iOS’da Az Bilinen, İşe Yarayan Gizli Özellikler

Telefonu Sallayarak Geri Alma

Uzun bir mesaj yazdınız ardından da yanlışlıkla hepsi silindi mi? Yoksa sizi kızdıran sevgilinize bi dünya laf edip değmez deyip silmek zorunda mı kaldınız? Bunlar için uzunca uğraşmanıza gerek yok. İphone’unuzu hafifçe sallayın ve “Geri Al” düğmesine basın. İşe yaradığını göreceksiniz. Aynı yöntemi yaptığınız işlemi yinelemek için de kullanabilirsiniz.Bunun için salladığınızda ” Yinele” düğmesine basmanız yeterli.

geri al

 Ekran Parlaklığını Olabildiğince Düşürün

Telefon ekranlarının gün ışığında yeterli derecede görülebilir olması önemli bir konu. Ancak aynı şekilde gece yatarken son kez sosyal medyayı kontrol edenler ya da geç saatlere kadar mesajlaşan insanlar için de ekran parlaklığının olabildiğince düşük olması istenen birşey. Aksi takdirde gözlerimiz yoruluyor. Bu dertten muzdarip iPhone kullanıcılarının çözümü ise şu: Telefonunuzda Ayarlar>Genel> Erişilebilirlik kısmına gidin ve “Yakınlaştırma/Büyütme”yı aktif edin. Bu sırada yakınlaştırma penceresi çıkacaktır. Ardından üç parmağınızla üçlü tap(üç parmakla aynı anda üç kere basma) hareketini yapın. Karşınıza gelen menüde “filtre seç”  diyerek “Az Işık” seçin. Sonra alttaki büyütme oranını en aza indirin. Son olarak da “Tam Ekran Büyütme”yi seçin. Bu ayarları yaptıktan sonra “Erişilebilirlik” menüsüne tekrar dönün. En altta bulunan Erişilebilirlik Kestirmesini  “Büyütme” olarak belirleyin. Artık istediğiniz zaman Ana Ekran/Home tuşuna üç kez ard arda basıp ekran parlaklığını düşürebileceksiniz.

erişilebilirlik

 Su Terazisi

İnşaat ustası ya da marangoz değilseniz pek işinize yaramayabilir. Yine de kullanmak isteyenler için Su terazisi iPhone cihazınızın “Pusula” uygulaması içindedir. Pusula uygulaması açıkken ekranı yana kaydırarak açabilirsiniz. Ne işe yarar diye soruyorsanız; bir yüzeyin yere paralel yani düz olduğunu bununla kontrol edebilirsiniz. Ekran yemyeşil olduğunda zeminin düz olduğu anlamına geliyor.  Ayrıca bunun benzeri üçüncü parti uygulamalar AppStore’da da bulunmakta.

su terazisi

Ses Tuşlarıyla Fotoğraf Çekin

Eski telefonların kameralarında bu tuşlar yakınlaştırma görevi görüyordu. iPhone’da ise bu tuşlar fotoğraf çekmeye yarıyor.Aynı işlevi kulaklığınızdaki ses tuşlarıyla da yapabilirsiniz. Yakınlaştırma için ise aynı fotoğrata olduğu gibi kamerada da iki parmağınızla oluyor.

ses tuşlarıyla fotoğraf

Tek Dokunuşla Sayfada En Üste Ulaşın

Bu özellik webde gezinirken özellikle uzun sitelerde ya da sosyal medyada haberleri yenilerken işinize yarayacaktır. Sayfada gezinirken ne kadar aşağı indiğiniz önemli değil. Saatin sağ ve sol tarafındaki alanlara dokunarak sayfanın en üstüne çıkabilirsiniz.

sayfanın üstüne gitme

Burnunuzla Telefonun Kilidi Açın

Evet yanlış duymadınız. Apple touch ıd teknolojisini ilk tanıttığında insanlar fazla merakından olsa gerek bu teknolojinin sadece parmak izi okumayla yetinmediğini keşfettiler. Tabi parmak izi yerine kullanacağınız öge sizin hayal gücünüze bağlı olarak değişir.Artık elleriniz yağlıyken burnunuzla telefon kilidini açabileceksiniz.

burunla telefon kilidi açma

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı