına kazıdıklarına inanılır. Büvet ağaçlarından yaptıkları yaylarla ve ejderha camından yaptıkları silahlarla avlanırlar ve ormanın derinliklerinde, mağaralarda yaşarlardı.

bal. -12.000 İlk İnsanlar’ın İşgali

İlk insanlar denilen bir etnik grubun, Dorne Kolu denilen bir kara köprüsünü kullanarak Westeros’u işgal etmesiyle başlıyor. Essos’dan gelen ilk insanlar burada “Ormanın Çocukları” ile karşılaşıyor ve ilk savaşlar silsilesi başlamış oluyor. “Ormanın Çocukları” büyü kullanarak bu köprüyü yıkıyor, ancak ilk insanlar gemiler kullanarak işgali sürdürüyor ve taşıdıkları bronz kılıçlar ile ağaçları kesmeye başlıyorlar.

“Ormanın Çocukları”nın kullandıkları büyüler, ilk insanlar üzerinde çok fazla başarılı olamıyordu. Son bir büyü olarak “Hammers of Water” ile Westeros’u ikiye bölmek istediler ancak bu girişim, bir kısmı sular altında bırakmak ve tarlaları bataklığa dönüştürmekten öteye gidemedi. Bu da ilk insanları pek fazla durduramadı.

bal. -10.000 Anlaşmanın İmzalanması

Anlaşmanın İmzalanması

Yüzlerce yıl süren savaşlardan sonra, İlk İnsanlar ve “Ormanın Çocukları” ateşkes anlaşması imzalamak istediler. Yüzler Adası’nda imzalanan anlaşmaya göre, İlk İnsanlar’a açık alanların kontrolü verildi, “Ormanın Çocukları” ise orman alanlarının kontrolüne sahip oldular. Bunun karşılığında hiç bir büvet ağacına zarar verilmeyecek ve iki taraf da barış içerisinde yaşayacaktı. Zaman içerisinde İlk İnsanlar, “Ormanın Çocukları”nın tanrılarına inanmaya bile başladılar.

Anakaradan ayrılan ve şimdiki “Greyjoy” hanedanının ataları olan İlk İnsanlar, “Demir Adalar”a (Iron Islands), yerleştiler. Denizcilik ve baskın yapma üzerine ustalaştılar, kendi yerel dinleri olan boğulan tanrıya inanmaya başladılar ve kendilerine “Ironborn” dediler.

Boyun bölgesine gidenler ise, “Crannogmen” olarak bilinen eşsiz kültürlerini oluşturdular. Zamanla bataklık iklimine uyum sağladılar ve kendilerini bu alanda geliştirdiler.

Bu anlaşma ile “Şafak Çağı” bitmiş olup, “Kahramanlar Çağı” başladı.

Kahramanlar Çağı

bal. -8.000 The Long Night ( Uzun Gece )

The Long Night

Yaklaşık 4000 yıl süren barış ve huzur döneminin ardından tüm Westeros’a kış inmeye başladı. Bir kuşak boyunca devam eden uzun bir kış Westeros’a iner ve onu yıllarca takip eden bir gece izlemektedir. Karanlığın altındaki “Ak Gezenler”, Westeros’u en uçtaki kuzeyden istila ederek yıkıma neden olurlar. Şafak Savaşı’nda, Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar, “Ak Gezenleri “ yenip, sonunda onları kuzeye sürmek için birleştiler. Doğu geleneğinde Doğu’nun büyük bir kahramanı olan Azor, “Ahai Lightbringer” adlı bir ateş kılıcını kullanarak, savaşın kazanılmasını sağlamıştır.

Duvarın İnşası

Daha sonra Brandon Stark adında büyük bir lider, “Ak Gezenlerin” tekrar dönüşü ihtimali karşısında “Wall” olarak bilinen duvarı inşa eder. Büyü ve devlerin yardımı ile birlikte inşa edildiği düşünülen duvar, özel bir sihir ile korunmaktadır. Ayrıca Mimar Brandon olarak bilinen Brandon Stark, “Winterfell” kalesini kurdu, “House Stark”‘ı ve “Night’s Watch”‘ı kurdu ve bazılarına göre, Kuzey’deki ilk Kral olarak adlandırıldı. Zaferlerine rağmen, Ormanın Çocukları savaşta ağır kayıplara uğradı ve Westeros’dan kaybolmaya başladı.

Nightfort

“Nightfort”, Duvar üzerine kurulan ilk kale olup, yaklaşık 6 bin yıldır Gece Nöbeti’nin ( Night’s Watch) merkezi olmaya devam etmektedir. On sekiz ilave kale daha sonra Duvar boyunca inşa edilmiştir. İlk İnsanların bazı kabileleri, inşa edildiğinde Duvar’ın kuzeyinde yaşayacak kadar şanssız olup öteki topraklarda sıkışmışlardır. Paylaşılan etnik kökene rağmen Duvar’ın güneyinde kalanlar ise gelişmekte olan krallıklardan güneye izole olmuşlar ve nihayetinde onlara düşman olmuşlardır. Bu kabileler kendilerini “Özgür Halk” (Free Folk) olarak adlandırıyorlar, ancak Duvar’ın güneyindeki krallıklar onları barbar sayıyor ve “vahşi” olarak nitelendiriyor. Farklılıklarına rağmen, Özgür Halk, Duvar’ın güneyindeki kuzenlerine benzer.

Gecenin Kralı ( Night’s King )

Nights King, Gecenin Kralı

( Burada özellikle dikkat çekmek istediğim, “Night King” değil “Night’s King” olan kendini Gecenin Kralı ilan eden Lord Kumandan. Night King ile karıştırılmamalıdır. )

Efsaneye göre, Gece Nöbetinin 13.cü Lord Kumandanı, Duvar’ın ötesinde beyaz tenli bir kadın tarafından baştan çıkarıldı. Kendisini Gecenin Kralı olarak ilan etti ve özel ordusu ile Duvar’a karşı saldırı planladı, ayrıca yapılan ayinler ile de, bir çok nöbetçinin kurban edilmesine neden oldu. Kuzey’deki Stark Kralı ve Özgür Halk’ın Kralı King Joramun, onu yenip Gece Nöbetini güçlendirdi ancak bir şekilde Özgür Halk yeniden Duvar’ın kuzeyine itildi.

bal. -8.000 , -6.000

Kahramanlar Çağı boyunca, Winterfell’in Evi Stark, güneyin geri kalanında daha fazla kontrol kurarak zamanla Kuzey’deki Kral ünvanını talep eder. Bazı diğer Kuzey Evleri, House Umber’in savaşçıları gibi gönüllü olarak onlarla birleşir. Bir başka Stark, Bear Island’ı bir güreş maçında demirdoğumlulardan geri aldı ve onu House Mormont’a yönetmek için verdi. Başka bir Stark Kralı Crannogmen’in, Marsh Kralı ile güneyde savaşmış ve zaferden sonra Marsh Kralı’nın kızı ile evlenmiştir. Stark’ın büyük rakipleri, Kuzey’deki en güçlü ikinci hane ise House Bolton’du. Stark kralları ve Bolton kralları yüzyıllar boyu kanlı savaşlarda bulundu.

Andal İstilası

bal. -6.000

Andal İstilası

Essos’un Andalos bölgesinden gelen bir insan ırkı olan Andallar, çok sayıda gemi ile Dar Denizi geçip Arryn Vadisi’nde karaya çıktılar. Andalos tepelerinde doğan Yedi İnanç’ın bayrağı altında, sarışın ve uzun boylu olan bu ırk, atlara biniyor ve çelikten silahlar kullanıyorlardı. Westeros’un güneyini aştılar ve işgala başladılar. Birkaç yüzyıl boyunca süren bir göçte Vale’den güney Westeros’un geri kalanını istila etmek için yayılmışlardı. Kuzey’i istila etme girişimleri, Kuzey’in doğal savunması olan Boyun Bataklığı ve Moat Cailin’in stratejik kale savunması sayesinde hayal kırıklığına uğradı ve sonunda Kuzeydeki King (Stark Evi) ile barış yapmak zorunda kaldılar. Kuzeyliler’in ataları olan İlk İnsanlar bu şekilde soylarını devam ettirmiş oldu. Güney Westeros’ta ise İlk İnsanların küçük krallıklarını teker teker yıktılar. Andallar, Ormanın Çocuklarıyla da savaşarak birçoğunu öldürdüler, kalanlarını ormanın derinliklerine sürdüler, büvet ağaçlarını yaktılar ve Yedi İnanç’ın Westeros’a yayılmasını sağladılar.

Andal hanesi Arryn, The Vale’de bölgenin “Arryn Vadisi” olarak bilinen yere yerleşiyor. Vale’de yaşayan İlk İnsanlar’ın, Ay Dağları’na itilenlerin haricinde, hemen hemen hepsi yok edilirler. Burada, Tepelik kabileleri olarak zoraki bir hayat yaşarlar.

Güney Westeros’un diğer bölgelerinde ise İlk İnsanların elitleri,  Lannister Evi, Tully Evi, House Gardener (House Tyrell’in atası) ve House Durrandon ( House Baretheon’un ataları ) Vale’deki gibi yok olma mücadelesi vermek yerine, Andal istilacılarıyla evlenirler.

bal. -4.000

Andallar aynı zamanda Westeros’un anakarasından ayrılan Demir Adaları’nda ( Iron Islands ) son fetihlerini yapıyordu. Etnik açıdan anakaradaki İlk İnsanlar’a benzer olsa da, ada halkı, çoktan kendi ada kültürüne, yani Demir Doğum’a ( Iron Born ) ayrılmıştı. Andallar adaları fethederken, yerel kültüre entegre olmuşlar, hatta “Boğulan Tanrı” nın yerel dinine inanmaya başlıyorlardı. Demir Doğumlular hariç, Westeros’un geri kalanının çoğu İlk İnsanlar & Andallar etnik karışımını içeriyor ve Andalların dilini ve kültürünü alıyorlardı.

Valyria’nın Yükselişi ve Düşüşü

bal. -8.000

Ghiscari İmparatorluğu

Essos’un doğu tarafında yer alan dünyadaki en eski ve en büyük medeniyetlerden biri olan antik Ghiscari İmparatorluğu, Slaver Körfezi’nin doğu kıyısında gelişiyor. Ghiscari İmparatorluğu, Büyük Ghis ve kolonilerini büyük piramitlerin yapımında kullanmışlardı. Bu İmparatorluk fethettiği topraklarda ki insanları kendilerine köle yaparak büyük koloniler kuruyor ve köle ticaretleri yapıyordu.

bal. -6.000

Valyria Ejderhalar

Slaver Körfezi’nin batı yakasında, barışçıl bir çoban ırkı olarak yaşayan Valyrianlar, yarımadada boydan boya uzanan geniş bir yanardağ dizisi olan, On Dört Dağlar’da ejderhaları ve yumurtalarını bulurlar. Valyrianlar tam olarak nasıl yapıldığı bilinmese de ejderhaları büyü ile eğitmeye ve yumurtalarını çatlatarak üremelerini sağladılar. Ejderha ateşi ve gelişen büyüleriyle birlikte yaptıkları efsane “Valyria Çeliği” ile silahlanıyorlar ve “Valyria Özgür Halkı” olan bölgede binalarını yükseltmeye başlıyorlar. Demircilerin dövdükleri efsane kılıçların Westeros’ta sadece bir kaç hanede olduğunu ve bu kılıçların ak gezenleri öldürebildiğini biliyoruz.

bal. -6.000 -5.000 Ghiscar’in Fethi

Valyrian Ghiscari War

Genişleyen Valyria Özgür Halkı, kıtada süper güce hakim olunca, kaçınılmaz olarak Ghiscari İmparatorluğu ile savaşa giriyor. Valeryalarının Ghiscari İmparatorluğunu yenilgiye uğratmasıyla biten beş büyük savaş sonrasında, Eski Ghis ejderha ateşiyle yakılarak küle döner ve asla yeniden inşa edilemez. Valyria Özgür Halkı, Slaver Körfezi’ndeki tüm Ghiscari koloni şehirlerini (Astapor, Yunkai ve Meereen  dahil olmak üzere) ele geçirmeye başlar.

bal. -700 Rhoynar İstilası

Ghis İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte Valyrian Özgür Halkı, diğer özgür şehirlerle de savaşmaya başladı. Onların bu genişlemesi, Rhoyne Nehri’ni çevreleyen bölgenin yerlileri ile de çatışmalarına neden oldu. Büyük Prens Garin, Valyria Özgür Halkı’na karşı 250.000 kişilik bir ordu toplar. Sayıca üstün olmalarına karşın, ejderha ateşine karşı duramayan ordu yok olur.

Nymeria isimli Rhoynar’ın savaşçı kraliçesi, ejderhalara karşı daha fazla ayakta duramayacaklarını anlayınca, hayatta kalan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan halkını, gemilerle Dar Deniz’i geçerek, Westeros’un güneyinde Dorne’a götürdü. Orada,  Nymeria Lord Mors Martell ile evlenerek House Martell’ hanesini kurdular. Dorne’nın geri kalanının fethedilmesine yardım ederek, nihayet bölgeyi bir krallık olarak birleştirdiler.

bal. -500

Titan of Braavos – Sketch2

Valyria Özgür Halkı’nın yönetiminde olan yerlerden kaçan Ghis Halkı, Essos’un merkezlerinden kuzeyine doğru kaçtılar.Orada dağlar ve dar erişim kanalları ile korunan gizemli bir lagün buluyorlardı, burada Gizli Şehir Braavos’u buldular. Önceki Özgür Şehirler’in aksine, Braavos hiçbir zaman Valyria sömürgesi altına girmemiştir. Lagün o kadar sığ ve gizliydi ki saklanan sığınmacıları Valyria’lılar bulamıyordu. Yüzyıllarca kendini gizleyen Braavos, Gizli Şehir olarak adlandırıldı ve dünyanın geri kalanı şehrin varlığından ancak kuruluşundan yaklaşık 400 yıl sonra, yani Valyria Kıyametin’den sonra haberdar edildi.

bal. -200

Dragonstone

Valyrian Özgür Halkı Westeros’un doğusunda ki Dar Deniz’in Karasu Körfezi’nde bir ada olan Dragonstone’u da topraklarına ekliyor. Targaryen ailesi, Yedi Krallık’la ticaret merkezi olarak kullanılan adayı kontrol altına alıyor. Efsaneye göre, Aenar Targaryen vizyöner bir liderdi ve  yaklaşmakta olan bir felaketi sezerek ailenin ilerde buraya yerleşebileceği güvenli bir yer oluşturdu.

bal. -100 Valyria Kıyameti

Valyria Kıyameti

Sebebi tam olarak bilinmesede, ejderha savaşçılarının sonunu getiren Kıyamet, ejderhaların bulunduğu 14 Ateş Dağları’nda oluşan volkanik patlamalardan kaynaklanmıştır. Valyria şehri tamamen yok olmasada, büyük bir kısmı yıkıldı, küller ve sular altında kaldı. Valyrianlar ejderhalarının büyük bir kısmını kaybetmiş oldu. Büyük bir kısmı anakaradan kopan ve sular altında kalan açık deniz adalarının suları bugün halan zehirli olmaya devam ediyor.

bal. -100 – al 2, Kan Yüzyılı

Dothrakı Orduları

Kıyamet’in ardından Valyria’nın dışarıdaki koloni şehirleri ayrılıp bağımsızlıklarını ilan ederek dokuz Özgür Şehir oldu. Bundan sonraki yüz yıl, aralarında neredeyse sürekli olan savaşın tümü için kaotiktir; ayrıca Kan Yüzyılı ( The Century of Blood ) olarak da bilinir. Daha da önemlisi, Valyrian ejderhaları tarafından daha fazla kontrol altında tutulamayan Dothraki  orduları, atlarıyla birlikte Essos’un orta meydanlarından dökülüp, ilk büyük yağma dalgasında kıtanın dört bir yanını süpürüyorlardı. Dothraki ordularının saldırıları Qohor Savaşı’nda lekesizler tarafından durdurulana kadar devam etti. Saldırıları sonradan da devam edecekti, ancak asla aynı ölçekte olmayacaktı. Batıda ki paralel ve Valyria’nın doğusunda ki Özgür Şehirler ile birlikte  Slaver Körfezi’ndeki Ghiscari şehirleri de bağımsızlıklarını yeniden doğruladı. Bu dönemin sonlarına doğru Volantis, diğer tüm Özgür Şehirleri fethetmek ve bir araya getirmek için güçlendi. Ama Volantis sonunda yenildi. Daha sonra, Özgür Şehirler, Aegon Targaryen’in Yedi Krallık’ı Westeros’ta birleştirdiği gibi, daha istikrarlı siyasi kalıplara yerleşti.

Westeros – Seven Kingdoms ( Yedi Krallık )

bal. -6000 – 700

Andal İstilasını takip eden yüzyıllar boyunca, yüzlerce küçük krallık Westeros’da oluşuyor ve sonunda birkaç daha güçlü krallığa ve nihai olarak yedi büyük krallığa toplanıyor.

bal. -6000 – 4000

Demirdoğumlular, Westeros’un batı kıyılarının çoğunu  fetheden House Hoare’nin altında uzun bir genişleme çağına girerler. Toprakları uzak kuzeydeki Ayı Adası’ndan uzak güneydeki Arbor’ya ve kıyılardaki birçok araziye kadar uzanır. Kuzey Riverlands’deki Raventree Salonu’na kadar nüfuz ediyorlar, ancak egemenlik çoğunlukla kıyıların yakınında yoğunlaşıyor. Bununla birlikte, büyük krallıklar merkezi olarak kurulmuş Winterfell’in Stark’ları ve Highgarden’in Gardenerları Demir Adaları’na geri itilene kadar yavaş yavaş Demirdoğumluları dışarı attılar.

bal. – 4000

 Westeros anakarasından çok uzakta ve izole edilmiş konumlarından dolayı Andaller nihayet Demir Adaları’nı da fethetti. Bununla birlikte, Demir Adaları’na yerleşen bazı Andallar, Yedi İnancı’nı Boğulan Tanrının dinine dönüştürmek için burayı terk etti. Eski Demirdoğumlular da , House Hoare ve House Greyjoy  gibi Andal işgalcileri ile evlendiler (tıpkı Lannisters, Gardeners ve Tullys gibi).

bal. – 2000 – 700

Nihayet daha sonra bilindiği gibi “Yedi Krallıklar”, komşu rakiplerini elemine ederek bu dönemdeki daha küçük krallıklardan oluşturuldu. Bu süre yaklaşık olarak Aegon Targaryen’ın fetihinden bin yıl önce Five Kings Savaşı’ndan bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Stark Kralı, doğu kıyısındaki Beyaz Bıçak nehri ağzından korsanlarını çıkardı ve daha sonraki saldırılara karşı savunmak için, daha sonra Kuzey’in tek büyük limanı olacak olan White Harbor yerleşimini kurdu.

bal. – 700

Prens Nymeria

Rhoynar, Valyrianlar tarafından Essos’daki Rhoyne Nehri üzerinden sürüldükten sonra Dorne’e göç eder. House Martell Lordu Mors Martell ve  Princess Nymeria‘nin evliliği ile birlikte Rhoynar ve Martell halkı çok sayıda evlilik yaparak birleşti ve ekstra sayıları ile Dorne’nin geri kalanı ilk kez  ele geçirildi. House Manderly, Reach denilen yeşil bölgeden sürüldü ancak House Stark tarafından White Harbor’da yeni bir rol verildi. House Bolton isyanları da nihayet House Stark tarafından bastırılmıştı.

bal. – 400

House Bolton ,House Stark aleyhinde tekrar ayaklandı, ancak bir kez daha bastırıldı. Bolton isyanını bastırma eylemlerinden dolayı, Kuzey Kralının küçük oğlu Karlon Stark’a, Bolton’un eski topraklarından el konulanlar verildi ve Stark Evi’nden bir yer verildi. Nesiller boyunca, “Karl’s Hold”, “Karhold” olarak bilinir.

bal. – 360

7 Kingomds, 7 Krallık

House Durrandon önderliğinde ki, Stormlands Krallığı, Riverruns bölgesinide istila eder ve topraklarına katar. Böylelikle Westeros’ta Dorne Prensliği ile birlikte meşhur “Seven Kingdom” kurulmuş olur.

The Kingdom of the North ( King Torrhen Stork )

The Kingdom of the Vale ( King Ronnel Arryn )

The Kingdom of the Isles and Rivers, ( King Harren Hoare )

The Kingdom of the Rock ( King Loren I Lannister )

The Kingdom of the Reach ( Mern IX Gardener )

The Kingdom of the Stormlands ( Argilac Durrandon )

The Principality of Dorne ( Princess Meria Martell )

bal. – 300

The Twins

Yeni kapitalist House Frey hanesi , üç dişli mızrak olarak bilinen ırmağın, yeşil catalında The Twins olarak bilinen büyük bir köprü ve kale kompleksi yapımına başlar. Frey hanesi, köprü geçiş ücretlerinden hızla büyük servet kazanır ve Riverlands’ın asil ailelerinden biri haline gelir;  buna karşın, diğer eski aileler tarafından çok sevilmezler.

bal. – 200

Valyrian Özgür Halkı’nın aristokrat ailelerinden biri olan House Targaryen, Valyrian ticaret merkezini kurmak için Blackwater Körfezi‘ndeki Dragonstone adasında yerleşir.

bal. – 100

Dragonstone

Targaryenlar, Valyria Kıyameti’nin yakın olduğuna dair bir kehanetle, Dragonstone adasına (Blackwater Körfezi’ndeki Westeros’un hemen kıyısındaki) tüm ailelerini ve evlerini taşıdı. Bu olayı sadece birkaç yıl sonra takip eden Valyria Kıyamet’i bu kehanetin doğruluğunu kanıtlıyor. Son kalan ejdarhalar ile ada da giderek güçlenen Targeryanlar, kalelerini yavaşça yükselterek inşa ettiler.

bal. – 60

Harrenhal

Aegon’un fethinden, üç nesil önceki Iron Islands, Riverlands topraklarını Fırtınalar’dan fethetmek için ikinci büyük genişleme dönemine giriyor. Westeros’un kıyı bölgelerini fetheden ilk genişleme döneminin aksine, bu sefer derin iç kısımlara nüfuz eden Riverlands’ı fethetmeye odaklanmaktadır. Demirdoğumlular, Blackwater’ın güneyinde, kuzeyde boynun, batı kıyısından doğu kıyısına kadar her şeyi elinde tutuyordu. Demirdoğumluların istilası House Hoare Kral Harwyn tarafından yönetiliyordu, ayrıca Harren the Black de deniliyor. Servetini ve gücünü göstermek isteyen King Harren, Gods Eye gölünün kuzey kıyısında, tüm Westeros’ta ki kalelerden çok daha büyük ve müthiş bir kale inşa etmek için yıllarca geniş kaynaklarını harcıyor. Devasa büyüklükte beş kuleden oluşan “Harrenhal” ın  kapıları, merdivenleri ve salonları ise insandan çok bir dev için yapılmış gibi görünür. Harrenhal kalesinin yapımı, Targaryenların ve ejderhalarının, Westeros’un doğusundaki kıyılarda fetihe başlamalarıyla aynı gün sona eriyor.

Fatih Aegon ( The Targaryen Conquest )

bal. – 2 – al 0

Özgür Şehirler’e müdahale etmek zorunda kalmasına rağmen, House Targaryen’in hükümdarı olan Fatih Aegon, Westeros’u kız kardeş eşleri Rhaenys ve Visenya’yla istila etmeye karar verir. Targaryenlar kanları safkan tutmak için bir gelenek olarak kız kardeşlerini eş alıyorlardı.

Aegon and sisters

Az sayıda askeri güçleri ile Blackwater Rush’un ağzında toplandılar. Körfeze bakan uzun boylu bir tepede, şimdi ki “Red Keep” yani “Kızıl Kale’nin” yapıldığı yerde ahşap bir kule inşa ettiler. Daha sonra, Valyria Kıyameti’nden kurtulduğu bilinen üç ejderhayı kullanarak: Balerion (Aegon tarafından), Meraxes (Rhaenys tarafından) ve Vhagar (Visenya tarafından) askeri kampını kurmaya başladı.

Harenhal İstilası

Aegon batıya doğru ilerledikçe, Riverrun’un Lordu Edmyn Tully liderliğindeki birlikler ile karşılaştı. Riverrun’un bağımsızlığını ilan etmek için Aegon ile güçlerini birleştirerek Kara Harren’a karşı saldırmak için ayaklandı. Kara Harren, Harrenhal’da kuşatıldı, ancak teslim olmayı reddetti ve ihtişamlı kalesinin yenilmez olduğunu düşünüyordu. Aegon ise sadece Balerion’u kullanarak duvarların üzerinden uçtu ve tüm kaleyi yakmaya başladı. Harren ve bütün oğulları kendi kulelerinde canlı bir şekilde kavrularak can verdiler ve House Hoare’nin soyu tükendi. Geriye kalan Demirdoğumlular ise Demir Adalarına geri döndü. Aegon, House Tully’yi Riverlands’in muhafızları yaparak ödüllendirdi ve sonra Demirdoğumluların Targaryen egemenliği altındaki adaları yönetmesi için önde gelen ailelerinden birini seçmesine izin verdi. House of Greyjoy ise Demir Adaların’ın muhafızı seçildi.

Orys vs Argilac

Aegon’un piç üvey kardeşi Orys Baratheon, Stormland’ı istila etmek için Meraxes’a binen Rhaenys ile birlikte güneye doğru yürür. Fırtına Burnu Kralı Argilac, Fırtına Burnu’nun duvarlarının arkasında kaldıktan sonra savaşmak için kapıları açmıştır. Orys Baretheon, son Fırtına Kralı Küstah Argilac’ı bu savaşta öldürmüştür ve  Aegon ödül olarak piç kardeşine Fırtına Burnu kalesini ve Fırtına Toprakları bölgesini vermiştir. Ory Baretheon, Stormland olarak bilinen toprakları ve Fırtına Burnu kalesini aldıktan sonra eski kralın kızını kendisine eş olarak almış ve eşinin sözlerini de almıştır.

Ateş Tarlası

Casterly Rock Kralı Loren I ve “Reach” Menzil denilen bölgenin Kralı Mern istilacıyı bozguna uğratmak etmek için güçlerini birleştirdi. Beş bini atlı askerlerden oluşan ordunun büyüklüğü yaklaşık olarak 55.000’di. Aegon ordusu ise bu rakamın beşte biri kadardı ve bir çoğu daha önceki savaşlardan kendisine katılan kuvvetlerden oluşuyordu.

İki ordu Karasu nehrinin güneyindeki açık arazide karşılaştı. Müttefik ordusunun komutası Kral Meryn’deydi. Gardener-Lannister birliklerinden oluşan orduda, Meryn’e ait daha fazla asker vardı ve bu nedenle orduyu da oğullarıyla birlikte o yönetiyordu. Müttefik ordu, Targaryen ordusunun öncü birliklerini yarmaya başlamıştı ki Aegon ve kız kardeşleri ejdarhaları ile birlikte savaşın seyrini değiştirmeye başladı. Tam dört bin askerinin yanarak öldüğü ve binlercesinin de ağır yanıklar aldığı meydan da Kral Mern ve tüm aileside yok oldu. Targaryen birlikleri çok az fire vermişti ve Visenya omzundan ok ile vurulmuştu. Ateş Tarlası olarak da adlandırılan savaşta Aegon ilk defa 3 ejderhasını birlikte kullanmıştı.

House Gardener ailesinin tamamen yok olduğu savaş sonrasında, kale kumandanı olan “Harlen Tyrell” Menzil’in ordusunu Aegon’a teslim etmişti . Aegonda “Highgarden” ı yönetmesi için “Harlen Tyrell” ı Yüksek Bahçe Lordu ve House Tyrell’ı ise Menzil’in yöneticisi ilan etmiştir. Gardener ailesinin yok oluşunu gören Kral Mern ise krallık iddaasından vazgeçerek Batı Muhafızı olmayı kabul etmiştir.

Aegon, Yedi İnanç Merkezi’nin karargahının bulunduğu Oldtown’a gider. Sonunda Yüksek Sept, Aegon’u şehre kabul etmeye karar verir ve resmi olarak onun saltanatını kabul eder. Aegon, yüksek Sept’in onayladığı bu günden başlayarak, önümüzdeki üç yüzyıl boyunca Westeros’ta hüküm süren yıllarda kullanılan yeni takvim sisteminin temelini oluşturur.

King Torrhen

Güneydeki kralların düşüşünü gördükten sonra Stark Kralı King Torrhen  30,000 askeriyle birlikte güneye doğru yürüdü. Ancak Torrhen Aegon’un 45,000 bin kişilik güçlü ordusunu ve ejderhaları görünce umudunu kaybetti ve ejderhalara karşı savaşın kazanılamayacağını anladı. Torrhen halkının zarar görmemesi için Aeogun’a diz çökerek teslim oldu. Aegon Kuzey’in kralı tacını alarak, Torrhen’i Kışyar’nın Lordu ve Kuzeyin Koruyucusu ilan etti. Torrhen , diz çöken kral olarakta bilinmektedir.

Visenya Eyrie

Ateş Tarlası’nda olanları duyduktan sonra House Arryn, Vale’nin dağlarının arkasında saklanabileceklerini düşündüler. Ancak Visenya Vhagar’ı dağların hemen üstünden Eyrie’ye uçurdu ve zapt edilemez olarak kabul edilen Arryn Kalesi’nin avlusuna ejdarhası ile indi. Kraliçe Sharra, Kartal Yuvası’na çıktığında ise oğlu olan Ronnel Arryn’i Visenya’nın kucağında ejderhaya binmek için izin isterken bulur. Sharra buna izin vererek, kansız bir şekilde teslim olmayı tercih eder. O günden beri Vadi’nin Arrynleri Doğu’nun muhafızları olmuştur.

Westeros’ta Dorne hariç tüm krallıkları fetheden Aegon son olarak gözünü Dorne Prensliğine dikmişti. Kız kardeşi ve eşi olan Rhaenys Targaryen ejdarhası Meraxes ile Dorne’a gelir. Prenses Meria Martell, asla teslim olup boyun bükmeyeceklerini söyler. Rhaenys, Dorne kalelerini kül etmeye başlar ancak, ordular kaleleri çoktan terk etmiştir ve açık alanlarlada Targaryen ordusu ile de savaşmadılar. Özgürlük için ödedikleri bedel çok büyüktü nerdeyse tüm şehir küle dönüyordu ancak Dorne asla teslim olmadı ve kaçarak saldırdılar. Dorne’un kavurucu Güneşi ve susuzluğuyla başa çıkamayan Targaryen ordusu işgal girişimlerinde kaleleri zapt etmiş olsada tam olarak savaşı kazanamadı ve bu işgaldan vazgeçtiler.

Iron Throne

Aegon, ordusuyla birlikte Blackwater Nehri ağzında karaya ilk ayak bastığı yere döner ve  birleşik krallık için yeni bir başkent inşaatı başlar: King’s Landing”. Aegon, yenilmiş düşmanlarının kılıçlarını toplar ve onları Balerion’un alevinde eriterek, “Iron Throne”u yapar. 

Targaryen Hanedanlığı

al. 1 – 37

Fetihlerden sonra yaklaşık 300 yıl boyunca sürecek olan Targaryen Hanedanlığı başladı. Aegon’un iki çocuğu olur: büyük oğlu Aenys, kızkardeşi Rhaenys’den ve küçük oğlu Maegor, kızkardeşi Visenya’dan olan. King’s Landing’de inşaat devam ediyordu, sıra Red Keep” olarak bilinen yeni kraliyet kalesine gelir; ancak Aegon yalnızca temellerin atılışını görecek kadar yaşayabildi.

al. 37 – 48

Aegon öldüğümde ensest ilişkiden doğan oğlu Aenys tahta geçer. Aenys zayıf ve kararsızdır ve ortaya çıkan birçok yerel isyanla yeterince baş edemez ve bu da onun kardeşi Maegor’u Kralın Eli olarak adlandırıp ona krizlerle başa çıkma yetkisi vermesine yol açar.

Yedi İnancının Ayaklanması

Sonunda Targaryen’in ensest uygulamalarıyla tiksinen Yedi İnancı, King Aenys’in yönetme meşruiyetini reddetti ve İnanç Militanları Targaryenlere karşı halk ayaklanmasına öncülük etti. Aenys’in sağlığı stres yüzünden bozulur ve sadece beş yıl hüküm sürdükten sonra Dragonstone’da ölür.

Zalim Maegor

Maegor, Aenys’in çocuklarından önce tahtı gasp eder ve İnanç Militanlarına karşı savaş açar. Savaş sırasında ejderha ateşiyle binlercesini öldürerek kanlı ve vahşi bir saldırı yapar. İnanç Militanlarının ayaklanması Maegor’un saltanatı boyunca sürer. Daha sonra “Red Keep” olarak bilinen Kızıl Kale’nin yapımı tamamlanır ancak Maegor’un tek düşmanları İnanç militanlarıda değildir, tahtın varisi olan Aenys’in oğlu Prens Aegon da isyan başlatır. Maegor bu isyanı da durdurur. Sonrasında Kızıl Kale’nin yapımında çalışan herkes için bir ziyafet vereceğini söyler ve ziyafet sonrasında kalenin sırları bilinmesin diye herkesi öldürür. Zalim Maegor olarak bilinen Kral, bir gün tahtta ölü olarak bulunur. İntihar ettiği de düşünülen Zalim Kral’ın son dönemlerde yanında pek kimse kalmamıştı

Targaryen Altın Çağı

al. 48

Aenys’in oğlu Jaehaerys I kral olur. Jaehaerys, ateşkes ilan eder ve İnanç Militanları’nın karşı geldiği ensest evlilikteki Targaryen uygulamalarının kabul edilmesi (ancak onaylanmaması) karşılığında katliamı sona erdirmeyi kabul etti. İnanç ve  Taht uzlaşırlar. Jaehaerys, şiddete ihtiyaç duymadan krizleri çözme becerisi için Uzlaştırıcı olarak bilinir. Jaehaerys 50 yıldan fazla bir süredir hüküm sürmüştür.

Jaehaerys I’in hükümdarlığı sırasında, Gece Nöbeti, yıkıma uğramış olan Nightfort’u terk ederek karargahını Castle Black’a doğru taşır.

al. 103-129

Jaehaerys’in ölümünden sonra, eşi olmayan bir 55 yıllık saltanatın ardından, torunu olan Kral Viserys I Targaryen, yerine geçecektir. Viserys I’in büyükbabası gibi yönettiği 30 yıl ile birlikte Westeros için 80 yıllık bir barış ve refah altın çağı yaşanmış oldu. Bağımsız Dorne ile olan ilişkiler de barışçıl bir şekilde devam etti.

Ejderhaların Dansı ( The Dance of Dragons )

al. 129-131

Ejderhaların Dansı

Birleşmiş Yedi Krallık tarihindeki ilk büyük iç savaş olan Ejderhaların Dansı,  Kral Viserys I Targaryen, Kingsguard’ın Lord Komutanı Ser Criston Cole, Viserys’in buyruğunun en büyük çocuğu olan kızı Rhaenyra’ya geçmesine rağmen, Viserys’in oğlu Aegon II’yi Kral olarak adlandırmasıyla başladı. Ortaya çıkan savaş, kardeşi, kızkardeşi ve ejderhayı ejderhaya karşı getirir. Yeşiller ve Siyahlar olarak ayrılan Targaryenlar birbirlerini ve ejdarhalarını yok etmeye başlarlar. Aegon II nihayetinde Rhaenyra’yı yakalar ve onu ejderhasına yem eder, ancak savaş oğlu Aegon III adına sürdürülür. Aegon II’nin ölümü, savaşı düzeltir, çünkü Aegon III, savaşçıların her ikisinin de varisinin vârisidir. Çatışma Yedi Krallık’ı harap eder ve Westeros’un iç savaştan kurtulması için tam bir nesil geçmesi gerekir.

Targaryen ejderhalarının çoğu, iç savaşta öldürüldü, ancak az sayıdaki hayatta kalarak, istikrarlı bir üreme popülasyonu sağlayamadılar. Son kurtulan Targaryen ejderhası, “Hastalıklı Yeşil Rüzgar”, Aegon III’ün hükümdarlığı sırasında ölür ve ona “Dragonbane” takma adını kazandırır. Böylelikle Targaryenların hüküm sürdüğü saltanatın koruyucusu olan ejderhaların soyu tükenmiştir. Sonrasında yumurtalardan çıkan ejderjalar ya çok küçük olmuştur yada Targaryenlar bu yumurtaları çatlatmayı başaramamıştır.

Dorne’un Fethi

al. 157-161

Dorne Fethi

Kral Young Daeron I, ondört yaşındayken tahta geçti ve Aegon I’in Westeros’a gelişinden bu yana bağımsız olmaya devam eden Dorne’i işgal etti. Daeron’un askeri dehası dikkat çekicidir ve sonunda Sunspear’ın teslimini zorlar. Ne yazık ki, Dorne’in fethi başarılı olsa da, Dorne’u tutmak kolay olmuyor ve uzun süren Dornish ayaklanmasına yol açıyor. Bu ayaklanmalarda 40.000’a yakın Targaryen askeri ve Daeron yaşamını yitirir. Daeron’un çocuğu olmadığı için yerine geçen kardeşi, Baelor Targaryen Dorne ile barış yaptı ve bir başka kuzen olan Daeron Targaryen ile Mariah Martell evlendilirdi. Daha sonra bu prens kral olunca, kız kardeşi Daenerys ile Dorne Prensi Maron Martell evlendirildi. Bu şekilde Dorne’un Yedi Krallığa katılması sağlandı.

Kutsanmış Baelor’un Saltanatı

al. 161-171

Daemon Blackfyre

Baelor, dindar ve kutsaldır ve dünyayı barış içinde yönetir. Baelor, kardeşinin ölümünden sonra Dorne’le olan düşmanlıklara son verir.Kuzeni olan Ejderha Şövalyesi Aemon’u yılanlı kuyudan çıkarmak için çıplak ayakla Kemikyolu’nda ( Boneway ) yürümüştür. Baelor, King’s Landing’de büyük ve kutsal bir yeni yer kurmayı başlatır ve ölümünden sonra Baelor’un Büyük Sept’i olarak onurlandırılır. Baelor , Targaryen geleneğinde  kızkardeşlerinden birisiyle evlenmek yerine, her üçünü de Maidenvault olarak bilinen Kızıl Kale’de ki Bakire Kulesi’ne kilitlemiştir. Ancak kardeşi Daena kuzeni Aegon IV ile bir ilişki yaşamıştır ve Daemon Blackfyre isimli bir piç çocuk doğmuştur.

al. 172-184

Değersiz Aegon’un saltanatı, Kral Aegon IV Westeros tarihinde ki en kötü kralıdır. Bir obur, acımasız ve ufak bir adam olan Aegon’un, toplam dokuz metresi vardır. Aegon IV, metreslerinden olan çocuklarını meşrulaştırarak bir kaosa neden olmuştur. Atalarından kalma olan Valyria çeleği kılıcı piç oğlu Daemon’a vermeye karar veriyor. Daemon, kılıcı aldıktan sonra Daemon Blackfyre adını aldı ve House Blackfyre olarak bilinen Targaryen hanesini kurdu. Aegon IV’ün ölümünden sonra yerine Daeron II geçti.

Blackfyre İsyanları

al. 195-196

Blackfyre İsyanı

Daeron II’nin aslında Kraliçe Naerys ile diğer kardeşi Prince Aemon arasındaki gayri meşru bir ilişkinin ürünü olduğunu iddia eden Daemon Blackfyre, Demir Taht’ı talep etti. Daemon, Daeron’a karşı yeterli birlikleri topladığında ve üvey kardeşi Aegor ’’Bittersteel’’ Rivers’ta kendisine katıldı. Başka bir üvey kardeş olan Brynden’’Bloodraven’’ Rivers ise meşru Kral Daeron’a sadık kaldı. Daeron’da kendi ordusunu toplamaya başladı. Bitterstell ve Blackfyre kardeşler, Kızılçimen savaşında kraliyet ordusu ile karşı karşıya geldi. Bu savaşta, Blackfyre üstünlük yakalamaya başlamıştı ki bu sırada Prens Baelor kuvvetleri ve BloodRaven okçuları savaş alanında hakim gelmeye başladılar. Bloodraven, Daemon Blakcfyre ve ikizlerini öldürdü. Bitterstell ise Daemon’un hayatta kalan oğulları ile birlikte Özgür Şehirlere sığındılar.

al. 197

Targaryen Martell Evlilkleri

Daeron II, Kızılçimen Savaşı’nda ki Dornish yardımı için teşekkür olarak kızkardeşi Daenerys’i Prens Maron Martell ile evlendirerek resmi olarak Dorne’i Yedi Krallık’a getirdi. Barışçıl politikalar nedeniyle, kadınlara eşit miras hakları verilmesi de dahil olmak üzere kendi geleneklerini sürdürmesine ve Dorne yöneticisinin “Prens” unvanına sahip olmasına izin verilir.

al. 209

Gezgin Şövalye denen olaylar gerçekleşir. Ashford’da düzenlenen bir turnuvada tahtın varisi olan Prens Baelor Targaryen, küçük kardeşi Prens Maekar tarafından yanlışlıkla öldürülür.Aradan geçen bir kaç ay sonra Kral Daeron II ve Baelor’un iki oğlu Büyük Bahar Salgınında yaşamını yitirir. Daeron II’nin ikinci oğlu olan King Aerys I ölür. Prens Baelor’un yeğeni Aegon ” Egg” ise ,  Sör Uzun Duncan’ın cesaretini arttırmak için şövalye beyi olur.

al. 211 II. Blackfyre İsyanı

Blackfyre’a sadıklar İkinci Blackfyre İsyanını başlatmaya çalışırlar, Bloodraven planı ortaya çıkarır, Daemon Blackfyre’in oğullarından birini yakalar ve savaşa başlamadan önce komplocuların birçoğunu öldürür.

al. 212

Daemon Blackfyre’ın üvey kardeşi olan “Bitterstell” tarafında, “Golden Company” adında bir paralı asker grubu kuruldu. Özgür şehirlerde, en büyük ve en ünlü paralı asker gruplarından olan “Altın Grup” kontratlarını hiç bir zaman bozmamakla ünlüdür. Sürgüne gönderilen insanlardan oluşan birliğin başında Blackfyre’ın soyunun sonuncusu Canavar Maelys’de vardı.

al. 219 III. Blackfyre İsyanı

 Aeryss’in zayıf yönünü fark ettiklerinde, Blackfyre sadıkçıları Bittersteel ve Golden Company’nin yardımıyla tekrar isyana geçti. Bloodraven, Maekar ve Dunk & Egg’in yardımları ile isyan bastırıldı. Bittersteel bir kez daha Özgür Şehirlere kaçar.

al. 221

Aerys I çocuk sahibi olamadan öldükten sonra, Daeron’un dördüncü oğlu olan küçük kardeşi Maekar I, Yedi Krallığı’ın kralı oldu.

Maekar, Blackfyre sahtekârlarının, saltanat sırasınca başka isyan başlatmaya cesaret edemeyecek kadar güçlü bir hükümdardır, ancak çeşitli yerel ayaklanmalar ve entrikalarla karşı karşıyadır. Maekar, disiplinli bir asker, yetenekli ve etkili bir kraldır, ancak saraydan olmadığı için çok sevilmez. Abisinin zayıf hükümdarlığı sırasında kaybedilen tahtın gücünü ve saygısını korumak için çok şey yapar.

al. 233

Maekar, asi bir efendinin kale kuşatılması sırasında ölür. Konsey, en büyük iki oğlu öldüğünde, ( Daeron çiçek hastalağından, Aerion’ da ejderhaya dönüşeceğini düşünerek çılgın ateş “Wild Fire” içerek ölür ) Maekar’ın üçüncü oğlu Aemon’a tahtı teklif ettiler. Aemon ( bugün ki zamanda üstad Aemon ) bu teklifi red etti ve üstad olmak için “Oldtown” a doğru yola çıkmıştır. Daha sonrasında ise “Duvar”da Gece Nöbetçileri’nin üstadı olacaktır. Bu nedenle, Maeker’in dördüncü oğlu “Egg” olarak da bilinen Aegon tahta geçer ve Kral Aegon V  olur. Dört oğlunun dördüncü oğlu olarak, ardıl sıralamasında başlangıçta çok geride kaldığından, “Aegon the Unlikely” olarak da bilinirdi. Ser Duncan, Aegon V’in Kingsguard’ına katılır ve sonunda Lord Kumandan olarak yükselir. Aegon V’in krallığının ilk günlerinde Bloodraven, ateşkes bayrağı altında bir Blackfyre’yi öldürdüğü için Duvar’a sürülür. Ser Duncan, Master Aemon’un güvenli bir şekilde “Duvar” a ulaşması için ona eşlik eder ve “Onur Şövalyesi” olakarakta anılır.

al. 234

Tytos Lannister’in en büyük oğlu olan, Tywin Lannister doğmuştur. ( Jamie, Cersei ve Tyrion Lannister’in babası )

al. 233-259

Aegon V.’nin yönetimi. Bu, genellikle Yedi Krallık için bir refah dönemi değil, aynı zamanda çatışma dönemidir: Aegon V, halkın yaşamını iyileştirmek için yoksullar üzerindeki vergilerin düşürülmesini ve zenginler üzerindeki vergilerin artırılması için saltanat süresince birçok popülist reform gerçekleştirmeye çalıştı. Bu politika bölgenin büyük lordlarından birçoğunu ona karşı getirdi ve   en kötülerini kendisine karşı isyanlara katılmaya teşvik etti. Aegon V akıllı ve yetenekli bir kraldı, ancak yapmaya teşebbüs ettiği reformlar çok idealistti ve pratik değildi.

al. 236 IV. Blackfyre İsyanı

Dördüncü Blackfyre İsyanı, Golden Company’ın desteğiyle Daemon Blackfyre’nin torunu Daemon III ve yaşlı Bitterstell önderliğinde Stormlands bölgesinde ortaya çıkar. Daemon III, Westeros’da birkaç zafer kazandıktan sonra genel bir ayaklanma başlatmayı umuyordu, ancak büyük lordlar onları yırtık pankartlı yabancı göçmenler olarak gördüler ve bu destek asla gerçekleşmedi. Dunk & Egg dördüncü isyanı da bertaraf etti. Bittersteel ise birkaç yıl sonra eceliyle uzak topraklarda öldü, ancak Daemon’un hayatta kalan torunları Blackfyre davasını canlı tutmak için yemin ediyorlardı.

al. 259 Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı

Ninepenny Kings War

V. Blackfyre İsyanı olarakta bilinen savaş, Kral Aegon V’in döneminde patlak verdi. Paralı askerler, servet arayanlar, Özgür Şehirler’de bir olup Dokuzun Grubu denilen bir grup kurdu. Bunların arasında Blackfyre’ların sonuncusu olan Monstrous Maelys de vardı. İhtilaflı toprakları ele geçirdikten sonra özgür şehir olan “Tyrosh” kurdular ve Yedi Krallığa karşı bir saldırı planı kurdular. Savaşın sonunda, Maelys Blackfyre, genç şövalye Ser Barristan Selmy tarafından öldürüldü. Hem Ser Barristan hem de Ser Brynden “The Blackfish” Tully, savaş sırasında büyük şöhret ve şöhret kazanır ve ünlü kahramanlar olarak eve dönerler.

Şükranla, Kral Aegon V, önümüzdeki kırk yıl boyunca görev yapacağı Kingsguard’a Ser Barristan’ı atar. Bu savaş sonrasında  Kral Muhafaızı Barristan Selmy’nin büyük katkıları ile Blackfyre soyu tamamen ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca Brynden Tully’nün abisi Hoster Tully’de “Fingers” denilen bölgenin lordu, Lord Baelish ile tanışır ve oğlu Petyr Baelish’i vesayeti altına alır.

al. 236-259

Kral Aegon V, kraliyet ailesinin bölgedeki siyasi bağlarını güçlendirmek için çocuklarıyla birkaç Büyük Hane arasında bir dizi evlilik planladı. Bütün çocukları sonunda babalarının bu isteğine karşı geldiler ve sevdikleriyle evlendiler, bu nedenle Aegon’un bütün planları suya düştü.

al. 259

Kral Aegon ve oğlu Prens Duncan, Targaryenlar’in yazlık sarayları olan Summerhall’da, batıda kalan son üç ejderha yumurtasını çatlatmak için  büyük bir ateş yakarlar ve trajedik bir şekilde bu yangında ölürler. Yumurtaların bu yangın sırasında yok olduğu varsayılır. Bu olaydan sonra, Aegon’un oğlu Aerys II Targaryen sonradan “Mad King” olarak anılacak olan kral oldu.

The Mad King ( Çılgın Kral )

al. 259

Kral Aerys egemenliğine büyük sözler vaat ederek başlıyor. Babasının ve ihtiyar mahkemelerinin yaşlı adamlarını bir kenara atıp yerine daha genç ve kuvvetli olanlarını yerleştiriyor.

al. 260

Tywin Lannister

 Ninepenny Kings Savaşı’ndaki son askeri tecrübesiyle cesaretlendirilen genç Tywin Lannister, Lannister’ın Westerlands üzerinde ki üstünlüğünü geri kazanmak için Reyne İsyan’ını çökertti ve hayatta kalan her Reyne’i (erkek, kadın ve çocuk demeden) kılıçtan geçirerek Casterly Rock’a kimsenin tekrar meydan okumaması adına gözdağı verdi. House Reyne’nun ortadan kaldırılması, Tywin’un neredeyse kendi servetini ve gücünü yeniden yarattığı Lannister’in şanına dönüşen ilk büyük adımdır. Tywin’ın acımasızlığından etkilenen Aerys II Targaryen, onu yeni Kralın Eli olarak atadı. Tywin, bu görevi 20 yıl boyunca başarıyla sürdürdü.

al. 262

Tywin Lannister’in eşi, Joanna Lannister ikiz kardeşler olan Cersei ve Jamie Lannister’i dünyaya getirdi.

al. 266

Tywin Lannister’in karısı Joanna üçüncü ve son çocuğu olan cüce Tyrion Lannister’i doğurarak ölür.

al. 270

Mad King

Aerys’in tutumunda tuhaflıklar ortaya çıkmaya başlıyor. ( Targaryen krallarının delirme nedenlerinin, kanlarını saf tutmak için kız kardeşleri ile yaptıkları evliliklerin bir bedeli olduğuda söylenir ). Oğlu Rhaegar’la Tywin’in kızı Cersei’nin evlendirilmesini red etti ve bunun yerine Rhaegar’ı Dorne’den Prenses Elia Martell ile evlendirdi. Bu hareketi ile de Tywin Lannister ve ailesine karşı hakaret etmiş oldu. Aerys, Tywin’in Yedi Krallık’ın gerçek hükümdarı olduğu konusundaki söylentiler ile paranoyak hale geliyor.

Duskendale’nin lordu,  Lord Darklyn, vergilerini ödemeyi reddettiğinde, Aerys kendini ispatlamak için sorunu Tywin’in yardımı olmadan kendi başına çözmeye karar verir. Maalesef durum kontrol dışı kaldı ve Aerys esir düştü. Tywin ve Barristan Selmy kaleyi kuşatarak kralı kurtardılar. Lord Darklyn, ihanetinden dolayı canlı canlı yakıldı. Daha sonraki tarihçiler, Duskendale Olayı’nın Aerys’in aklını kaybetmesinin başlangıcı olduğunu iddia ediyor. Aerys, ( Kingsguard hariç ) kimsenin yanında kılıç taşımamasını istiyordu. Kesilmemiş ve pis saçları beline kadar uzadı, ve kesilmemiş tırnakları birkaç santim uzunluğunda büyüyerek gelişti. Ser Ilyn Payne’nin de,  Tywin’in krallığı Aerys’ten daha iyi yönettiği söylentilerine karıştığını duyan Aerys, Ilyn Payne’nin dilini sıcak kerpetenle koparttırarak cezalandırmıştır.

al. 279

Yalancı bahar yılında Harrenhal’da Lord Whent tarafından büyük bir turnuva düzenlenmektedir. Kral Aerys ve Prens Rhaegar da dahil olmak üzere Yedi Krallığın dört bir yanından çok sayıda lord turnuvaya katılır. Turnuvayı Prince Rhaegar kazanır ancak kendi eşi Elia’dan ziyade Winterfell’in Lyanna Stark’ını Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak adlandırır.Bu sırada sancaksız bir birlik olan Orman Kardeşliği adında bir örgütün bozguna uğratılması sırasında verilen mücadelede kendini kanıtlayan genç Jamie Lanister şövalyeliğe yükseltilir ve  Aerys tarafında Kingsguard’a atanır. Çıkan söylentiler nedeniyle Tywin Lannister’a karşı düşmanlığı büyüyen King Aerys, bu atama ile Jamie Lannister’ın ailesi olan ilişkilerini kesip, mirasdan mahrum bırakmıştı. Bu olay Tywin’in mirasçılığını sevmediği çirkin ve cüce oğlu Tyrion Lannister lehine çevirdiği için öfkelenerek Kral’ın eli ünvanını bırakır ve kızı Cersei Lannister ile birlikte Casterly Rock’a geri döner.

al. 280

Lyanns Stark ve Prens Rheagar

Prens Rhaegar’ın, Lyanna’yı kendi iradesi dahilinde ( yapılan turnuva da Rhaegar’a aşık olmuştur )  kaçırmasıyla olaylar patlak vermeye başlar ve Targaryen hanedanlığının sonunu getirecek olan olaylar silsilesi gelişir. Bu esnada Lyanna Stark, Robert Baretheon’un nişanlısıdır.

Aerys, Brandon, Rickard

Lyanna’nın büyük kardeşi Brandon Stark  King’s Landing’e giderek King Aerys’ den  ( Mad King ) adalet istemektedir. Kral Aerys ise Brandon Stark’ı vatana ihanetten dolayı tutuklatır. Bu durum karşısında oğlunun yardımına gelen Rickard Stark’ta tutuklandı. Rickard Stark, dövüşerek yargılanmayı talep etmişti ancak Mad King şampiyon olarak kendine “Çılgın Ateşi” seçmişti. King Aerys, Brandon’u boynundan bir zincirle bağladı ve gözlerinin önünde babası Rickard Stark’ı çılgın ateş ile canlı canlı yakmaya başladı, babasını kurtarmak için önüne koyulan kılıca hamle yaparak her ileri adım atışında zincirin boynunu daha fazla sıkması ile Brandon Stark’ta boğularak öldü. Çılgın Kral, Kral Muhafızlarının gözleri önünd iki Stark lordununda vahşice katledilişini kahkahalar atarak izledi. Çılgın ateşe karşı bir saplantı içerisinde olan King Aerys, kuruntular ve paranoyalar içerisinde tam bir vahşete batmıştı ve yavaş yavaş kendi sonunu hazırlıyordu.

 Robert’ın İsyanı ( Robert’s Rebellion )

al. 280-281

Mad King Aerys bu olaylardan sonra işin iyice kontrolden çıktığını düşünerek ve kendine yeni bir tehdit oluşturacak olan iki ismin daha kellesini istedi ; Kral Rickard ve Brandon Stark’ı ölümünden sonra Winterfell’in yeni Lordu olan Eddard Stark,ve Lyanna’nın nişanlısı olan Robert Baretheon. İki isim’de Vadi’nin Lordu John Arryn tarafından öz oğulları gibi seviliyordu. John Arryn, Roberth ve Nedd ile güçlerini birleştirdi.

Daha önce’den Brandon Stark ile nişanlı olan Catelyn Tully’nin Ned Stark ile, Lysa Tully’nin de John Arryn ile evlenmesi ile birlikte ittifaka Rıverrun’lı Tully hanesi de katılmış oldu. 4 orduda sancaklarını birleştirerek isyanı başlattılar. Kral’ın tarafında ise Targaryen’lara bir minnet borcu olan Tyrell hanesi, Martell ve Tarly haneleri vardır. Lannister’lar tüm bu yaşananları bir süre boyunca görmezden gelmiştir ta ki savaşın sonuna doğru…

Ashford

Ashford Savaşı

Stark, Tully ve Arryn orduları “Trident” olarak bilinen Üç Dişli Mızrak Nehri’nin kuzeyinde toplanmaya başlar, ancak Robert’in güçleri güneyde kesilir. Bir günde 3 savaş kazanan Robert, Ashford’ta, Mace Tyrell komutasında ki Tyrell güçlerine karşı kaybeder ve kuzeye doğru geri çekilir. Aerys’in kuvvetleri Robert’in peşine düşerler, Stone Sept. denen bölgede Robert’ı aramaya başlarlar.

Çanlar Savaşı

Robert İsyanı

Çanlar savaşı “Bells of War” olarak bilinen savaşta, Robert karşı atağa geçer ve Kral kuvvetlerini bozguna uğratır.Bu başarısızlıktan sonra King Aerys, kralın eli olan Lord Connigton’u özgür şehirlere sürdürür ve Kızıl Kale’de dahil olmak üzere Kings Landing’in her yerini Çılgın Ateş yerleştirilmesini emreder. 

Bu sırada Lord Mace Tyrell, Robert’ın geri dönmesini engellemek için ordusu ile birlikte Robert’in kalesini kuşatmaya giderler. Robert kardeşi Stannis Baretheon‘u FırtınaBurnunu sonuna kadar savunması için görevlendirir.

Üç Dişli Mızrak Savaşı

Üç Dişli Mızrak Savaşı

Robert ve müttefiklerinin kesin bir zafer kazandığı Üç Dişli Mızrak Savaşı’nda, Robert, Prens Rhaegar ile karşı karşıya gelmiştir. Robert, kullandığı savaş çekiciyle Rhaegar’ın göğsüne o kadar güçlü vurmuştur ki, göğsünde ki yakutlar bile parçalanmıştır. Rhaegar bu karşılaşma sonrasında öldü, Targaryen kuvvetlerinin dağıtıldığı savaş sonunda sessiz kalan Frey’ler de isyancılardan yana taraf olduklarını bildirmişlerdir. Ağır yaralanan Robert, ordunun yönetimini Ned Stark’a vermiştir.

İsyancılarının zaferinin yakın olduğunu anlayan Kral Aerys,  genç oğlu Viserys ile birlikte hamile karısı Kraliçe Rhaella’yı atalarının Targaryen kalesi olan, Dragonstone adasına gönderir.

Kral’ın Şehrinin Yağmalanması

Kingslayer Jamie Lannister

Üç Dişli Mızrak Savaş’ına kadar sessiz kalan Tywin Lannister, ordusuyla birlikte Kral’ın Şehrinin kapılarına kadar gelip, Aerys’e bağlı olduğunu ve içeri alınmasını istemiştir. Mad King, Lord Varys’in yerine grandmaster Pycelle’yı dinleyerek şehrin kapılarını açmıştır. Aslan asıl amacına ulaşmıştır, şehri yağmalamaya ve katletmeye başlamıştır. Herşeyi kaybettiğini anlayan Aerys ise daha önce yerleştirdiği “Çılgın Ateş” ile tüm şehri küle çevirmek için en son kral eli olan Rossart’a emir verir. Bu sırada görevi her ne pahasına olursa olsun Kralı korumak olan yeminli Kral Muhafızı Jamie Lannister, Rossart ve Kral Aerys’i öldürür. Jamie Lannister bu olaydan sonra Kral Katili “Kingslayer” , onursuz adam ” A man without honor “ olarak anılacaktır.

Katliam

Tywin Lannister, Targaryenlardan sonsuz dek kurtulmak için Sör Gregor Clegane’i  kalan kraliyet ailesinin icabına bakması için yolladı.“Mouantin” olarak bilinen Gregor Clegane, annesinin gözleri önünde tahtın veliaht prensi Aegon’ı ve yatağın altına saklanan prenses Rhaenys’ı öldürdü ve sonra Prenses Elia’a tecavüz ederek O’nuda öldürdü. Kısa bir süre sonra Eddard Stark, Kral’ın Şehrine ulaşır ve Jamie Lannister’i , Aerys’in cesedinin başında “Iron Throne’da” otururken bulur. Elia, Aegon ve Rhaenys’a yapılanları da gördükten sonra bu acımasız davranışları nedeniyle Lannister’ların cezalandırılmasını ister. Eddard Stark ve yapılanları görmezden gelen Robert Baratheon arasındaki bir tartışma çıkar.

Fırtına Burnu Kuşatması

Bu sırada FırtınaBurnu kuşatması devam ediyordu ve Stannis Baretheon ve ordusu açlıktan birbirlerini yemek üzereyken, Tyrell donanmasını bir şekilde gecen kaçakcı ve Dar Deniz’in korsanı Davos Seaworth, getirdiği soğanlar ve kurutulmuş etler ile Stannis ve ordusuna yardım eder. Lord Eddard Stark’ın ordusuyla birlikte gelmesiyle , Tyrell’lar kuşatmayı kaldırmış ve savaşmadan kansız bir şekilde ateşkes imzalamışlardır. Kuşatma kaldırıldıktan sonra, Robert, kardeşi Stannis’i son Targaryen kalesi olan Dragonstone’ı alması ve kalan Targaryenları da öldürmesi için görevlendirir. Stannis ise bu hizmetlerinin karşılığında Davos’u “Onion Knight” olarak bilinen Soğan Şövalyesi olarak ilan eder ve O’na değerli bir arazi de verir fakat Davos’u bir kaçakcı ve deniz korsanı olarak işlediği suçlardan dolayı sol elinin dört parmağını keserek cezalandırır. Davos ise bu cezayı kendisi için adaletli bulur ve nerden geldiğini unutmamak için bu parmaklarını boynuna astığı bir kese içerisinde taşır.

Dragonstone Saldırısı

Daenerys Targaryen

Kraliçe Rhaella, King’s Landing’in düşüşünde babasının ölümünden birkaç ay sonra kızı Daenerys’i doğurarak ölür. Doğduğu sırada demir atmış olan Targaryen filosunu yok eden büyük bir fırtına kopan kıza “Daenerys Stormborn” adı verilir. Stannis Baratheon’un adaya saldırı düzenlediğini öğrenen ve Kral’a sadık kalan birlikler, Sör Williem ile birlikte Prens Viserys ve Daenerys’in özgür şehir Braavos’a kaçarak sürgün ve göçebe bir hayat yaşamalarını sağlar.

Bu olay karşısında çok sinirlenen ve Stannis’i sorumlu tutan Robert, Fırtına Burnu kalesini Stannis’den alarak küçük kardeşi Renly’e verir. Stannis artık Dragonstone’da dır.

Joy Kulesi

Joy Tower

Kral Muhafızlarından efsane savaşçı, Sör Arthur Dayne, Sör Oswell Whent ve Lord Kumandan Sör Gerold Hightower, Lyanna Stark’ın tutsak olarak tutulduğu “Neşe Kulesi” ni korudukları için daha önceki savaşlarda bulunamadılar. Fırtına Burnu kuşatması kaldırıldığında Lord Eddard Stark, ve 6 arkadaşı ( Howland Reed, Willam Dustin, Ethan Glover, Martyn Cassel,Theo Wull ve Mark Ryswell ) oraya gittiler. Kral muhafızlarıyla yapılan dövüşte, galip gelen taraf kılıç ustası ve Şafak Kılıcı olarak da bilinen Sör Arthur Dayne olmak üzereyken, geriye kalan iki isimden biri olan Howland Reed tarafından sırtından bıçaklandı ve bire bir dövüşü kaybetmek üzere olan Eddard Stark tarafından öldürüldü. Kule’nin tepesine çıktığında ölmek üzere olan kardeşi Lyanna Stark’ı gören Eddard Stark’a kız kardeşi tarafından bir sır verildi ve bunu saklaması için söz alarak öldü. Bu sır Lyanna Stark’ın doğumu sırasında öldüğü ve babası Prens Rhaegar olan oğlu ………’dan başkası değildi.

Bu olay Robert ile Eddard’ın tekrar barışmasını sağlar ve “Nedd” Kuzey’in Muhafızı olarak Winterfell’e geri döner.

Robert Baratheon, geçmişe dayanan House Targaryen ile olan kan bağını ileri sürerek taht üzerinde hak iddaa eder ve Yedi Krallığın yeni Kralı olarak ilan edilir. Lyanna öldüğü için, King Robert , Tywin’in kızı Cersei Lannister ile Targaryenler’i yıkan ittifakı korumak üzere evlenir. Johny Arryn, Kral’ın eli olarak atanır ve Dorne ile anlaşmalı olarak ateşkes ilan edilir. Tyrell hanesini de affeden Robert, Menzil’in onlarda kalmasına izin verir.

al. 281

Balon Greyjoy’un oğlu Theon Greyjoy’un doğumu.

Kral Robert Dönemi

al. 282

Kraliçe Cersei Lannister, Prens Joffrey Baratheon’u doğurdu. Bu çocuk aslında Robert’ın oğlu değildir, Cersei’nin ikiz kardeşi ve daha sonraki iki çoçuğunda babası olacak olan Jaime ile olan ensest ilişkilerinin ürünü olan bir piç.

al. 283

Myrcella Baretheon’un doğumu

al. 284

Tommen Baretheon’un doğumu

al. 284

Sansa Stark’ın doğumu

al. 285

Arya Stark’ın doğumu

al. 286

Bran Stark’ın doğumu

al. 289

Balon Greyjoy İsyanı

Greyjoy İsyanı

Demir Adalar asla ihanette eksik kalmazdı ve Lord Balon Greyjoy, Westeros’un büyük hanelerinin de desteğini almadan eski Demir Adalar’ın hayalini kurarak isyan başlattı. Demir Adalar’ın bağımsızlığını ilan eden Balon Greyjoy, donanmasını Lannisport’a gönderdi ve Tywin Lannister’in demir atmış olan donanmasını yakarak bozguna uğrattı.

Balon Greyjoy

Robert kardeşi Stannis’e bir kez daha görev verdi. Krallığın donanmasını emrine alan Stannis, askeri dehasını ve stratejisini kullanarak donanmalarıyla övünen Demirdoğumluları denizde bozguna uğrattı. Deniz’de kazanılan zafer sonrasında King Robert, Westeros’un tüm gücünü toplayarak kesin zaferinden emin olduğu Demir Adalar’a geldi.

Ser Barristan Selmy, Stannis Baretheon önderliğindeki ordular adaları ele geçirirken Eddard Stark ve Robert Baretheon önderleğindeki orduda Pyke’da Balon Greyjoy’a diz çöktürmüştü. Akılsızca başlattığı isyanın sonucunda iki oğlunu da savaşta kaybeden Lord Balon, son oğlu olan Theon Greyjoy’u, Stark’lara rehin vermesi karşılığında affedilir. Eğer yeniden bir isyan başlatırsa son oğlunuda kaybedecektir.Bu olaylar sonrasında bazıları tarafından gaspçı olarak görülen King Robert’ın otoritesi ve meşruiyeti artar.

İlkbahar’dan sonra başlayan ve sonra ki 10 yıl boyunca devam edecek olan bir yaz başlıyor. Bu şu ana kadar hafızalarda olan en uzun yaz olarak tarihe geçiyor.

Aynı zamanda Kral’ın eli olan John Arryn ve Lysa ‘nin tek oğlu olan Robin Arryn doğuyor. Annesinin deyimiyle Tatlı Robin.

al. 292

Eddard Stark’ın en küçük oğlu olan Rickon’un doğumu.

al. 297

Pentros’un hakimlerinden, İllyro Mopatis, Viserys’i ve kız kardeşi Daenerys Targeryan’ı tahtlarını geri almalarına yardım etmek için şehire davet ediyor.

TV Serisinin Başlangıcı

al. 298

Game of Thrones TV serisi işte tam burada, Robert’ın isyanından yaklaşık 17 yıl sonrasında yaşanmaya başlanan olaylar ile başlıyor.

Evet dizinin başlangıcına kadar olan tüm olayları en ince ayrıntısına kadar ele aldığımız ve uzun soluklu olarak okuyabileceğiniz yazımızın burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Game of  Thrones’da bahsi geçen önemli haneleri de detaylı bir şekilde ele aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.