Jailbreak Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

jailbreak kaldırma

Merhaba arkadaşlar. Önceki yazılarımızda Jailbreak nedir ve nasıl yapılır sizlere anlatmıştık. Eğer okumayan varsa paylaştığımız linkten yazımızı okuyup, JB hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Merak edip cihazını Jailbreak yapıp hevesini alanlar, JB’nin faydasız olduğunu düşünenler  ya da son sürüm iOS’a geçmek isteyenler veyahutta cihazını sıfırlamak isteyenler olabilir. İşte bu yazımızda size Jailbreak kurulu cihazımızı nasıl sıfırlayacağımızı ve Jailbreak kaldırma nasıl yapıldığını anlatacağım.

Jailbreak Kaldırmanın Yolları Nelerdir?

Öncelikler normal iOS cihazlarda olduğu gibi JB’li cihazlarda da “Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm İçerik ve Ayarları Sil”  yolunu kullanıp cihazınızı sıfırlamaya kalkarsanız cihaz yeniden başladığında Apple logosunda kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden Jailbreak kaldırmanın iki yolunu sırasıyla anlatalım.

iTunes ile Yazılım Yükleyerek Jailbreak Kaldırma:

Evet arkadaşlar ilk yol JB’li olan cihazınızı iTunes ile sıfırlamak daha doğrusu Apple’ın yayınladığı son sürüme yükseltmektir.( Telefon üzerinden güncelleme yapmayın)

Eğer imzası kapanmamış iOS sürümünün .ipsw dosyası mevcutsa o yazılımı da yükleyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken cihazınızı bilgisayara bağlayıp iTunes programını açmak, ardından cihazınızın bilgilerinin yer aldığı ekranda “Güncelle” seçeneğine tıklayıp güncelle demek. Böylece Apple sunucuları üzerinden en son iOS yazılımı telefonunuza yüklenecektir.

itunes cihaz sıfırlama

Eğer cihazınız son sürüm ve JB’li ise “Geri Yükle”  seçeneğini kullanmalısınız. Ek olarak bilgisayarınızda hazırda bu sürümün .ipsw dosyası varsa “shift + Güncelle” yaparak .ipsw dosyasını seçip kurulum da yapabilirsiniz. Bu işlemlerden birini yaptığınızda cihazınız fabrika ayarlarına dönecek ve Jailbreak silinmiş olacaktır. En güzel tarafı da cihazınızın bu işlemle tekrar garanti kapsamına girmiş olması oluyor ki, eğer cihazınız bu haldeyken arızalanırsa, geri yükle yaparak sıfırladıktan sonra servise götürdüğünüzde herhangi bir problem ile karşılaşmayacaksınız.

Ancak JB yapılmış bir cihazı silmeyi unutup, servise götürürseniz, cihaz işlem görmüş gibi algılanıp, garanti dışı bırakılma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Sürüm yükseltmeden Jailbreak Kaldırmak mümkün mü ?

Evet mümkün arkadaşlar!

Cydia Impactor uygulamasını  kullanarak sürüm yükseltmeden  telefonunuzdan Jailbreak’i kaldırabilirsiniz. Tabi uygulama bunu yaparken cihazınızdaki tüm verileri siliyor yani bir nevi fabrika ayarlarına döndürüyor bunu belirtelim.

jailbreak kaldırma

 

Cydia impactor kullanımı

Bunun için yapmanız gereken Cydia içinde Cydia Impactor’u aratıp telefonunuza yüklemek ve çalıştırıp “delete all data, unjailbreak device” seçeneğine tıklamak. Yalnız bu işlemi yaparken ekrandaki uyarılara dikkat etmelisiniz.

Bu işlemleri sorunsuz bir şekilde yaptığınız takdirde, iPhone’nunuzdan Jailbreak’i kaldırmış olacaksınız.

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı