iPhone DNS Değiştirme

iphone-dns-ayarlari

DNS ya da tam adıyla Domain Name System, www.dijitalportal.com gibi çeşitli alan adlarını IP adreslerine dönüştüren bir sunucu tipi ve internet üzerindeki sunucuların tespit edilmesini sağlayan sayısal dizidir. ISP yani internet servis sağlayıcı firmanızın kendine ait bir DNS sunucusu olurken, bu da varsayılan olarak bütün iOS cihazlarınızda kullanılır fakat aynı zamanda iPhone DNS değiştirme yöntemleri uygulayarak farklı iPhone DNS ayarları da tercih edebilirsiniz.

Peki neden varsayılan DNS sunucunuzu değiştirmek isteyesiniz? Açıkçası birçok internet servis sağlayıcı firmanın DNS sunucuları yeteri kadar hızlı değil ve bu durum tarayıcı tecrübenizi olumsuz manada etkiliyor. Aynı zamanda bu firmalar çok sayıda web sitesine girişinizi engellerken, Wikipedia gibi sayfalara dahi DNS kullanmadan günümüzde Türkiye’den erişim sağlamak mümkün değil. Farklı DNS adresleri kullanarak ise bu gibi durumları aşma şansınız var. Normalde açık olan fakat sizin bağlantınız üzerinden açılmayan bir siteyle karşılaştığınızda, iPhone DNS değiştirme işlemiyle bu sorunu çözebilirsiniz.

Yazının kalanında Apple telefonunuzda DNS ayarlarınızı nasıl belirleyeceğinize değineceğiz.

iphone-dns

iPhone DNS Değiştirme: Wi-Fi Ayarlarınıza Erişin

İşte iPhone DNS ayarlarını değiştirmek için yapmanız gereken işlemler;

– Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın ve buradan Wi-Fi menüsüne dokunun.

– Uygun olan ağlar listesinden kendi bağlı bulunduğunuz Wi-Fi ağını bulun ve açarak sağ köşede yer alan küçük i butonuna dokunun.

DNS yazılı sekmeyi görene kadar ekranı aşağı doğru kaydırın ve ardından sağ taraftaki rakamlara dokunun.

– Dokunduğunuzda telefonunuzun klavyesi açılacak ve artık buradan yeni DNS sunucusu adresini girebilirsiniz. İşleminiz sona erdiğinde, tekrar Wi-Fi’ye dokunarak geriye dönün.

dns-iphone

iPhone DNS: Hangi DNS’ler Kullanılabilir?

Tabii aynı zamanda elinizde bir DNS sunucu listesi olması gerekiyor ki telefonunuzda gerekli ayarları yapabilesiniz. Bu noktada akla en popüler olarak iki seçenek geliyor;

Google DNS: Google’ın hız, performans ve güvenliğe odaklanan kendi ücretsiz DNS servisi mevcut. Google’ın sunucularını kullanmak istiyorsanız DNS alanında şu adresleri kullanın:

8.8.8.8

8.8.4.4

Open DNS: Yine hız, emniyet ve güvenlik gibi konuları ön plana koyan bir diğer ücretsiz DNS sunucu servisi ise Open DNS olarak karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde, Open DNS kullanmak istiyorsanız iPhone DNS satırına şu rakamları girin:

208.67.222.222

208.67.222.220

Comodo Secure DNS: Bir diğer başarılı DNS servisini ise Comodo Secure sağlarken, çok sayıda sunucuya sahip ve bu yüzden de hız konusunda oldukça yeterli. Aynı zamanda konumunuza göre sunucuları optimize ediyor ve güvenlik konusunda da öne çıkıyor. Comodo Secure DNS için IP adresleri şu şekilde;

8.26.56.26

8.20.247.20

DNS.WATCH: Minimalist yapıda bir üçüncü parti DNS servisi olan DNS.WATCH, hızlı ve sansürsüz bir internet deneyimi sunarken, hiçbir ücret de talep etmiyor. Kullanıcıların da beğendiği sunucu, aynı zamanda Windows ve Mac bilgisayarlarda da çalışıyor. Erişim için şu IP adreslerini kullanın:

82.200.69.80

84.200.70.40

Kısaca iPhone DNS değiştirme konusuna değinerek telefonunuzun internete bağlandığı sunucuları nasıl özelleştirebileceğinizi anlattık. Eğer siz de hız konusunda problem yaşıyor veya istediğiniz sitelere giriş yapmak istiyorsanız, yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.