Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır? Zararı var mıdır?

iOS 9 Jailbreak nedir?

Jailbreak Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda jailbreak  (JB) nedir, jailbreak nasıl yapılır, ne gibi özellikler sunar  ve artı eksi yönleri nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz. Öncelikle jailbreak  işlemi birçok müdahaleye kapalı olan iOS işletim sisteminin bu yönünü kırmak, sistem üzerinde çeşitli müdahalelerle Apple cihazınıza birçok yazılımsal özellik kazandıran bir araçtır. Jailbreak  işlemini Apple her ne kadar onaylamasa da ( Çünkü jailbreak  işletim sisteminde yer alan açıklar sayesinde oluşur)  iOS işletim sistemine gelen birçok farklı özellikte jailbreakin  etkisi vardır.  Apple bu konuda iddialı olacak ki şuan için en güncel sürüm olan iOS 9.1 için jailbreak  mevcut değil. Eğer jailbreak  işlemi yapacaksanız iOS cihazınız 9.0.2 ya da daha önceki bir sürümde bulunmalıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki jailbreak  işlemi cihazınızı garanti dışı bırakmaz. iTunes üzerinden yaptığınız restore(sıfırdan yazılım yükleme) işlemi sonrası cihazınız eski halini alır ve ileride çıkabilecek sorunlara karşı cihazınız korumasız kalmamış olur.

iOS 9 İçin Jailbreak Nasıl Yapılır?

Bu kısa jailbreak açıklamasından sonra bu işlemin nasıl yapıldığına ve JB  ile cihazımıza neler kazandırabiliriz buna bakalım. Öncelikle jailbreak  aracı yayınlayan 3 farklı site (topluluk) mevcut. Bunlar PanGu, TaiG ve  evasi0n. Yalnız şu an iOS 9 için jailbreak yayınlayan tek site PanGu. Öncelikle buradan işletim sistemimize göre JB aracını dirdiriyoruz ve programı başlatıyoruz. Cihazımızı bilgisayara bağlamadan önce;

1)Uçak moduna alıyoruz

2)Touch  ıd ve parolayı kapatıyoruz

3)Son olarak da iPhone/iPad’imi Bul’u kapatıyoruz.

Şimdi başlayabiliriz. Programdaki Yönergeleri takip ederek jb işlemini bitiriyoruz.Olası hataların çözümü PanGu nun sitesinde yer almaktadır.

ÖNEMLİ NOT: JB yapmadan önce cihazınızın iTunes ile yedeğinizi almanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

 

jailbreak nasıl yapılır

jailbreak nasıl yapılır

jb yapılışı

jailbreak yapılışı

jailbreak yapılışı

jailbreak indir

Tweak – Repo Nedir? Ne İşe Yarar?

JB işlemini tamamladıktan sonra cihazımızın menüsünde Cydia ikonu gözükecektir. Bütün işlemlerimizi buradan yapacağız. Şimdi isterseniz JB dünyasına has kavramlar olan Repo ve Tweak kavramlarını açıklayalım. Tweak cihazınıza çeşitli özellikler katan ücretli/ücretsiz küçük uygulamacıklar diyebiliriz. Repo ise bu tweaklerin yer aldığı kaynaklar/depolardır ki tweak yazan geliştiriciler tweaklerini bu repolarda yayınlar. Yazının en altında tavsiye edilen repolar ve olmazsa olmaz denecek tweakleri liste halinde açıklamalarıyla görebilirsiniz.

cydia nedir nasıl kullanılır

Cydia uygulamamız bu şekilde. Kaynaklar sekmesinden repo ekleyip silebilirsiniz. Değişiklikler kısmı ise cydia,tweak ve repolara gelen güncellemeleri göstermektedir.Kurulu olanlar sekmesi adından da anlaşılacağı üzere yüklü olan tweakleri gösterir ve kaldırmanıza/yeniden yüklemenize yarar. Arama sekmesinden ise tweak arayıp cihazınıza yükleyebilirsiniz. Son olarak tavsiye edilen repo ve tweak listesini paylaşıyoruz.

Jailbreak yapmanın artı ve eksileri nelerdir?

JB ile cihazınızı görsel olarak farklı temalar kurabilir, denetim ve bildirim merkezini özelleştirebilir, diğer cihazlarla dosya paylaşabilir, fiziksel tuşlara farklı işlevler atayabilirsiniz. Bunlar sadece birkaç örnek yani liste uzar gider. Jailbreak’in zararlarına gelecek olursak da, bu artı yönlerinin yanında uyumsuz tweak yüklenmesi elmada kalma ya da safe mode hatası alımına, aşırı pil tüketimine neden olabilir. Jb iOSdaki açıktan yararlanılarak yapıldığı için kötü niyetli insanlara bilgi kaptırma olasılığınız düşük de olsa vardır. (hemen belirtelim böyle birşey şu ana kadar yaşanmadı diyebiliriz)Birçok Apple kullanıcısının jailbreakden vazgeçmediğini her çıkan iOS sürümü için dört gözle jailbreak beklediğini söylemek yanlış olmaz.

Repolar:

Kalora – http://repo.iosdelisi.com
Xarold – http://repo.xarold.com
BigBoss – http://apt.thebigboss.org/repofiles/cydia
Intelliborn – http://intelliborn.com/cydia
Insanelyi – http://repo.insanelyi.com
Rpetri.ch – http://rpetri.ch/repo/
HackYouriPhone – http://repo.hackyouriphone.org
SinfuliPhoneRepo – http://www.sinfuliphonerepo.com
Xsellize – http://cydia.xsellize.com
iHacks – http://ihacksrepo.com
iHackstore – http://ihackstore.com/repo

Tweakler:

Activator: Home tuşunun kullanımını en aza indirmenize yarayacak tweak. Status Bardaki yapacağınız hareketlere atadığınız komutlar sayesinde, gerek Home Tuşuna gerek Çalışan Uygulamalar ekranı gibi özelliklere tek hareketle ulaşabileceksiniz.

Springtomize: Bir iCihazınız da olmazsa olmaz tweaklerden birtanesi (Menü,Ikon,StatusBar,Kilit Ekranı,Dock,Animasyon Hızı, Animasyon geçişi, Gizleme, vb. kendinize göre ayarlayabileceğiniz bir tweak..

Virtual Home: Bu tweak sayesinde TouchID’inize yeni atamalar yapabilirsiniz..

Zeppelin:  Operatör adını değiştirmeye ve çeşitli simgeler koymaya yarar..

FlipControlCenter: Kontrol Merkezini özelleştirebilmenizi; 3G, Edge, Konum vb tuşlar ekleyebilmenizi sağlar.

BioProtect: Parmak iziyle dosyalara uygulamalara herşeye şifre koymayı sağlayan tweak.

AppCake: Appstoredeki paralı uygulamaları ücretsiz indirmeye yarayan tweak.

Anemone:  Tema koyma işlevi gören tweak.

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı