Mac Ekran Koruyucu: Kilit Ekranına Mesaj Bırakma

Mac Ekran Koruyucu, Kilit Ekranına Mesaj Bırakmak, Mac’im kaybolmasın

Mac’imiz için güvenliği ön planda tutmak adına ipuçları vermeye devam ediyoruz. Yetkisiz erişimleri nasıl kısıtlarız ve bilgilerimizin güvenliğini nasıl sağlarız sorularına yardımcı olmak için Mac Açılış Şifresi Nasıl Oluşturulur yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Yazımızı okuduysanız admin şifresine reset atılmasını nasıl engelliyeceğimizi ve diskimizdeki bilgileri nasıl güvende tutacağımızı öğrendiniz.

Mac’imizi kaybetmemiz yada bir yerde unutmamız durumunda bize kolaylık ve fayda sağlayacak 2 özellik olan “Mac’imi Bul” ve “Kilit Ekranına Mesaj Bırakma” konularından bahsedeceğimizi belirtmiştik. Bu yazımızda kilit ekranına nasıl mesaj bırakabiliriz, bundan bahsediyor olacağız.

Elbette  kimsenin Mac’ini kaybetmesini veya unutmasını istemeyiz, ancak başımıza gelebilecek kötü durumlarda bize zaman kazandıracak ve ekstra işlem yükünden kurtaracak olan bir detay bu.

Kilit Ekranına Nasıl Mesaj Bırakırım ?

Mac’imizi uyku moduna aldığımızda yada kapatıp yeniden açtığımızda admin şifresinin girileceği kilit ekranına geçer. (Admin şifresi kullandığınızı varsayıyorum :) ).

Bu ekrana kendimize özel bir not, mesaj bırakmak mümkün. Şimdi adım, adım nasıl yapacağımıza bakalım.

1 )  ” logomuza tıklayarak “System Preferences” ayarlarına ulaşıyoruz.Mac Ekran Koruyucu, Kilit Ekranına Mesaj Bırakma

2 ) Güvenlik ve gizlilik ile ilgili ayarlamarı yapabileceğimiz “Security & Privacy” ikonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede “General” sekmesi altında, gerekli değişikliği yapmak için kilit ikonuna tıklayarak admin şifremizi giriyoruz. Sonrasında “Set Lock Message..” kısmı aktif olacak.

Mac Ekran Koruyucu, Kilit Ekranına Mesaj Bırakmak, Mac’im kaybolmasın

3 ) Şimdi kutu içerisine kilit ekranında görünmesini istediğimiz mesajı bırakabiliriz. “Require Password” kısmını “immediately” olarak seçerseniz, uykuya alma yada ekran koruyucu devreye girdiğinde parola ile korumanın anında devreye gireceğini göreceksiniz.

Mac Ekran Koruyucu, Kilit Ekranına Mesaj Bırakma, Mac’im kaybolmasın

4 ) Mac’imizi uyku durumuna aldığımızda veya kilitlediğimizde kilit ekranına bıraktığımız mesaj şöyle gözüküyor.

Mac Ekran Koruyucu, Kilit Ekranına Mesaj Bırakmak, Mac’im kaybolmasın

İşe Yarar Mı ?

Evet Mac’imizi ele geçiren ya da bulan kişiler kötü niyetli ise elbette ki onlar için birşey ifade etmeyecektir ancak bir yerde unuttuğumuz yada kaybetmemiz durumunda, bulan iyi niyetli insanlar kısa sürede bize ulaşabilecek ve gereksiz yere polis, güvenlik gibi yerlere başvurmadan doğrudan bizimle iletişime geçebilecekler.

Bu ekranı farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz, günlük rutin olarak yapmanız gereken işleri size hatırlatmasını veya yarım kaldığınız bir işe devam edecekseniz bu konu hakkında bir hatırlatma da yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda ise “Mac’imi Bul” konusunu ele alarak bu çok önemli güvenlik özelliğini anlatacağız.