Notebook Ses Seviyesi Yükseltme

Laptop ( Notebook) ses seviyesi yükseltme yöntemleri ile çoğu dizüstü bilgisayarı kullanıcısının ortak şikâyeti olan ses düzeyindeki azlıktan kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Film izlemeyi ya da müzik dinlemeyi sevenler için ses unsuru çok önemlidir. Sesin kalitesinin ve seviyesinin düşük olması, yapmış olduğunuz işten zevk almanızı engelleyecek belki de en büyük unsurdur. Ses yükseltme programları veya bir takım ayarları kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Laptop Üzerinden Ses Yükseltme Nasıl Yapılır ? 

Bilgisayar Ses Yükseltme

Ses seviyesini yükseltmek için çeşitli programlardan yararlanabilirsiniz ya da program kullanmadan direk bilgisayar aracığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak sizlere program kullanmadan, direk laptop üzerinden bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatalım. Bu adımları izleyerek bilgisayarınızın sesini yükseltebilirsiniz.

 • İlk olarak laptop ekranımızın sağalt köşesinde bulunan “hoparlör” simgesine sağ tıklayalım.
 • Burada karşımıza çıkan “aygıttan yürütme aygıtları” seçeneğini tıklayalım.
 • Buraya girdikten sonra karşımıza “ses” adında bir pencere açılacak.
 • Açılan pencerede otomatik olarak “kayıttan yürüt” sekmesi karşımıza çıkacaktır.
 • Bu sekme içinde yer alan “Hoparlör” kısmına sağ tıklayalım.
 • Ardından “özellikler” seçeneğine girelim.
 • Yeni açılan pencerede “geliştirmeler” sekmesine tıklayalım.
 • Bu kısımda yer alan seçeneklerden “ses yüksekliğini eşitleme” seçeneğini aktif hale getirelim.
 • Seçeneği işaretledikten sonra alt kısımda yer alan ayarlara girin.
 • Burada karşımıza “serbest bırakma saati” çıkacaktır.
 • Bu kısımda yer alan ses çizgisini “kısa” olan alandan “uzun” olan alana sürükleyin. Bu sayede ses düzeyiniz uzun süreli olarak artmış olacak.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra ses düzeyini denemek için bir müzik açabilirsiniz.

Bu yolu izleyerek loptop ses artırma işleminizi program kullanmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Ses Seviyesi Yükseltme Programları

Laptop Ses Yükseltme

İnternet üzerinde arama yaptığınızda birçok ses programı ile karşılaşabilirsiniz. Bu programlardan yararlanmayı düşüneler, programın ses yazılımınız ile uyumlu olarak çalışabileceğinden emin olsun. Aksi takdirde laptopunuzun ses kalitesi ayı şekilde kalacaktır. Ayrıca kullandığınız işletim sistemi de ses yükseltme programı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar arasında yer almaktadır. Ses arttırıcı programlar aynı zamanda sesin kalitesini de değiştiriyor.

Apple markası olan MacBook kullananlar için bazı programlar önerebiliriz. Bildiğiniz gibi Apple kendi işletim sistemi olan iOS’u kullanmaktadır. Bu bilgisayarların içinde otomatik olarak yüklenmiş iTunes programını görüyoruz. Apple müşterisi iseniz indirmiş olduğunuz ses programının iTunes ile uyumlu olmasına özen gösterin. BitPerfect bu programlar arasında belki de en iyi olanıdır. Ayrıca Boom 2 programını da kullanabilirsiniz.

Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız var ise başka programlar kullanmanız gerekecektir. Apple’a göre daha zengin bir içerik bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Programcılar Windows işletim sisteminin yaygın olarak kullanılmasından dolayı bu sisteme öncelik vermektedir. İlk olarak Hear ile başlayalım. Bu programın özelliği tüm işletim sistemleri için uyumlu olmasıdır. Sadece Windows için ise DFX Audio Enhancer programını önerebiliriz. İnternet üzerinden canlı yayın yapanlar için çok faydalı olabilecek bir programdır. Ayrıca bir Skype kullanıcı iseniz, bu program sayesinde daha iyi ses kalitesinde görüşme yapabilirsiniz.