Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatacak 5 Püf Noktası

Akıllı telefonlarımızın pil ömürlerinin çok da akıllı olmadığını söyleyebiliriz. Her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başlayan akıllı telefonlar, pil ömürleri ile de bir hayli yetersiz kalıyor. Power banklar, hızlı şarj vb. gibi geliştirilen teknolojiler de tam olarak çözüm olabilmiş değil.

Batarya ömrü nasıl uzatılır ? Milyonlarca kullanıcı telefonun pil ömrünü uzatan uygulamalar ve yöntemler nelerdir gibi sorulara cevap arıyor. Bizde bu yazımızda telefonumuzu şarj etmeden daha uzun süre kullanmamız için dikkat etmemiz gereken püf noktalara değiniyor olacağız.

Batarya Performansını arttıran 5 püf nokta

1 ) Telefonun şarjı full iken şarja takılı bırakmayın.

Telefonunuzun şarjı tam doluyken prize bağlamak elektrik gerilimini arttıracağı için bataryanıza zarar verir ve pil ömrünüzün azalmasına neden olur. Gece yatarken telefonunuzu şarja taktığınızda ne zaman dolduğunu kontrol edemediğiniz için yatmadan önce şarja takmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca hızlı şarj olmasını istiyorsanız, uçak moduna alarak şarj edebilirsiniz bu size ekstra zaman kazandıracaktır.

2 ) %100 Dolu Batarya İyi Değil

Evet hepimizin görünce sevindiği ve kendimizi daha iyi hissettiren %100 dolu batarya da uzun vade de iyi değil. %85-90 aralığında telefonu şarjdan çıkarmak daha iyi bir tercih olacaktır. Fazlası size pil süresinde ciddi bir fark sağlamayacağı gibi faydalı da değil.

3 ) Pilin Tamamen Bitmesini Beklemeyin

Telefonunuzu şarj etmek için pili tamamen bitirmeyi beklemek yerine bataryanız %20 seviyelerine düştüğünde şarj etmeniz uzun vade de pil ömrüne katkı sağlayacaktır. Standart bir Li-On pilin, 400 kez tam şarj olduktan sonra pil ömrü zayıflayacaktır. Bu sayıyı 800-1000 seviyelerine çıkarmakta bahsettiğimiz yöntem ile mümkün.

    iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır ?

4 ) Kablosuz  Bağlantıları Kontrol Etmeyi Unutmayın

Evde ve ofiste telefonumuzu kullanırken, Wi-Fi ağlarına bağlanmayı tercih ediyoruz. Aynı şekilde, bluetooth ve kişisel erişim noktası kullanımlarında da kablosuz bağlantıları aktif hale getiriyoruz ve çoğu zaman unutarak gereksiz yere enerji kullanımını arttırıyoruz. Evden ya da ofisten çıkarken kablosuz bağlantıları kontrol etmek bu gereksiz kullanımı ortadan kaldıracaktır.

5 ) Sıcaklığa Dikkat Edin

Bilgisayarlar ve tabletler gibi telefonlarda ısıya karşı aşırı duyarlıdır. Artan ısıyla birlikte yaşanan performans kaybının yanı sıra cihaza da zarar verirsiniz, özellikle bataryalarda bu zarardan nasibini alır. Bu nedenle cihazınızı şarj edeceğiniz zamanlarda kapalı yerlerde olmamasına ve güneş ışığına direk maruz kalmamasına dikkat edin.

Bu önerilerimize dikkat ederseniz daha uzun pil ömrü ve pil performansınız olacaktır. iPhone kullanıyor ve daha fazla detay istiyorsanız : iPhone’un Pil Ömrü Nasıl Uzatılır ? yazımızda yer alan bilgilere göz atmanızı ve pil kalibrasyonunu mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz.