Eski Mobil Cihazlarınızı Güvenli Satın

Günümüzde elektronik cihazlarla hepimiz haşır neşir olmuş durumdayız. En ufağından eskiden poz alıp çekip bastırdığımız fotoğraflarımızı artık cep telefonumuzdan çekip dijital ortamda saklıyoruz. Bankacılık işlemlerimizi telefonlar üzerinden hallediyoruz. En önemli gördüğümüz dosyalarımızı bilgisayarda veya harddisklerde taşıyoruz.  Üstelik hızla gelişen teknoloji nedeniyle kullandığımız cihazları sıkça değiştiriyoruz. Her çıkan yeni model telefonu,oyun konsolunu almak adeta moda daha doğrusu hastalık olmuş durumda. Bu yüzden insanlar kullanmadıkları elektronik cihazları satıyor , bu da beraberinde dosyaların transferi ve eski cihazımızdan silme derdini ortaya çıkarıyor. İşte tam burada kullanıcıların eskiyen yada onların artık eskidiğini düşündüğü ürünleri satarken ne yapmaları gerekiyor, örnek ürünler üzerinden bunu anlatacağız.

Tablet ve Cep Telefonundaki verileri nasıl temizleriz?

Herkesin cep telefonunda veya tabletinde kişisel fotoğrafları,müzikleri ve daha da önemli olan parolalar,yer imleri,gezinti geçmişi saklanmakta. Bu kadar önemli veri depoladığımız bu cihazları satarken verilerimizi nasıl sileceğimizi işletim sistemlerine göre ayrı ayrı inceleyelim.

Tablet ve Cep Telefonundaki verileri nasıl temizleriz?

Android platformunu kullanan cihazlarda yapmamız gereken Ayarlar>Yedekleme ve Sıfırla>Fabrika Verilerine Sıfırla seçeneğini seçmek. Onay verdiğimizde telefonumuzda hiçbir veri kalmıyor.

iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda yapmamız gereken Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm İçerik ve Ayarları Sıfırla seçeneğini seçmek , ardından parolayı girmek ve sil’e basmak size tüm verilerinizi sildirecektir.

WindowsPhone cihazlarda ise Ayarlar>Hakkında> Telefonunuzu Sıfırlayın seçeneğini seçip onay vermek bu işlemi yerine getirir.

En son olarak tekrar cihazınızda veri kalmış mı diye kontrol etmenizde yarar var.

USB bellekteki verileri tamamen silme

Usb bellek ve harici disklerdeki verileri kalıcı olarak silmek bu için derinlemesine silmemiz gerekiyor. Yoksa elle silinmiş dosyaları geri getirmek biraz araştırma sonucu herkesin yapabileceği birşey. Bu yüzden kalıcı veri silmemize yarayan programlar kullanmakta fayda var.

usb bellek harici disk

CCleaner ile bu işlemi yapabiliriz. Programı kurup açın ve ardından Araçlar>Sürücü Temizleyici’yi seçin. “Yok et” kısmını “Tüm Sürü” ve “Güvenlik” kısmını ise “Çok karmaşık üstüne yazma” olarak seçin ve yok et diyerek tüm verilerinizi kalıcı olarak silin.

Dizüstü bilgisayardaki verileri kalıcı olarak silme

Bu cihazların sabit diskleri çok fazla veri depolamaktadır ve normal şekilde silinen dosyaların geri getirilmesi kolay olduğu için kalıcı veri silme konusunda farklı yöntemler kullanmalıyız.

Dizüstü bilgisayardaki verileri kalıcı olarak silme

Eğer Windows 8 yada 10 kullanıyorsanız “Bilgisayar Ayarları”>Güncelleştirme ve Güvenlik> Kurtarma kısmına gelin. “Bu Bilgisayarı sıfırlayın” seçeneği altındaki “Başlayın” butonuna tıklayıp gelen ekranda “Herşeyi Kaldır” ve “Dosyaları Kaldır ve Sürücüleri Temizle”yi işaretleyin. Eğer Windows 7 ve daha eski bir sürüm kullanan biriyseniz 3.parti yazılımlarla yapmanız gerekecek. Bunu yapabilen DBAN adlı programı kullanabilirsiniz. İnternet .iso dosyası şeklinde iniyor ve bunu CD/DVD ye yazmanız gerekiyor. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın “Boot” ekranından CD/DVD’yi ilk başa alın.  Açıldıktan sonra disk,bölüm seçerek temizleyebilir ya da  “autonuke” yazarak komple temizlik yapabilirsiniz.

Satacağınız cihaz eğer bir MacBook ise OSX içindeki “Disk İzlencesi”ni kullanabilirsiniz.Ancak verilerinizi tamamen silmeden önce iTunes’dan Macbook’u kaldırmayı ve Mac’imi Bul’u kapatmayı unutmayın. Şimdi kalıcı veri temizliği için yapmanız gereken cihazınızı açarken Command+R tuşuna basıp,gelen ekranda “Disk İzlencesi”ni seçip “sürdür”e tıklayıp temizleyeceğiniz diski seçip “Sil” sekmesine tıklamak. Ardından “Mac OS Genişletilmiş(Günlüklü)”yü seçip “sil” butonuna tıklayın.

Oyun Konsolunu sıfırlama ve temizleme

Oyun konsolları oynanan oyunların kayıt dosyaları haricinde kişisel bilgileri de içinde saklamakta. Bu yüzden satmadan önce sıfırlanmaları gerek.

Oyun Konsolunu sıfırlama ve temizleme

Eğer Playstation 4 satacaksanız yapmanız gereken Ayarlar>Sıfırlama>PS4 Sistemini Sıfırla>Tam seçeneğini kullanın.

Eğer Xbox One sıfırlayacaksanız izlemeniz gereken yol ise şu; Menü>Ayarlar>Sistem>Fabrika ayarlarına geri yükle

Xbox 360 da ise Sistem Ayarları>Bellek>Biçimlendir komutunu kullanmalısınız.

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı