iPhone Kamera Çekim (Denklanşör) Sesini Kapatma

iPhone Kamera Çekim Sesini Kapatma
iPhone Kamera Çekim Sesini Kapatma

Bugün Apple kullanıcıları için çok aranan konulardan birisi olan iPhone kamera çekim (denklanşör) sesini kapatma üzerinde duracağız. Kamera sesleri insanlar için zaman içerisinde son derece sıkıntılı bir hale gelebilir. Tam da bu noktada iOS, birçok sisteme nazaran daha farklı olduğundan dolayı insanlar ne yazık ki tam bilgi sahibi değil.

iPhone kamera sesi çok ciddi anlamda kulak tırmalıyor. Aslında kimi insanın hoşuna da gidiyor ancak bu aşamada insanların kafalarında ki soru işaretini de gidermek gerekiyor. Web sitemizde her zaman sizleri en kapsamlı şekilde bilgilendirebilmek adına adımlar atıyoruz. Bugün de yine bu şekilde olacak ve sizlere en hızlı, en doğru şekilde bilgiler sunacağız.

iPhone Fotoğraf Çekme Sesi Kapatma Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlarım, bunu yapabilmek için iki ana yöntemimiz olduğunu söylememiz gerekiyor. iPhone denklanşör sesi kapatma olarak da bu aramayı yapabilirsiniz. Telefonlarda video ya da fotoğraf çekerken çıkan sese denklanşör adı verilmektedir. Aşağıda sizlere sunacağımız iki ayrı yöntem ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilme şansına sahip olacaksınız. Daha fazlası için yorum alanlarımızdan sorularınızı yöneltebilirsiniz.

iPhone Kamera Sesi Kapatma Yöntem 1

  • Her iPhone modelinin sol kısmında ses kapatma butonu bulunmaktadır.
  • Kamerayı kullanacağınız zamanlarda bu tuşu aşağıya indirerek telefonunuzu sessiz duruma alınır.
  • Sessiz duruma aldıktan sonra telefonunuz her anlamda sessiz hale gelecektir ve dolayısı ile denklanşör sesi de kapanmış olacaktır.

iphone-ses-tusu

iPhone Denklanşör Sesi Kapatma Yöntem 2

  • Öncelikli olarak bilgisayarlarımıza iTools programını indirmemiz gerekiyor. BURAYA TIKLAYARAK programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
  • Kurulumu yaptıktan sonra USB kablo yardımı ile cihazı bilgisayarımıza bağlıyoruz. iTools programı bu bağlantıyı yaparken açık olmak zorunda.
  • Program telefonumuzu otomatik olarak görecektir. Sonrasında telefonun tüm sistem dosyaları karşımıza çıkacak.
  • Sırası ile bu dosyalar içerisinde /System/Library/Audio/UISounds bölümüne erişim sağlayınız.
  • Erişim sağladıktan sonra PhotoShutter.caf gibi bir dosya göreceksiniz. Bu dosyanın ismini “dummy” olarak değiştirin.

bu işlemlerin ardından telefonunuzun kamera sesi özelliğini devre dışı bırakmış olacaksınız. Android işletim sisteminde KAMERA AYARLARI bölümünde böyle bir ayar var ancak iPhone modellerinde ne yazık ki yok. Tabi ki bize sorarsanız önceliği ilk işleme vermeniz çok daha iyi olacaktır. iPhone modellerinde sistem dosyalarında oynama yapmanızı çok fazla önermiyoruz. Çünkü neler olacağı kesinlikle belli olmaz.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.