Apple Store Ülke Değiştirme

Dünyada en fazla satan telefon markalarından birisi de iPhone’dur. Sahip olduğu özellikleri, tasarımı ve hızıyla birçok kişi bu akıllı telefonu tercih etmektedir. Bu telefonun uygulama ve oyun indirme mağazası ise bilindiği üzere App Store’dur. iPhone, Mac veya iPad kullanıyorsanız ihtiyacınız olan bir uygulamayı bu mağazadan indiriyorsunuz. Android kullanıcılarına sunulan hemen hemen tüm uygulamalar bu platformda da yer almakta, hatta yeni çıkan bazı uygulamalar ilk olarak App Store’da kullanıcılara sunulmaktadır. Android mağazadan yani Google Play’den farklı olarak App Store’da her uygulamayı herkes indiremeyebiliyor. Yani Amerika’da sunulan bir uygulama Macaristan’daki bir iPhone kullanıcısına sunulmayabiliyor. Bu can sıkıcı durum uygulama yayıncılarının tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Uygulamayı yayınlayan firma App Store’da o uygulamanın hangi ülkedeki kullanıcılar tarafından indirilebileceğini belirleyebilmektedir. Bu durum da o uygulamayı indirmek ve kullanmak isteyen kişiler tarafından hoş karşılanmamaktadır. Ancak bu kısıtlamanın kaldırılması için alternatif bir çözümü bulunuyor. Böylece kullanıcılar kendi bölgelerinde Apple Store ülke değiştirme yaparak indirilmeye kapalı olan uygulama ve oyunları rahatlıkla indirebiliyor.

Apple Hesabı Bölge Değiştirme

App Store Ülke Ayarı değişikliği yapılmadan her uygulama her ülkede indirilemeyebilir. Bir ülkede indirilebilen uygulama veya oyun başka ülkelerde indirilememektedir. Buna en bilinen örnek ise Pokemon GO oyunudur. Başta ilk çıktığı zamanlarda sadece Avustralya ve Amerika’da indirilebilen oyun diğer ülkelerdeki IPhone, Mac ve IPad kullanıcıları tarafından indirilemiyordu. Diğer ülkelerde yaşayan kullanıcılar bu kısıtlamayı ortadan kaldırmak için ABD mağazası yani hesabı oluşturmak zorunda kaldılar. Bu durum App Store’dan alışveriş yapmanıza da sorun teşkil edebilir zira birden fazla hesabınızın olması sizin için sorun teşkil edebilir. Eğer uygulama kısıtlamasını kaldırmak istiyorsanız telefonunuzdan veya App Store kullandığınız cihazınızdan ülke / bölge değişikliği yapmanız gerekmektedir.

Apple Store Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?

Öncelikle cihazınızdan App Store değiştirme için bu uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor.

iPhone Settings

Daha sonra bu uygulamada bulunan öne çıkan sekmesine gidin. Bölge veya ülke değiştirmek için oturum açmış olmanız gerekiyor bu nedenle eğer oturumunuz kapalı ise açık konuma getirmeli ve mevcut Apple hesabınıza giriş yapmalısınız. Oturumunuzu açtıktan sonra Apple Kimliğini Göster butonuna tıklayın. Kimliğin yüklenmesi biraz zaman alabilmektedir.

Açılan sayfada Ülke / Bölge seçeneği karşınıza gelecektir. Burada ülke / bölge butonuna tıklayın ve yine açılan sayfada Ülke veya Bölge Değiştir seçeneğine giriş yapın.

App Store Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır

Açılan sayfada kullanılabilir olan tüm bölgelerin listesi karşınıza çıkacaktır. Geçiş yapmak istediğiniz ülkeyi seçerek devam edin.

App Store Ülke Değiştirme

Açılan sayfada kredi kartı bilgilerinizi – fatura bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurun.

App Store Ülke Değiştirme Kredi Kartı

Son olarak bu bilgileri girip onayladıktan sonra istediğiniz ülkenin App Store mağazasına erişim sağlayabilir ve bu ülke veya bölgeye özel olarak sunulan uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz.

Android için Google Play Ülke Değiştirme işleminide yazımızı okuyarak yapabilirsiniz.