Et İşareti Nasıl Yapılır ?

et işareti nasıl yapılır

Hayatımız içinde sürekli kullandığımız ama gözümüzden kaçan ya da ihtiyacımız olmadığını düşündüğümüz bilgilerden birisi de et işareti nasıl yapılır ? Et İşareti yapmak zor değil. Bu makalemizde bu sorunun cevabını veriyoruz.

Çoğu kez kullandığımız ama gözümüzden kaçan et ya da @ işareti diye adlandırılan tuş kullanımı bazen kişileri zorlayabilmektedir. Klavye üzerinde kısa yolları bulunan et işaretinin yapım şekli şöyledir. Et işareti yapmak için birden fazla kısa yol ve yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere hep birlikte bakalım.

Alt Gr + Q (Alt Gr ile q harfine aynı anda basın)

Alt + 64 (Alt tuşuna basın ve elinizi kaldırmadan 6 ile 4 tuşlarına sırası ile basın ve elinizi Alt tuşundan çekin)

Ctrl + Alt + Q (Ctrl ile Alt tuşlarını birlikte basın daha sonra Q harfine basın.)

Türkçe F Klavye için @ işaretini yaparken aşağıdaki yollardan birini kullanabilirsiniz:

Alt Gr + F (Alt Gr tuşuna basın elinizi çekmeden f harfine basın)

Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutun 6 ile 4 tuşlarına sırası ile basın daha sonra elinizi Alt tuşundan çekin)

Ctrl + Alt + F (Ctrl ve Alt tuşlarına birlikte basarak daha sonra f harfine basın.)

İngilize Klavye için  @ Et İşaretini yapmak için aşağıdaki kısa yolu kullanabilirsiniz:

Shift + 2 (Shift tuşunu basılı tutarken daha sonra 2 tuşuna basın.)

Mac için ise aşağıda gördüğünüz gibi Alt + Q tuşlarına aynı anda basınız. Mac’inizi daha pratik kullanmak için ise daha fazla kısayol tuşunu keşfetmeniz için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

et işareti macbook

Yine başka bir yöntem ise Klavyede üzerinde bulunan Alt tuşuna basılı tutarak klavyenin sol üst kısmında bulunan Q harfine bir kere basarak da et tuşunu yapabilirsiniz. Elinizi aynı anda iki tuştan çektiğiniz anda @ işaretini yapmış olacaksınız. Bu işareti yapmanın püf noktası aynı anda iki tuşa basmanız.

Bu anlatım yoluyla ile deneyip yapamadıysanız bir yerden et işareti bulup kopyala yapıştır yapabilirsiniz. En basit bu yöntem olabilir ama et işareti yapamamanızın başka sebepleri de bulunabilir.

Et İşareti Neden Çalışmaz ?

Et işareti neden çalışmaz? Bu sorunun cevabı olarak birden fazla sebep bulabilirsiniz. Klavye üzerinde  @ Et işareti çıkmıyorsa ve klavyeniz bozuk değilse bunun iki farklı nedeni olabilir. İlk problem büyük olasılıkla klavyenizin ayarlarınızın değişmiş olmasıdır. Bilgisayar masa üstünde sağ tarafta saatin yanında bilgisayar dil seçeneği yer almaktadır. Türkçe klavye seçeneği ise AltGr+Q tuşlarına birlikte basıldığında @ et işareti yapılır.

 Et Harfi İşareti Nerelerde Kullanılır ?

Et harfini Mail adreslerimizi yazarken kullanırız. (hotmail, gmail vs.) Bunun yanı sıra sembol olarak da at işareti kullanmak için yukarıda bulanan kısa yol ve yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bu yol ve yöntemleri kullanarak  “@ et işareti nasıl yapılıyor” sorusuna cevap vermiş olduk. Anlattığımız kısa yol ve yöntemleri kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde et işareti yapabilirsiniz.