Kısayol Virüsü Temizleme

kisayol-virusu-nasil-silinir

SD kartlar ve flaş bellekler bilgisayarlar arası veri aktarımında daha ileri bir teknolojiye geçene kadar değişilmez olarak kalacaklar. Fakat kimi zaman veri transferi sırasında kısayol hataları alıyoruz ve bu da temelinde kısayol virüsü olarak bilinen zararlı yazılıma işaret ediyor. Virüs, diskinizdeki her bir dosyayı kısayola dönüştürürken, yazının kalanında da kısayol virüsü temizleme işleminden bahsedeceğiz.

Kısayol Virüsü Temizleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle kısayol virüsü nedir ve nasıl yayılıyor kısmına değinelim. Virüslü bir bilgisayara bir flaş bellek taktığımızda ve herhangi bir dosya aktardığımızda, otomatik olarak bunlar da etkilenir ve tüm dosyalar kısayol şeklinde görünür. Bu virüs, flaş bellekleri, harici sabit diskleri, hafıza kartlarını etkilemektedir ve genellikle internetten bulaşarak bilgisayarlar arasında yayılır.

USB virüs temizleme için çeşitli yöntemler var fakat eğer içinde önemli dosyalarınız yoksa doğrudan format da atabilirsiniz. Aksi takdirde aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlangıç menüsünden cmd yazarak arayın ve komut penceresini açın.
  2. Flaş diskinizin harfini yazıp Enter tuşuna basın. Örneğin disk F olarak gözüküyorsa f: yazarak onaylayın.
  3. Komut penceresinde bu sefer de del *.lnk yazarak Enter tuşuna basın.
  4. Şimdi de attrib -s -r -h *.* /s /d /l yazarak Enter tuşuna basın.

Tüm dosyalarınızı geri alması birkaç saniye sürecektir. Ardından flaş belleğinizi açın ve dosyalarınızı kullanmaya başlayın.

kisayol-virusu

Kısayol Virüsü Bilgisayardan Nasıl Temizlenir?

Yukarıda virüsü USB bellek üzerinden temizleme yöntemini anlattık fakat bilgisayarınızda varlığını sürdürdüğü müddetçe, USB’yi her taktığınızda tekrar bulaşmaya devam edecek. Dolayısıyla en doğru yöntem kaynağın kendisini yok etmek olacaktır. Bunun için şu adımları izleyin:

  1. Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açın.
  2. İşlem sekmesine gidin ve Wscript.exe işlemini bulun. Bunu ve benzeri işlemleri sağ tıklayarak görevini sonlandırın.
  3. Şimdi başlangıça giderek regedit yazın ve Kayıt Defteri’ni açın. Ardından şu kısma gidin;

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run

Burada odwcamszas isimli bir kayıt bulacaksınız. Buna sağ tıklayarak kayıt defterinden silin. Eğer tam aynı isimle göremezseniz, benzer isimlerle de karşınıza çıkabilir. Emin olmak için ismi Google’da aratabilirsiniz.

usb-virus-temizleme

Bu işlemi yaparsanız kısayol virüsünü temizlemiş olacaksınız fakat işe yaramazsa, şu adımları da deneyin;

  1. Windows + R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın, buraya %temp% yazarak onaylayın. Bu bilgisayarınızda temp klasörünü açacaktır. İçinde nkvasyoxww.vbs adlı dosyayı arayın ve silin.
  2. C:\Users\<KullaniciAdi>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yolunu izleyin ve burada nkvasyoxww.vbs adlı dosyayı silin.
  3. Yine Windows + R tuş kombinasyonuyla çalıştır penceresini açın, msconfig yazarak onaylayın. Karşınıza sistem ayarları çıkacaktır. Burada başlangıç – startup sekmesine gidin ve nkvasyoxww.vbs dosyasını başlangıçtan kaldırarak onaylayın.

Bu işlemleri uygularsanız sorunsuz şekilde kısayol virüsünü kaldırmış olacaksınız fakat herhangi bir problem yaşamanız durumunda bize bildirmeyi unutmayın. Ayrıca virüsü temizledikten sonra tavsiyemiz bilgisayarınızı bir antivirüs programıyla taratmanız ve güvenliği elden bırakmamanız olacaktır.