Oyunlarda FPS Yükseltme

İngilizce baş harflerinden oluşan FPS, saniye başı kare hızı olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda fps yükseltme, ilgi görmekte ve herkes tarafından merak edilir hale gelmiştir. FPS İngilizce açılımı ise Frame Per Second kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Saniye başına aldığınız kare anlamına gelir.

FPS Artırma Neden Gereklidir ?

Xbox PS4 FPS

FPS’nin yüksek ya da düşük olması önemlidir. FPS yüksek ya da düşük olması bilgisayar performansınızı etkileyecektir. FPS yüksek değilse ve bu yüzden sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki fps artırma yöntemleri ile daha rahat oyun oynayabilirsiniz.

FPS düşük olduğunda oyununuz donmaya ve kasmaya başlar. Akıcı olarak bir oyun oynamanız yada video izlemeniz için min. 30 FPS almanız gerekmektedir. Örn. PS4 30 FPS verirken, PS4 Pro ile 60 FPS’ye çıkabiliyorsunuz. Bilgisayarınızın sistemi oyunu kaldıramadığında ise oyun açılmaz. Fraps programı ile anlık olarak fps değerlerinizi görebilir ve oyun içi videolar kaydedebilirsiniz.

FPS Yükseltme Yöntemleri

FPS Nasıl Yükseltilir

Bilgisayar ürünleri ve tasarımına giren FPS, yükseltilmek istendiğinde biraz külfet istemektedir. Bilgisayarınızda bulunan işletim sistemi ve özellikleri ile FPS doğru orantılıdır. İyi bir FPS için iyi bir donanımızın olması şart, ancak FPS düşüklüğünün birden fazla sebebi olabilir. Basit ve kolay fps arttırma yöntemleri ile sizde yapabilirsiniz.

FPS’ i yükseltmek için;

-Ekran kartı sürücünüzü güncelleyin

-Oyun içinde bulunan ayarları değiştirin

-Kullanılmayan program ve uygulamaları silin ya da devre dışı bırakın

-Ekran kartı yazılımını güncelleyin

-Bozuk ve çalışmayan oyun dosyalarını onarın

-Windows’un performansını iyileştirin

-Isınma etkilerini azaltın

-Oyun içi seslerin tümünü kapatın

-Sistem kayıt defterlerini temizleyin

Bunları yaptıktan sonra bilgisayar performansında ve FPS performansında artış olacaktır. Bunların yanı sarı programlar yükleyerek ya da programları kaldırıp ya da tamamen devre dışı bırakarak FPS artırımına katkı sağlayabilirsiniz.

Razer-Cortex

Program basit ve etkili işlemleri yaparak FSP’i yükselterek daha rahat bir oyun oynamanıza katkı sağlayacaktır. Program kullanımı da çok basittir, programa oyunu ekleyerek rahatça oyun oynayabilirsiniz.

Windows Aero

Arka plan ayarlarınızı düzenleyerek sürekli kendini yenileyen duvar kağıtlarının bilgisayarın performansını bitirmesini engelliyor.

Virüs tarama

Bilgisayar performansını düşüren bir başka nedenlerde virüslerdir. Bilgisayarınızdaki virüsleri tespit edip kurtulmak için bir virüs taraması yapmanız faydalı olacaktır.

Bilgisayarın arka planında açık program

Oyun oynarken bilgisayarın arka planında açık uygulama ya da sekme varsa kapatıp oyun oynamaya devam edebilirsiniz. Bilgisayar sadece oyun açık olduğunda performansını oyuna verecektir.

Arkaplan ve başlangıç uygulamaları

İlk olarak “Başlat menüsüne girerek Çalıştır tıklayın ve Msconfig yazın” Buraya girerek “Başlangıç” butonuna tıklayın ve oradaki işaretli olan uygulamalardan işe yaramayanları kapatın. Böylece FPS’de artışına yardımcı olacaktır.

Grafik ve Ses ayarlarını kapatın

Oyunun içerisinde bulunan ses ve grafik ayarlarının çok açılması da FPS kaybına yol açabilir. Yüksek ses ve grafik oyun sırasındaki performansı düşüreceği için azaltılması önemlidir. Genel olarak  League of Legends’da FPS arttırmak için etkili bir yöntemdir.

Gün Boyu Açık Bilgisayar

Bilgisayarınız uzun süre açıksa, bilgisayar performansını ve enerjisini düşürür. Bilgisayarınızı kapatıp bir sür sonra açabilirsiniz.

Bütün bu işlemleri tam ve eksizsiz uyguladığınızda, FPS artışı 30 -50 arası artacaktır.