Vulkan Runtime Libraries Nedir?

vulkan-runtime-libraries

Bilgisayarınızda görüp de ne olduğunu bilmeden Vulkan Runtime Libraries nedir sorusunu yönelttiğinizi biliyoruz. Vulkan run time şeklinde gözüken bu işlem pek çok Windows kullanıcısını çeşitli sebeplerden ötürü endişelendirirken, açıkçası bu konuda yalnız değilsiniz. Fakat sanılanın aksine kendisi zararlı bir yazılım değil ve bu yazıda da ne olduğunu, ne yapacağınızı açıklayacağız.

Vulkan Run time Nedir?

Sonda diyeceğimizi başta söyleyelim, Vulkan run time herhangi bir virüs değil ve merak etmenize hiç gerek yok!

Vulkan RunTime Libraries, aynı zamanda Vulkan Run veya VulkanRT olarak da bilinen bu yazılım, NVIDIA, Intel ya da AMD gibi ekran kartı üreticileri tarafından bilgisayarınıza yüklenir. Malware ya da virüs kategorisinde olmadığı gibi, aslında kendisi Khronos Group tarafından yapılmış bir 3D grafik ve hesaplama API’sidir.

Vulkan Runtime’ın amacı GPU yani ekran kartı üzerinde daha direkt bir kontrol sağlamak olurken, ayrıca işlemci kullanımını da azaltmaktadır. Eğer anlamınıza yardımcı olacaksa, Direct3D veya Mantle gibi yazılımlarla da eş tutbilirsiniz. Hatta Vulkan kimi zaman yeni oyunlarda ve bazı grafik uygulamalarında da gerekmektedir.

Yani artık çalışan veya yüklü programlarınız listesinde Vulkan’ı gördüğünüz zaman endişelenmenize gerek yok ve ne işe yaradığınızı anladınız. Ekran kartınızı güncellediğiniz anda bilgisayara yüklenir ve herhangi bir sorun yaratmaz.

vulkan run time

Vulkan Run Time Libraries ile Ne Yapılır?

Vulkan Runtime Libraries nedir sorusunu yanıtladık fakat aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kendisiyle bir şey yapmanıza gerek yok. Bu bir virüs ya da reklam yazılımı değil. Sadece ekran kartınıza ve diğer donanım parçalarınıza yardımcı olan, işlemcinin çoklu işlem yeteneklerini verimli kullanmasını sağlayan bir yazılım.

Android Oyunları PC’de Oynama

Bütün oyunlar Vulkan kullanmazlar ve eğer bilgisayarınızdaki oyunların Vulkan’a ihtiyacı olmadığına eminseniz, isterseniz silme şansınız da var. Fakat unutmayın ki işletim sisteminizden bir kere silerseniz, daha sonra yeniden manuel şekilde kurma imkanınız yok. Vulkan’ı yeniden yüklemek için ekran kartı sürücünüzün son sürümünü indirmeli ve çalıştırmalısınız.

Sonuç olarak artık Vulkan’ın ne işe yaradığını, neden kullanıldığını biliyorsunuz. Dediğimiz gibi silme imkanınız var fakat bunu pek de tavsiye etmiyoruz. Sisteme herhangi bir zarar vermediği gibi, aynı zamanda özellikle oyun performansında yararlı bir yazılım.

vulkan-run-nedir

Vulkan Kullanan Oyunlar

Vulkan geçmişten bugüne çok kez, çok farklı oyunlarda kullanıldı. Hatta geçmişi 1996 yılına, id Software tarafından geliştirilen Quake adlı FPS’ye kadar dayanıyor. O tarihten bu yana Vulkan ile desteklenen bazı oyunlar şu şekilde;

Quake 3 Arena

Dota 2

GRID Autosport

The Talos Principle

Ashes of the Singularity

Olympus Rising

Doom

Mad Max

Serious Sam VR serisi

Warhammer 40.000: Dawn of War 3

F1 2017

ARK: Survival Evolved

Apocalypse: The Game

Breaking Point

Serious Sam Fusion 2017

Star Citizen

Quake Champions