Instagram Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

instagram engel kaldırma

Instagram hesaplarını dondurma konusunu daha önce sitemizde açıklamıştık. Sosyal medyada en çok merak edilen konulardan birisi de kuşkusuz, Instagramda engel kaldırma konusudur. Instagramda engellenenler listesinde bulunan bazı sayfa ve kişileri, elbette affedeceğiniz yahut merak edeceğiniz zamanlarda olacaktır. Bu kapsamda sizlere, engel kaldırma konusunda vereceğimiz tüm bilgileri dikkatle okumanız gerekmektedir.

Instagram Engel Kaldırmada En Sık Kullanılan Yöntemler

Başlıktan da anlayacağınız gibi bu yöntemler engel kaldırmada, kullanıcılar tarafından kullanılan en sık yöntemlerdir. Bu yöntemler ile engellemiş olduğunuz kişiyi derhal listenizden çıkararak tekrar iletişim haline geçebilirsiniz. Elbette bu yöntemler de izlemeniz gereken belli başlı adımlar da bulunmaktadır.

Aşağıda 2 farklı yöntemi sizlere anlatıyor olacağız:

1. İlk olarak, Instagram da arama kısmına giriş yaparak engelleme işlemini gerçekleştirdiğiniz kişiyi aramalısınız.

instagram kişi arama

Engellediğiniz kişiyi arama listesinde bulduğunuzda dokunun ve profiline girişinizi gerçekleştirin. Ayrıca, engellemiş olduğunuz kişinin sayfasında bulunurken engel durumundan ötürü paylaşmış olduğu resimleri ve videoları göremeyeceksiniz. Profilin kullanıcı adının alt kısmında “Engellemeyi Kaldır” butonuyla karşılaşacaksınız ve o butona dokunarak engellemiş olduğunuz kişiyi kolaylıkla Instagram engellenenler listesinden çıkarabilirsiniz.

instagramda engel kaldırma

2. Instagramda engel kaldırma da kullanılan diğer bir yöntemi anlatmaya geçebiliriz. İlk olarak bu yöntemde, kendi Instagram profilinize girişi yapmalısınız. Ardından, profilinizin sağ üst kısmında yer alan seçenekler butonuna dokunmanız gerekmektedir. Açılan menüden hesap menüsünün altında yer alan “Engellenen Kullanıcılar” butonunu tıklamalısınız.

instagram engellenenler

Tıkladıktan sonra Instagram hesabınızla gerçekleştirmiş olduğunuz tüm engellenen kullanıcıları görebileceksiniz. Engelini kaldırmak istediğiniz kişiye dokunun ve profilinde çıkan “Engellemeyi Kaldır” butonuna tıklayın. İşte bu yöntem ile de rahatlıkla engellemiş olduğunuz kişiyi engelleneler listesinden çıkartabilirsiniz.

Engellemeyi Kaldırmak İstediğiniz Kişiye Ulaşamama

Elbette engelleme işlemini kaldırırken de bazı problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yukarıda anlatmış olduğumuz bu yöntemlerde bazı durumlar da işe yaramayacaktır. Çünkü pek çoğumuz engelleme işlemini gerçekleştirdiğimiz kişinin profil girişlerinde “Üzgünüz, bu sayfaya ulaşılamıyor” gibi ibarelerle karşılaşırız. Bu tür engellenen kişiye ulaşamama durumlarında da belli başlı ortak sebepler bulunmaktadır.

  1. Bu tür durumlarda en çok karşılaşılan durum, engellemiş olduğunuz kişinin sizi de engellemiş olmasıdır. Bu durumlarda bahsetmiş olduğumuz yöntemlerde maalesef sizler için yetersiz kalacaktır.
  2. Diğer bir ulaşamama nedeni ise, engellemiş olduğunuz kişinin hesabını dondurmuş olmasıdır. Pek çoğumuz artık yavaş yavaş tüm sosyal medya hesaplarından sıkılmaktayız ve bu da şimdilerde oldukça karşınıza çıkacak bir sebep olma niteliği taşımaktadır.
  3. Ulaşmaya çalıştığınız profil, kişi tarafından veya İnstagram yönetimi tarafından kapatılmış olabilme ihtimalide bulunmaktadır. Bu durumlarda ise kuşkusuz herhangi bir yöntemin olmayan bir hesap üzerinde kullanılması olmayacaktır.
  4. Eğer internet bağlantınızda sıkıntı varsa bu tür ibarelerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden internetinizin daha çok çektiği bir ortamda, işlemlerinizi tekrar gerçekleştirmelisiniz.
  5. Son olarak, engelini kaldırmak istediğiniz profil, sizin yapmış olduğunuz bir yorumu yahut paylaşımı şikayet etmiş olabilir. Bu ve benzeri durumlarda da engellemiş olduğunuz kişiye ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Instagram uygulamasındaki engel kaldırma işlemini sizlere anlatmaya çalıştık. Sizin de eklemek istediğiniz ya da bu konuda farklı bir yönteminiz var ise, aşağıdaki yorum kısmına belirtmeyi unutmayın ki, herkes faydalansın…

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...