Overwatch İncelemesi

overwatch sistem gereksinimleri

Geçtiğimiz yıl satışa sunulan Overwatch, Blizzard’ın FPS türündeki ilk deneyimi olmuştu. Kısa sürede büyük beğeni toplayan ve çok farklı yapımcıları etkileyip benzer oyunlar yapmaya iten Overwatch sistem gereksinimleri yönünden de bilgisayarı fazla yormayan bir yapım.

Overwatch: Hepsi bir arada FPS

6’ya 6 multiplayer karşılaşmaların olduğu, görev bazlı shooter oyunu Overwatch birçok şeyi layıkıyla yerine getirirken, asıl başarısını ise karakterler yönünde elde ediyor. Tüm karakterlerin görünüşleri, kökenleri ve kişilikleri oyuna o kadar uyuyor ki, bir süre sonra bütünleşmeye başlıyorsunuz. Hem MoBA, hem FPS oyunlarının bir araya gelişi gibi duran Overwatch oldukça zengin bir karakter yelpazesine sahip ve bu liste düzenli olarak yenileniyor.

Çeşitlilik bir karakter seçtikten sonra savaş alanında da devam ediyor ve hiçbiri birbirine benzemiyor. Karakterlerin farklı yetenekleri bulunurken, maçları kazanmak için de takım hâlinde stratejiler üretmek gerekiyor. Hayır, iki tank, iki destek, iki de saldırı karakteri gibi sihirli bir formül bulunmuyor. Bunun yerine Overwatch’de çok daha derin stratejiler üretmeli ve arkadaşlarınızla iletişim hâlinde olmalısınız.

overwatch inceleme

PC’nin yanı sıra PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında da yer alan Overwatch’de karakterlerin tamamında kendilerine has yetenekler var. Oyun bu yönüyle DoTA ya da League of Legends gibi MoBA tarzı yapımları andırırken, en güçlü sanılan karakterlerin bile zayıf yönleri bulunuyor. Başta da dediğimiz gibi, karakterler saldırı, savunma, tank ya da destek olarak ayrılıyorlar fakat aralarında çok fazla derin ayrılıklar yok. Hepsinin farklı kişilikleri, yetenekleri, güçlü ve zayıf yönleri bulunuyor. Bu yüzden dengeli dağılım yeterli olmuyor.

Şahsen benim kişisel favori karakterim Genji oldu. Teknolojik bir samuray görünümü yaratan Genji, üzerine gelen her saldırıyı katanasıyla geri püskürtebiliyor ve düşmanlara geri yollayabiliyor. Aynı zamanda Bastion karakterine karşı da çok dayanıklıyken, ikinci favorim ise Pharah oldu.

Overwatch başlangıçta 12 haritayla satışa sunulmuştu ve şu anda haritaların sayısı 18’e yükseltildi. Ayrıca dönem dönem, bazı etkinliklere özel olarak yeni haritalar da devreye sokuluyor. Açıkçası haritaların tamamı özenle tasarlanmış ve oyuncuları takım oyununa sürüklüyorlar. Bunun yanında haritalarda opsiyonel rotalar da bulunuyor ve Pharah, Genji ya da Widowmaker gibi karakterlerle farklı yönler kullanmak mümkün olabiliyor.

Overwatch Sistem Gereksinimleri

Blizzard, oyunun MMOFPS türünde olduğunu hesaba katarak, daha geniş bir kitleye hitap etmek amaçlı Overwatch’un sistem gereksinimlerini çok yüksek seviyede tutmamış. Kaldı ki zaten oyunun videolarına da göz atarsanız sistem gereksinimlerinin orta düzeyde olacağını hesaba katabilirsiniz.

Overwatch Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: Core 2 Duo E8200 2.66GHz veya Phenom II X2 545

Ekran Kartı: GeForce GTS 250 veya Radeon HD 6670 1GB DDR3

RAM: 3 GB

Sabit Disk Alanı: 50 GB

Overwatch Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: Core i7-930 Quad 2.80GHz veya Phenom II X6 1090T

Ekran Kartı: GeForce GTX 460 veya Radeon HD 6850

RAM: 4 GB

Sabit Disk Alanı: 50 GB