Mükemmel Google Ofisleri

Google Dublin Ofis

Dünya’nın en tuhaf ve sıra dışı iş yerlerinden biri olan Google ofisleri herkesin dilinde ve en çok konuşulan ofis ortamlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Popüler arama motoru Google, çalışanlarına sunduğu benzersiz olanaklar ve kuralları yıkan özgürlükleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

Uyku kozalarında çalışanlara sunulan öğle uykuları, evcil hayvanlarınız için personel giriş kartları, ücretsiz geniş seçenekler sunan mutfağı, stres atmanız için bir çok farklı etkinliğin yer aldığı aktivite odaları ve daha fazlası ile eve gitmek istemeyeceğiniz ofislerin iç dünyasına hep birlikte bakalım.

En Çılgın Google Ofisleri

İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan Google ofisinde yer alan bu uyku ve toplantı odaları gerçekten sıra dışı bir tasarıma sahip. Toplantı yapmak ve ya dinlenmek için tasarlanan koza şeklindeki odalar oldukça havalı gözüküyor. Eğer kendinizi Batman’ın mağarasında ki gibi hissetmek ve doğal bir ortamda çalışmak istiyorsanız , bu doğal taşlarla inşa edilmiş oda size bu deneyimi yaşatabilir.

Zürih Toplantı Odası

Google Toplantı Odası

Çalışanlarının hobilerine ve spor aktivitelerine de önem veren Google, ofislerinde çalışanlarına bu imkanları sonuna kadar sonuyor. Bir çok spor aktivitesinin bulunduğu ofislerden öne çıkan örneklere bakalım.

Zürih’te yer alan futbol ve basketbol sahaları…

Google Zürih Basket Sahası

Ofisinize merdivenleri yada asansörü kullanarak gitmek yerine bu tırmanış duvarlarını kullanarak çıkabilirsiniz :)

Google Tırmanış Duvarı

Mountain View şehrinde yer alan Google ofisinde plaj voleybolu oynamak mümkün aynı şekilde Toronto’da bulunan ofisin çatı katın da ise mini golf oynayarak stres atabilirsiniz.

Google Mountain view Voleybol

Google Toronto Mini Golf

Tüm bu aktivitelerin yanı sıra, olimpik yüzme havuzları, atari salonları, bilardo, masa tenisi salonları vb. gibi bir çok aktivite daha çalışanların hizmetine sunuluyor.

Herşey Elinizin Altında

Google, çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını ofislerde karşılamak için gerekli olan tüm yatırımı yapmaktan kaçınmıyor. Doktorlar, fizyoterapistler, avukatlar, güzellik uzmanları, kuaförler hatta ayakkabı parlatıcıları bile ofislerde yerlerini almış. İsterseniz çamaşırlarınızı bile eve götürmeden ofislerde yer alan temizlik ve kurutma hizmetini kullanabiliyorsunuz. Üstelik tüm bu hizmetler çalışanlar için ücretsiz olarak sunuluyor.

Ofis’te Yemek Çıkıyormuş

Evet bu deneyim ülkemiz için genelde kötü bir tecrübe olsada, Londra Genel Merkezi’nde yer alan restoran için durum biraz farklı. Aslında biraz farklı dediğimize bakmayın, bu restoranda 4 farklı mutfak bulunuyor ve istakozdan tutunda her türlü yemeğin ve tatlının bulunduğu menüler çalışanlar için yine ücretsiz : )

Google’da yeni çalışmaya başlayanların kısa sürede kilo aldığı biliniyor. Çalışanların kalorilerini de kontrol eden Google, porsiyon takibi, tatlı vb. gibi kalorisi yüksek yiyecekleri uzak noktalara koymak gibi teknikler uyguluyor.

Google’da Çalışmak

Evet tüm bunlardan sonra Google’da çalışmak ve emekli olmak herkesin hayali sanırım. Google’da çalışmak isteyen adaylar beş titiz röportaja tabi tutuluyor ve en zeki adaylar tespit ediliyor. Güçlü CV’lere sahip olan adaylar bile ‘Bu ülkede her yıl kaç tane saç kesimi gerçekleşmekte?’, ‘Bu bina için bir tahliye planı tasarla’ veya ‘Her bir odaya girdiğinizde bir şarkı çalacak olsa, o şarkı ne olur?” gibi tuhaf sorular ile karşılaşıyor.

Tüm bu testleri ve soruları geçtikten sonra Google tarafından işe alıma uygun olup olmadığınız değerlendiriliyor. Sadece en iyilerin çalışmaya hak kazandığı bu ofislerden kim çıkmak ister ki ?

Çalışanlarının yaratıcılığına önem veren ve bunu sağlamanında insanların hobilerinden tutunda, özel yaşamında ki bir çok noktaya önem vermek olduğunu bilen Google’un başarısının sırrı bu olabilir mi acaba ?