Hangi Tarayıcı Daha Az İnternet Tüketir?

hangi tarayıcı daha az internet tüketir

İnternetsiz bir akıllı telefon hayal edin. Ne kadar da kötü bir hayal değil mi? Düşünmesi bile bu kadar kötüyken ya internetsiz kalmak? Bu konuda da yaranıza biraz merhem olmaya çalışacağım. Malum internet sitelerine ulaşırken illaki bir web browser (tarayıcı) kullanmamız gerekir. Web browserlar stabilizesine göre dolaşımdayken verileri az yada çok harcar. O zaman hangi tarayıcıları kullanmalıyız? Şimdi 4 tarayıcıyı temel alarak incelemede bulunacağız ve tüketim-stabilize olarak listeleyeceğiz.

Bu 4 temel tarayıcı;

  • Opera Mini
  • Boat Browser Mini
  • UC Browser Mini
  • Dolphin Browser Mini

Opera Mini:Eğer internette farklı sitelerde geziniyosanız, Opera sizi hüsrana uğratacaktır. Sebebi ise Opera geniş kaynaklı sitelere girdiğinde tasarruf yapamıyor. Tasarruf yapabilmesi için o siteye en azından bir kez girip veri depolamasında bulunup, sitenin temel veri deposunu işlemesi lazım. İşledikten sonra internet tasarrufu büyük artış gösterir.

Boat Browser Mini:Boat Browser Mini tam bir kullanıcı dostu. Arayüzü nerdeyse tamamen sadeleştirip sadece yazı kalmasını sağlıyor. Diğer pop-up, flash gibi eklentileri, reklamları kapattığından oldukça yüksek tasarruf sağlıyor.

UC Browser Mini:UC Browser Mini’de sadeleştirmeden nasibini almış. Sayfaları oldukça sadeleştiriyor ve size yalın haliyle sunuyor. Yazılar biraz karmaşıklaşsada veri tüketimi oldukça azalıyor.

Dolphin Browser Mini:Dolphin diğer tarayıcılara göre daha stabilize çalışıp hem size canlı bir görüntü hem de veri kısmından kesiyor. Stabilize bakımından en iyi tarayıcı diyebiliriz.

Gelgelelim sıralamaya.

Veri Tüketimi Boat Browser Mini UC Browser Mini Dolphin Browser Mini Opera Browser Mini
Görsellik Dolphin Browser Mini Opera Browser Mini Boat Browser Mini UC Browser Mini

İnternet paketiniz bitmek üzere ise Boat Browser Mini kullanmak en faydalısı. Ancak en son yapılan güncellemeden sonra donmalar olduğu söyleniyor. Öyleyse UC Browser Mini’yi tercih etmelisiniz.

Yok internetim var görsellik istiyorum diyorsanız, Dolphin en faydalısı olacaktır.

Yorumlarınız altın değerindedir.

Önder Aydın avatarı
Yazılım hastası, saz çalıp türkü söyleyen, makale yazan, bilgisayar aşığı bir insan.