Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Diğer Windows sürümleri gibi Windows 10 da, kurulum aşamasında ya da kurulumunun ardından lisans aktivasyonu için Windows 10 ürün anahtarı ister. Tüm Windows sürümleri lisanslı sürümler olduğu için satın alan müşteriye özel olarak bir ürün anahtarı oluşturulur. Ürün anahtarı genellikle özgündür ve size özeldir.

Windows 10 Ürün Anahtarı

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme

Ürün anahtarınızı öğrenmeniz Windows 10 satın alma koşullarınıza göre değişir.

  • Windows 10 satın alabileceğiniz yetkili bir satıcıdan ya da mağazadan aldığınızda aldığınız kutu içerisinde bir etiket ya da kutuya ait bir kartın üstünde ürün anahtarınızı bulabilirsiniz.
  • Microsoftun web sitesinden Windows 10 ya da başka bir sürüm satın aldığınızda ihtiyacınız olan ürün anahtarı size mail olarak gönderilebilir. Ürün anahtarınızı maillerinizi kontrol ettiğinizde rahatlıkla bulabilirsiniz.
  • Ürünü aldıktan sonra sürüm güncellemesi geldiğinde size anahtar yerine geçecek olan bir dijital lisans gönderilir. Yani sürüm yenilendiği zaman ürün anahtarına ihtiyaç duymazsınız. Dijital lisanlar için Microsoft’un internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarını Kullanmak

Windows 10 satın aldığınızda lisansın aktif hale gelmesi için gereken ürün anahtarına ulaşamadığınız farklı durumlar olabilir. Ürün anahtarınızı öğrenmekte sıkıntı çekiyorsanız Microsoft’un resmi web sitesinde yayınlanan makaleleri okumanızda ya da direkt iletişime geçmenizde yarar vardır.

25 karakterden oluşan Windows 10 ürün anahtarı, sahip olduğunuz Windows sürümünün orijinal olup olmadığını doğrulayacak niteliktedir. Ürün anahtarına yetkili bir satıcıdan aldığınız Windows 10 kutusu üzerinde yazan etiket ile ya da daha farklı yollar ile ulaştığınızda, anahtarı daha çok kurulum aşamasında kullanırsınız.

Windows 10’un aktif hale gelmesi için gereken ürün anahtarının ardından cihazlarınıza daha sonra kullanmanız için bir dijital lisans gönderilir.

İçerisinde Windows 10 yüklü olan yeni bir cihaz satın aldığınızda ise sizlere dijital lisans gönderilmeden önce lisansı aktifleştirmek için gereken win 10 ürün anahtarı cihazınızın orjinallik sertifikası olan COA üzerinde bulunur.

Windows 10 Avantajları

Windows 10 Avantajları

Windows 8 ile daha klasik Windows sürümlerinin oldukça ötesine geçen Microsoft daha çok dokunmatik cihazlara yönelik çok farklı bir tasarım yapmış ve yeni özellikler çıkarmıştı. 8’den sonra 10’u çıkararak son sürümünde bir öncekine göre birçok düzenleme yapmış ve kullanıcılarını memnun etmeyi başarmıştır.

  • Tıpkı Siri gibi kullanışlı bir kişisel asistan geliştiren Microsoft, Windows 10 ile Cortana adını verdiği bu dijital asistanı sayesinde kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Windows 10’un resmi tanıtımlarında Cortana’dan “gerçekçi” bir asistan olarak bahsedildi.
  • Yepyeni bir internet tarayıcısı ile Google Chrome devrini kapatan Windows 10 kullanıcılarına “Edge” ile daha kapsamlı ve hızlı bir hizmet vermeye başladı. Güvenli tarayıcı Edge aynı zamanda Cortana ile bağlantılı olduğu için kullanıcılar adına oldukça pratik olacaktır.
  • Office uygulamalarından olnaPowerpoint, Excell ve Word gibi yardımcılara dokunmatik ekranlardan klavye ve fare olmadan erişebilme olanağı getirildi. Aynı zamanda Office uygulamalarını satın almada tek tek satın almak gibi bir kolaylık kullanıcılara sunuldu.

Windows ve Mac için aynı harici hard diski kullanmak istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.