iPhone 6 telefonunuz iPhone 6S olsun !

iPhone 6 iPhone 6s dönüştürme

Merhaba arkadaşlar. Önceki yazımızda jailbreak dünyasına giriş yapmış temel hatlarıyla anlatmıştık. Eğer okumayan varsa buradan yazımıza erişebilirler. Bu yazımızda jailbreak ile neler yapılıyor isterseniz birlikte görelim. iPhone 6/6 plus cihazımıza yapacağımız dokunuşlarla Apple’ın yeni iPhone 6S serisi telefonlarda yer alan özelliklerini kendi cihazımızda kullanabileceğiz. Yani kısaca iPhone 6 telefonumuzu iPhone 6S yapabileceğiz.

1-) Forcy
Öncelikle ekrana uygulanan baskıyı algılayabilen ve buna göre farklı işlevler yerine getiren Force touch teknolojisini iPhone 6 ve öncesi cihazımıza getirecek olan Bu tweaki kuruyoruz. Bu ana ekranda menü ikonlarına uzun bastığımızda kısayol menüsünü aktif ediyor. Basıp yukarı doğru kaydırdığımızda ise uygulama kaldırma menüsü aktif oluyor. Bu tweake alternatif olarak RevealMenu tweakini kullanabilirsiniz.

Forcy tweak
2-) UniversalForce
İkinci olarak peek-pop işlevlerini yerine getirecek olan Bu tweaki kuralım. Bu tweak fotoğraflar,safari,mail gibi uygulamalarda önizleme görüntülememizi ve daha farklı işlevleri yerine getirmektedir. Bunun için hafif basıp yukarı kaydırmanız yeterli. (Alışmanız Zaman alabilir)

UniversalForce tweak
3-) Live Photos Enabler

Şimdi live photo yani hareketli fotoğraflar özelliğini aktif etmek için Live Photos Enabler tweakını yükleyelim. Bu tweakle birlikte özellik aktif hale getirilince fotoğraf çekilirken 5 sn. kadar video kaydı yapıyor ve siz galeride çektiğiniz fotoğrafla uzun bastığınızda bi anda fotoğraf canlanıyor.

Live Photos enabler tweak
4-) Frontflash

Ön kamera flaşı olarak frontflash tweakı kullanabiliriz.Bu tweak ön kamerayla çekim  yaptığımızda beyaz ekran parlaklığını sona getiriyor ve flaş işlevi görüyor.Ancak üst paragraflarda belirttiğim tweaklerin aksine bu tweak şu an iOS 9 ile uyumlu değil. iPhone 6 cihazda yaptığım denemelere rağmen şu an çalıştıramadığımı belirteyim.

 

5-) Medusa

Bu tweak ile Apple’ın iOS 9 ile iPad’lere getirdiği splitscreen özelliğini iPhone’larda kullanabiliyoruz arkadaşlar. Tweak çalışıyor fakat iPhone 6 ve 6s cihazlarda yatay ekrana geçmede sıkıntı var geliştirici sıkıntıyı çözeceğini belirtmiş, iPhone 6+ ve 6s+ cihazlarda ise sorunsuz çalışıyor.

Medusa tweak

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi Jailbreak sayesinde iPhone 6S’e has olan özellikleri diğer iPhone cihazlarımıza getirebiliriz ki; bu jailbreak ile yapılabilenlerin çok küçük bir kısmı. Jailbreak dünyası size tahmin ettiğinizden daha fazlasını vaad etmekte. En basitinden cihazınıza tema yüklemekten tutun da video izlerken başınızı çevirince videonun durmasını sağlayan özelliklere kadar herşeyi yapabilirsiniz tercih tamamen size kalmış :) İlerleyen yazılarda farklı ve işlevsel tweakleri anlatmaya devam edeceğiz. Görüşmek üzere.

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı