Note 5 Bilinmeyen Özellikleri: Telefonun 10 Gizli Yanı

note-5-bilinmeyenler

Samsung Galaxy Note 5 piyasaya çıkalı epey süre oldu fakat hâlâ firmanın en çok kullanılan amiral gemisi modellerinden birisi. Her ne kadar Güney Kore menşeli teknoloji devi daha çok Galaxy S serisiyle tanınsa da, Note telefonların da sadık hayranları bulunuyor. Nispeten eski sayılsa dahi Note 5 de bugün hâlâ sıklıkla kullanılıyor. Peki Note 5 bilinmeyen özellikleri hakkında daha önce bir şeyler duymuş muydunuz? Aslına bakarsanız Note 5 gizli özellikleri epey bol ve kullanıcılar da haberdar değil.

Note 5 Bilinmeyen Özellikleri: Etkileşim Kontrolü

Note 5 gizli özellikleri arasında en çok dikkati çeken, birinin telefonu kullanmasını kısıtlama imkanı sunması. Eğer telefonunuzu kullananlara kısıtlı miktarda erişim sunmak istiyorsanız, örneğin çocuğunuzun açmasını istemiyorsanız oldukça faydalı bir fonksiyon. Bunun için Ayarlar menüsünden Erişilebilirlik kısmını açın ve ardından kontrol seçeneğini aktif hâle getirin. Tabii kontrol mekanizması sadece seçilen uygulamalarla çalışmakta. Dolayısıyla kısıtlamak istediğiniz uygulamaları açmanız, ardından ses kısma ve Home tuşlarına basılı tutmanız gerekiyor. Burada ayarlanabilir bir ekran çıkacak ve istediğiniz özellikleri kısıtlayabileceksiniz.

Otomatik Kapatma

Bu Note 5 gizli özelliğine yedekleme ve geri yükleme menüsünden erişebilirsiniz. Ayarlar kısmından zamanlayıcıyı belirlediğiniz güne ayarlayın ve telefonunuzun otomatik olarak kapanmasını sağlayın. Özellikle batarya verimliliği için son derece faydalı bir özellik. Tek kötü yanı ise sadece batarya yüzde 30’dan fazlaysa ve telefon kullanımda değilse çalışması.

Samsung Galaxy Note 7 Özellikleri

Note 5 Otomatik Yedekleme

Samsung Note 5 cihazınız, Samsung hesabınıza giriş yapılmışken Wi-Fi’ye bağlı olduğu zamanlarda her saat başı mesajlarınızı, rehberinizi ve e-postalarınızı yedeklemenize imkan tanıyor. Özellikle verilerinizi manuel şekilde yedeklemiyorsanız kullanmanızı tavsiye ederiz.

note 5 bilinmeyen özellikler

Titreşim Şablonu

Note 5 bilinmeyen özellikleri arasında kendi titreşim şablonlarınızı yaratma özelliği de yer alıyor ve böylece cihazınız tam istediğiniz şekilde titriyor. Standart titreşimler kimi zaman çok gürültülü veya fazla sessiz olabiliyor. Böylece ya rahatsız ediyor, ya da gelen aramalardan haberiniz olmuyor. Note 5’in sunduğu titreşim özelliği sayesinde ise kişilere veya tüm rehbere göre kendi titreşimlerinizi yaratma imkanınız var.

Note 5 Raw Fotoğraf Çekme

Note 5’de oldukça başarılı bir kamera yer alırken, aynı zamanda Pro Mode ile de dikkat çekiyor ve fotoğraflarınızı Raw formatında kaydetmenizi sağlıyor. Bilmeyenler için açıklayalım, Raw formatındaki fotoğraflar JPG veya PNG uzantılı olanlarag öre çok daha kaliteli, sıkıştırılmamış görüntülerdir ve genellikle profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılırlar. Genellikle akıllı telefonlarda bu seçenek sunulmazken, Pro Mode özelliği sayesinde üst düzey fotoğraflar çekebilir ve en iyi formatta kayıt edebilirsiniz.

Ekran Boyutunu Küçültme

Samsung Galaxy Note 5 ekran boyutunu küçültme şansı da sunarken, daha önceki Note akıllı telefonlarda sadece klavye boyutu azaltılıyordu fakat bu cihazla bütün ekranı farklı hâle getirmeniz mümkün. Bu özelliğe de Ayarlar kısmındaki Erişilebilirlik sekmesinden erişebilirsiniz.

Kısaca özetlersek, Samsung’un phablet modeli cihazı Note 5 gizli özellikleri ile öne çıkan, oldukça başarılı bir model. Çıkalı belki epey süre geçti fakat hâlâ çok kullanıldığını da unutmamak gerek. Dolayısıyla Note 5 bilinmeyenler de göz ardı edilmemeli.