Router / Modem üzerindeki USB Portu Ne İşe Yarar?

Admin PaneliGünümüzde ağ teknolojilerindeki gelişmeler bize yüksek işlem kapasitesine sahip ağ cihazlarının daha uygun fiyata daha gelişmiş özelliklerle sunulmasına olanak tanıdı.Bununla birlikte gelen en yenilikçi gelişmelerden biri ağ cihazlarının üzerinde bulunan USB portları. Çoğu kullanıcı bu portun teknik servis veya yazılım güncellemesine özel olduğunu düşünmekte ve kullanmamaktadır. Ancak bu USB slotları USB ara birimini kullanan yazıcılar ve depolama birimlerinin ağ üzerinden paylaşımına olanak tanımaktadır.( Marka modele ve yazılım versiyonuna göre cihaz çeşitleri farklılık gösterebilmektedir.)

Bu özellikleri kullanmak adına ağ cihazınızın (#modem/#router)  kontrol paneline erişip USB portunu aktif etmeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir şık bulamıyorsanız;

  1. Cihazınızın yazılımının güncel olduğundan emin olun. Güncellemeleri kullanım kılavuzuna uygun şekilde gerçekleştirin.
  2. Cihazınız için henüz USB yazılımsal destek çıkmamış olabilir. Yakın zamanda güncelleme görünebilir.

 

İsteğinize göre ve cihazınızın size vereceği opsiyonlar içinde paylaşımla ilgili izinleri de aynı sayfadan ayarlayabilirsiniz.

İşte bundan sonra ağ cihazınızın ağ adının hemen alt dizinine depolama aygıtınızın adıyla dizin açılıyor. Bu adresten ister bilgisayarınızdan ister ağa bağlı diğer cihazlardan verilerinize erişebilirsiniz.

Usb izinleri ve ayarlar USB Ağ Dizini